تعداد بازدید : ۱۱۱۲
کد خبر : ۱۹۱۳۷۴
قیمت خودرو در بازار اصلاح شدنی نیست!‏
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
امیرحسین کاکایی از کارشناسان صنعت خودرو دست زدن دولت به هرگونه برخورد هیجانی و احساسی در بازار خودرو برای ‏کاهش دستوری قیمت را اشتباه و نتیجه آن را کاملاً معکوس دانست.

تحریم صادرات فلزات به نفع صنعت خودرو / قیمت خودرو در بازار اصلاح شدنی نیست!‏

امیرحسین کاکایی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت: آقایان در سال 97 فکر می‌کردند با قیمت‌گذاری دستوری و ابلاغ قیمت خودرو مشکلات حل می‌شود درحالی‌که روزبه‌روز شکاف قیمتی عمیق‌تر شد. در حال حاضر هم به‌جایی رسیدیم که باید خیلی زحمت بکشیم تا از این اوضاع خارج شویم.

وی ادامه داد: متأسفانه میزان تولید و تقاضای خودرو در کشور همخوانی ندارد و پیش‌فروش‌های جدید تنها مشکل روی مشکل ایجاد می‌کند زیرا خودروساز برای تولید معمول خود نیز مشکل دارد و ایجاد تعهد جدید مشکلات را افزایش می دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ضمن تأکید بر این مطلب که پیش‌فروش‌های سال پیش در صنعت خودرو اشتباه بود گفت: اساساً با پیش‌فروش نمی‌توان قیمت‌ها را کنترل کرد مثال واضح آن سکه است که دیدی با پیش‌فروش و فروش آنی نیز نتوانستند قیمت آن را کنترل کنند و دسته آخر دولت دستور توقف آن را داد.

توقف صادرات فلزات به نفع صنعت خودرو

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرات فلزات گفت: این اتفاق می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای صنعت خودرو باشد دلیل این ادعا این است که قیمت خودرو گران شد به دلیل گران شدن نامعقول و نامتعارف فلزاتی همانند فولاد، آلومینیوم و مس.

وی افزود: اما به نظر می‌رسد اکنون‌که صادرات این فلزات ممنوع شده باید قیمت فروش آن‌ها راکمی متعادل کرده و پایین‌تر از قبل عرضه کنند و این مهم کمی می‌تواند قیمت خودرو را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد.

کاکائی با تأکید بر این مطلب که رشد قیمتی فلزات معقول نبود و باعث شد هزینه تولید خودرو چندین برابر شود تصریح کرد: متأسفانه اشتباه بعدی را دولت کرد که به‌جای تمرکز بر روی قیمت و رفع نیازهای محصولات مصرفی و مواد اولیه بر روی محصول نهایی تمرکز کرد.

وی افزود: تأمین برخی قطعات مشکل بعدی صنعت خودرو بود که نیاز به ترسیم یک نقشه راه و هموارسازی مسیرهای رسیدن خودروساز به این نیازها وجود داشته و هم‌اکنون نیز احساس می‌شود.

این استاد دانشگاه استفاده از خطوط جدید تولید را در صنعت قطعه‌سازی ضروری دانست و افزود: این اتفاق با توجه به تحریم‌ها کمی دشوار است اما می‌توان از طریق ترسیم برخی راه‌ها به قطعه سازان برای رسیدن به خطوط جدید تولید کمک کرد.

قیمت بازار درست‌شدنی نیست!

کارشناس صنعت بازار در مورد آینده قیمت خودرو در بازار گفت: به نظر من دیگر نمی‌توان قیمت بازار را درست کرد و تنها کاری که می‌توان انجام داد استفاده از قوه قهریه و بگیروببند در بازار خودرو است که منجر به تعطیلی این حوزه خواهد شد.

وی افزود: این بستن بازار تنها باعث پنهان شدن اتفاقات در این حوزه و خریدوفروش مخفی می‌شود. در مملکت ما وقتی در موارد اقتصادی دستوری عمل کنید تنها باعث ایجاد بازار سیاه می‌شوید.

کاکایی با اشاره به این مطلب که ممکن است در بازار خودرو با بازار سیاه روبه‌رو شویم گفت: اگر مسئولان برای حل این مشکلات تصمیمات هیجانی بگیرند مثلاً اعلام کنند هرکسی بالاتر از این قیمت خودرو فروخت مجازات می‌شود خوب نتیجه چنین دستوری می‌شود نفروختن خودرو توسط مردم و این اتفاق مشکلی را حل نمی‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت تأکید کرد: مردم مجبور هستند تحمل کنند تا مسئولان آرام‌آرام یک‌راه درست را در پیش‌گرفته و شاید ظرف 6 تا 12 ماه قیمت خودرو در بازار به‌تدریج معقول شود. به‌غیراز این اگر اتفاق بیافتد، خودرو همچنان یک کالای بسیار جذاب خواهد بود برای سرمایه‌گذاری و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: