تعداد بازدید : ۱۷۱۰
کد خبر : ۱۹۱۰۸۴
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
احتمالا به زودی نرخ‌های پتروشیمی فجر اصلاح شده و افزایش خواهد داشت که این موضوع، درآمد شرکت را افزایش چشمگیری خواهد داد.
پرونده نرخ‌های «بفجر» به شورای رقابت رسید/ علت اختلاف معنادار نرخ فروش «مبین» و «بفجر»

به گزارش بورس نیوز، یکی از عجایب این روزهای بازار سرمایه، اختلاف نرخ محصولات پتروشیمی فجر با پتروشیمی مبین است. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد از سال ۹۴ به تدریج نرخ برق و بخار این دو شرکت که فعالیت کاملا مشابهی دارند، از هم فاصله گرفته و کار تا آنجا پیش رفته که میانگین نرخ برق «مبین» در سال ۹۷ ، بیش از ۱۰۰ درصد بیش از نرخ برق «بفجر» و میانگین نرخ بخار مبین در سال ۹۷ ، بیش از ۷۰ درصد بالاتر از نرخ های «بفجر» است. 

این اختلاف نرخ در بودجه ۹۸ معنادار تر شده و در مورد برق به حدود ۱۹۰ درصد و در مورد بخار به حدود ۱۶۰ درصد رسیده است؛ موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که گزارش عملکرد دو شرکت نیز با هم مقایسه شود.

در ۹ ماهه منتهی به پایان آذرماه ۹۷، «مبین» با رشد ۷۷ درصدی سود خالص تحقق یافته نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده و در حالی که سود خالص «بفجر» در همین مدت ۱۷ درصد افت نشان می‌دهد.

درآمد فروش مبین در ۱۲ ماهه ۹۷، نسبت به درآمد سال ۹۶ رشد ۷۳ درصدی نشان می‌دهد. ولی درآمد فروش ۱۲ماهه «بفجر» فقط ۲درصد بیش از درآمد سال ۹۶ بوده و این اختلاف رقم‌ها ناشی از همان فاصله نرخ های فروش دو شرکت است. 

یک منبع آگاه در شرکت پتروشیمی فجر در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: با وجود آنکه محصول تولیدی دو شرکت پتروشیمی فجر و پتروشیمی مبین مشابه یکدیگر بوده و بهای تمام شده دو شرکت نیز تفاوت فاحشی با هم ندارد؛ ولی نرخ محصولات تفاوت چشمگیری دارد. 

وی ادامه داد: البته اختلاف نرخ محصولات در سال‌های گذشته محسوس نبوده، اما در یک سال اخیر که نرخ ارز افزایش داشته، اختلاف نرخ‌های «مبین» و «بفجر» فاصله معناداری پیدا کرده است.

پرونده نرخ‌های «بفجر» به شورای رقابت رسید/ علت اختلاف معنادار نرخ فروش «مبین» و «بفجر»

این مقام آگاه افزود: در سال ۱۳۸۹، شرکت ملی صنایع پتروشیمی مبنای قیمت‌گذاری محصول پتروشیمی فجر را ریال و مبنای قیمت‌گذاری محصول مبین را ارز در نظر گرفت. آن زمان نرخ ارز نوسان چندانی نداشت و تفاوت فرمول قیمت‌گذاری، اهمیت زیادی نداشت. اما به دلیل نوسانات نرخ ارز در سال ۹۷ و افزایش نرخ ارز نیمایی، نرخ محصولات مبین افزایش یافت. در حال حاضر نرخ محصولات مبین منطقی است، ولی نرخ های پتروشیمی فجر بسیار ارزان است. 

وی در پاسخ به این سوال که "این اختلاف نرخ تا چه زمان ادامه خواهد داشت؟" گفت: جهت اصلاح نرخ محصولات پتروشیمی فجر، درخواست اصلاح قیمت به شورای رقابت ارسال شده و هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان سهامدار اصلی، در حال پیگیری اصلاح نرخ است. احتمالا به زودی نرخ‌های پتروشیمی فجر اصلاح شده و افزایش خواهد داشت؛ این موضوع، درآمد شرکت را افزایش چشمگیری خواهد داد.

پرونده نرخ‌های «بفجر» به شورای رقابت رسید/ علت اختلاف معنادار نرخ فروش «مبین» و «بفجر»

وی تاکیدکرد: مهمترین مزیت دو شرکت پتروشیمی فجر و مبین، این است که به سبب استقرار در منطقه ویژه اقتصادی برق را با قیمتی بالاتر عرضه می‌کنند و بخش عمده برق خود را با نرخ بازار برق در اختیار صنایع تولیدی قرار می دهند. مازاد نیاز صنایع تولیدی، (کمتر از ۱۰ درصد حجم تولید) در اختیار شبکه توزیع برق قرار می گیرد. بنابراین در صورت افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه ها، درآمد بفجر هم افزایش خواهد داشت. البته به دلیل شرایط آب و هوایی، بهای تمام شده تولید هم از سایر مناطق کشور کمی بالاتر است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: