تعداد بازدید : ۵۹۵
کد خبر : ۱۹۱۵۸۷
مدیر مالی «شراز» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
عرضه نفت و میعانات گازی در بورس به رقابتی شدن بازار کمک می‌کند اما این مساله تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد زیرا تکلیف شده که نفت خام به قیمت فوب به شرکت‌های پالایشی داده شود؛ مگر اینکه اجازه خرید از بورس به پالایشگاه‌ها داده شود تا به رونق آن کمک کند.

بهنام گشتاسبی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در واکنش اقدام دولت برای بررسی خصوصی‌سازی برخی شرکت‌های نفتی و صنایع بالادستی، اظهار کرد: در حال حاضر دولت سهم زیادی از پالایشگاه‌ها ندارد و تقریبا می‌توان نام خصولتی بودن را بر این پالایشگاه‌ها قرار داد.

وی افزود: در نگاه نخستین شاید این دیدگاه وجود داشته باشد که خصوصی‌سازی کامل پالایشگاه تاثیری ندارد چرا که موضوع بر سر نفت خام است و چه تابع دولت باشیم و چه تابع آن نباشیم، قیمت معین فوب را خرید و فروش می‌کنیم.

گشتاسبی به منظر دیگری از نقش خصوصی‌سازی اشاره و تاکید کرد: از سوی دیگر زمانی که یک شرکت خصوصی بوده و نیاز به تجهیزات داشته باشد، در شرایط تحریم، این احتمال وجود دارد که استقلال کامل آن شرکت، می‌تواند به تسریع و تسهیل حل مشکل آن کمک کند و راحت‌تر کار را انجام دهد.

مدیر مالی پالایش نفت شیراز در ادامه به عرضه نفت و میعانات گازی در بورس از هفته آتی اشاره کرد و گفت: طبق قوانین موجود، دولت موظف به تامین نفت خام پالایشگاه‌ها و سپس دریافت فراورده‌های تولیدی است و باز هم در نگاه نخست، عرضه نفت در بورس تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد.

وی افزود: این در حالی است که از زاویه دیگر، شاید توسعه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس بتواند کامل‌کننده خصوصی‌سازی صنایع نفتی و فولادی باشد و من به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی به سادگی، اقدام به خرید و فروش کنم.

طبق اظهارات گشتاسبی، عرضه نفت در بورس می‌تواند گامی مثبت باشد اما در حال حاضر این مساله تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد زیرا تکلیف شده که نفت خام به قیمت فوب به شرکت‌های پالایشی داده شود؛ مگر اینکه اجازه خرید از بورس به پالایشگاه‌ها داده شود تا به رونق آن کمک کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: