تعداد بازدید : ۱۰۶۲
کد خبر : ۱۹۱۵۱۳
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اعلام کرد:
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
مولفه‌هایی مانند تجدید و ارزیابی از دارایی‌ها و بررسی نرخ تسعیر ارز می‌تواند به افزایش ارزش مالی در معامله سهام بیانجامد به گونه‌ای که حتی پیش‌بینی رشد شاخص‌ها در محدوده 380 تا 400 هزار واحد را داشته باشیم.

پیش‌بینی رشد شاخص‌ها تا 400 هزار واحد / مولفه‌های محتمل برای افزایش ارزش مالی در معامله سهام

حسین زمانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص رشد قابل توجه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سال 98 اظهار کرد: اگر بخواهیم بازار بورس 98 را نسبت به سال 92 مدل‌سازی کنیم، در سال 91 از محدوده هزار تن به 4 هزار تن رسیدیم و الان این رقم به 15 هزار تن رسیده که به معنای رشد 300 درصدی است.

وی افزود: همگام با رشد دلار، قیمت مسکن و طلا هم رشد داشت که البته بیشترین رشد را سکه و سپس هم نیم سکه داشت و دلیل آن هم این بود که آنها یک کالای امن و سریع‌الوصول هستند.

زمانی یادآور شد: البته در یک بررسی مشخص می‌شود که سکه طلا 12 درصد و دلار 25 درصد فراتر از ارزش مالی در معاملات معامله شدند و این به معنای وجود حباب است و خریدار باید بیش از پیش دقت کند.

این کارشناس بازار سرمایه به نقش بازار سهام در این بین اشاره و اظهار کرد: در میان کالاهای در دسترس، بازار سهام بیشتر به عنوان یک کالای ناشناخته و دیجیتال بوده که پذیرش آن برای عموم دشوار است.

وی با اشاره به هیجانات اخیر بازار و اتفاقات احتمالی آتی که به واسطه مذاکرات رخ می‌دهد، گفت: اولین بازاری که با کاهش چشمگیر مواجه می‌شود، بازار نیم سکه است که حباب 25 درصد می‌ترکد و بعد هم این اتفاق برای سکه تمام، رخ می‌دهد.

زمانی با اشاره به سایر بازارها عنوان کرد: اتفاق فوق برای بازارهای دیگر مانند خودرو که الان با دلار 20 هزار تومان در حال معامله است، هم رخ داده و تنها بازاری که از تغییرات قیمتی، جا مانده است، بازار سهام است.

وی افزود: با بررسی یک مقایسه از سال 91 و 92، شاهد یک گپ تاخیری بودیم که سال 92 جبران و پوشش داده شد و اگر الان هم بخواهیم آن مدل را شبیه‌سازی کنیم، به نظر می‌رسد با برخی مولفه‌ها می‌تواند به بازار فعلی رسید.

این کارشناس بازار سرمایه اولین مولفه را بحث تجدید و ارزیابی از دارایی‌ها عنوان کرد و گفت: این موضوع در مجلس به تصویب رسید و در انتظار تائید نهایی شورای نگهبان است؛ در صورت تایید، بسیاری از صنایع از این دارایی‌ها منتفع می‌شوند. البته یک روایت می‌گوید که باید شامل برخی از شرکت‌ها شود و روایتی دیگر، تجدیدنظر برای تمام شرکت‌ها را لازم می‌دانند.

زمانی مولفه دیگر را بررسی نرخ تسعیر ارز عنوان و اظهار کرد: بازار سهام باید در یک انتظار کوتاه حداقل به سطح دلار نیمایی رسیده و 2 و نیم برابر افزایش داشته باشد.

وی اتفاقات احتمالی سیاسی را نیز در نقدینگی بازار موثر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با در پیش بودن خبرهای خوب، نقدینگی به سمت بازار بورس کوچ کند؛ به عنوان مثال دولت طی اقدامی قرار است صاحبان مسکن‌های خالی و چند مسکنه‌ها را ملزم به پرداخت مالیات کند و یا بانک‌ها صورت مالی حساب سپرده‌گذاران را شناسایی و به دولت ارائه دهند.

به گزارش بورس‌نیوز، در ابتدای سال ۱۳۹۸ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحدی قرار گرفت و تا امروز بیش از ۳۲ هزار واحد رشد کرده و از ۲۱۰ هزار واحد گذشته که در نتیجه بازدهی بیش از ۱۸ درصدی را به سرمایه‌گذاران داده است.


احمد حسین زاده
FRANCE
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
تحلیلهای کارشناسی مهندس زمانی فوق العاده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: