تعداد بازدید : ۲۴۳۹
کد خبر : ۱۹۰۸۲۰
موضع فروشنده و خریدار برابر قیمت دستوری؛
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
هنگامی که محصولات فولادی به‌علت اشباع شدن در بازار، مشتری چندانی را در لیست فروش خود مشاهده نمی‌کند، باید مسئولان با اطمینان از نبود سفارش‌ در بورس‌کالا، مجوز صادرات را صادر کنند.

بورس کالا به توازن بازار داخلی و صادرات کمک می‌کند / موضع فروشنده و خریدار برابر قیمت دستوری

حسین طالبی در واکنش به اظهارات اخیر مدیرعامل بورس کالای ایران پیرامون توازن میان عرضه داخلی و صادرات از طریق بورس کالا و استناد این اظهارات به ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید به خبرنگار بورس‌نیوز، گفت: بورس کالا به عنوان مرجعی برای کشف قیمت بسیار خوب عمل می‌کند اما این امر مشروط به این است که قیمت محصولی که در بورس عرضه می‌شود، قیمت مشخصی در بازار نداشته باشد.

وی ادامه داد: از قدیم‌الایام مرجع قیمت‌گذاری برای محصولات فولادی در هر مرحله از تولید، نرخ فروش شمش فولاد خوزستان بوده و تمام فعالان این عرصه به این مرجع استناد می‌کنند.

طالبی تاکید کرد: این مساله برای عملکرد تمام فعالان عرصه فولاد روشن بوده و بورس‌کالا می‌تواند با استناد به آن، نرخ مرجع را تعیین کرده و معاملات را در تالار بورس به اجرا در آورد.

این مقام آگاه در چادرملو همچنین در واکنش به قیمت پایه ورق در سال جاری توسط بورس کالا که با کاهش همراه بود، گفت: ممکن است در برخی مواقع قیمت دستوری به بازار خورانده شود و خریدار و فروشنده را به استناد به آن مجبور کنیم که این امر پیامد مثبتی نخواهد داشت و اختلاف قیمت، بین قیمت تکلیفی و قیمت بازار می تواند منجر به رانت شود.

وی با بیان اینکه این تجربه در سال گذشته برای صنعت فولاد رخ داده است، گفت: این موضوع شاید بتواند مبنایی برای اینکه قیمت‌گذاری‌ها مجددا با اشتباه آن زمان تکرار نشود، همراه شود.

طالبی پیرامون این مسئله در قالب پیشنهادی عنوان کرد: برای خرید و فروش فولاد می‌توان پیشنهاد کرد که هیچ اجباری به مشتری نشود و صاحبان اجناس مختلف از جمله فولاد، با آمدن به بورس کالا از وجود خریدار مطلع شوند و در صورت نبود خریدار و یا اشباع شدن بازار، به صادرات روی آورند.

مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پایان اظهارات خود به حیطه فعالیت بورس کالا و مهمترین ویژگی آن اشاره و خاطرنشان کرد: حضور بورس کالا از این نظر خوب است که گفتند اگر می‌خواهید صادرات داشته باشید ابتدا باید بازار اشباع شده باشد و سپس به صادرات ورود کنید و نقش بورس کالا در این بین به عنوان مرجعی که در آن مشخص می‌شود جنس خریدار دارد یا خیر، مرجع خوبی است و می‌تواند به صادرات کمک کرده و همان توازن را ایجاد کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: