کد خبر : ۱۹۱۵۸۷
مدیر مالی «شراز» در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
عرضه نفت و میعانات گازی در بورس به رقابتی شدن بازار کمک می‌کند اما این مساله تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد زیرا تکلیف شده که نفت خام به قیمت فوب به شرکت‌های پالایشی داده شود؛ مگر اینکه اجازه خرید از بورس به پالایشگاه‌ها داده شود تا به رونق آن کمک کند.

بهنام گشتاسبی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در واکنش اقدام دولت برای بررسی خصوصی‌سازی برخی شرکت‌های نفتی و صنایع بالادستی، اظهار کرد: در حال حاضر دولت سهم زیادی از پالایشگاه‌ها ندارد و تقریبا می‌توان نام خصولتی بودن را بر این پالایشگاه‌ها قرار داد.

وی افزود: در نگاه نخستین شاید این دیدگاه وجود داشته باشد که خصوصی‌سازی کامل پالایشگاه تاثیری ندارد چرا که موضوع بر سر نفت خام است و چه تابع دولت باشیم و چه تابع آن نباشیم، قیمت معین فوب را خرید و فروش می‌کنیم.

گشتاسبی به منظر دیگری از نقش خصوصی‌سازی اشاره و تاکید کرد: از سوی دیگر زمانی که یک شرکت خصوصی بوده و نیاز به تجهیزات داشته باشد، در شرایط تحریم، این احتمال وجود دارد که استقلال کامل آن شرکت، می‌تواند به تسریع و تسهیل حل مشکل آن کمک کند و راحت‌تر کار را انجام دهد.

مدیر مالی پالایش نفت شیراز در ادامه به عرضه نفت و میعانات گازی در بورس از هفته آتی اشاره کرد و گفت: طبق قوانین موجود، دولت موظف به تامین نفت خام پالایشگاه‌ها و سپس دریافت فراورده‌های تولیدی است و باز هم در نگاه نخست، عرضه نفت در بورس تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد.

وی افزود: این در حالی است که از زاویه دیگر، شاید توسعه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس بتواند کامل‌کننده خصوصی‌سازی صنایع نفتی و فولادی باشد و من به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی به سادگی، اقدام به خرید و فروش کنم.

طبق اظهارات گشتاسبی، عرضه نفت در بورس می‌تواند گامی مثبت باشد اما در حال حاضر این مساله تاثیری به حال پالایشگاه‌ها ندارد زیرا تکلیف شده که نفت خام به قیمت فوب به شرکت‌های پالایشی داده شود؛ مگر اینکه اجازه خرید از بورس به پالایشگاه‌ها داده شود تا به رونق آن کمک کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "وپاسار" آغاز شد

بانک پاسارگاد برنامه پرداخت سود به سهامداران را اعلام کرد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده

مجمع عمومی فوق العاده شرکت غلتک سازان سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه ما در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار می‌شود.

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.