تعداد بازدید : ۹۰۵
کد خبر : ۱۹۱۴۷۴
آبسیم بررسی کرد؛
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
«فایرا» در سال‎های گذشته عملکرد مطلوبی نداشته و درگیر هزینه‎های تولید بود و تمام درآمدهای خود را به پایه هزینه‎ها می‎سوزاند. اما در سال 97 شرایط عوض شد و انتظارات از روزهای بهتر در سال 98 حکایت دارد.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت «آلومینیوم ایران» تا سال گذشته درگیر زیان انباشته بود؛ ولی عملکرد سال 97 این چراغ قرمز را به سبز تبدیل کرد و به این ترتیب، زیان انباشته 176 میلیارد تومانی به سود انباشته 303 میلیارد تومانی رسید.

چراغ قرمز «فایرا» به سبز شد / تصویرسازی رشد در این آلومینیوم‎ساز

این شرکت در دوره 12 ماهه سال 97 نزدیک به 2811 میلیارد تومان درآمد عملیاتی شناسایی کرد که نسبت به سال 96 از رشد 93 درصدی برخوردار شد. در این رشد، افزایش حدود 36 هزار تنی مقدار فروش به همراه افزایش همگانی نرخها، دخیل بوده است.

کنترل بهای تمام شده موجب گردید تا سود ناخالص جهش بلند 211 درصدی را تجربه کند. موضوعی که در سالهای گذشته مسبب زیاندهی شرکت شناخته میشد. همچنین، هزینه مالی 33 درصد کاهش یافته و برخلاف سال 96، درآمد متفرقه عاید «فایرا» شد.

بدلیل وابستگی تولیدات به مواد اولیه و کمکی وارداتی مانند پودر آلومینا و آند، تغییرات نرخ ارز و نرخ شمش آلومینیوم در LME و وضعیت تولید و عرضه تولیدکنندگان اصلی پودر آلومینا، تاثیر مستقیم بر بهای تمام شده محصولات تولیدی شرکت دارد.

شایان ذکر است که نیاز ارزی شرکت غالبا" از طریق صادرات بخشی از محصولات تولیدی و همچنین اخذ تسهیلات ارزی از بانکها صورت میپذیرد. با توجه به نیاز نقدینگی برای خرید مواد اولیه و برخی لوازم و تجهیزات، در صورت عدم تغییر نرخ بهره تسهیلات بانکی در سال 98، پیش بینی میشود هزینههای مالی سال 98 به نسبت سال 97 تغییر چندانی نداشته باشد.

چراغ قرمز «فایرا» به سبز شد / تصویرسازی رشد در این آلومینیوم‎ساز

شرکت «آلومینیوم ایران» برآورد کرده در سال 98 حدود 190 هزار تن محصول با نرخ 1800 دلار در هر تن و با نرخ میانگین دلار 9800 تومان نیمایی به فروش برساند. با توجه به افزایش نرخ دلار نیما در مدت اخیر و نزدیک شدن به نرخ ارز آزاد، انتظار میرود در سال 98 درآمدهای این شرکت به مسیر صعودی خود ادامه دهد و بیش از مبالغ سال 97 شناسایی گردد.

به علاوه، «فایرا» دو پروژه جهت بهبود بازدهی تولید و کاهش هدررفت مواد اولیه، در دست اجرا دارد که هر دو در سال 98 به بهره برداری میرسند. راه اندازی این دو طرح به کاهش بهای تمام شده کمک شایانی میکند.

از سوی دیگر، شرکت دنبال این است تا بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از بانک صادرات ایران را با نرخ مرجع (12321 ریال) تسعیر و تسویه کند. در این صورت، بار بدهیهای شرکت کاهش خواهد یافت.

مجموع این موارد، رشد سودآوری «فایرا» در سال 98 را به تصویر میکشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: