تعداد بازدید : ۸۸۲
کد خبر : ۱۹۱۶۵۵
مدیر مالی دارویی رازک در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
افزایش سودآوری شرکت در سال 97 به دلایل متعددی از جمله کنترل بهای تمام شده، کاهش تخفیفات و جوایز، تمرکز بر تولید داروهای پرفروش تر و با حاشیه سود مناسب تر و... رخ داده است
به گزارش بورس نیوز، شرکت دارویی رازک در 12 ماهه 97 سود خالص 108 میلیارد تومانی محقق کرده که 61 درصد بیش از سود سال 96 بوده است. این شرکت که در سال گذشته، افزایش سرمایه 45 درصدی را هم به ثبت رسانده در سال جاری بازدهی بیش از ۳5 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. 
با توجه به احتمال حذف ارز دولتی صنعت دارو، رشد سودآوری شرکت های دارویی و همچنین درازک محتمل است.

کیوان مرآتی مدیر مالی شرکت دارویی رازک در گفتگو با بورس نیوز در خصوص دلایل رشد سودآوری شرکت بیان کرد: افزایش سودآوری شرکت در سال 97 به دلایل متعددی از جمله کنترل بهای تمام شده، کاهش تخفیفات و جوایز، تمرکز بر تولید داروهای پرفروش تر و با حاشیه سود مناسب تر و... رخ داده و امیدواریم روند صعودی سودآوری شرکت در سال  جاری هم تداوم یابد. 

این فعال صنعت دارو در رابطه با تاثیر حذف احتمالی ارز دولتی بر صنعت دارو اظهار داشت: حذف ارز دولتی احتمالا در کوتاه مدت اثر مثبتی بر سودآوری شرکت های دارویی و همچنین شرکت های پخش دارد؛ چرا که در صورت بروز چنین اتفاقی، ارزش موجودی انبارهای شرکت‌ها ناگهان افزایش خواهد یافت. البته ممکن است تدابیری اندیشیده شود تا قبل از به صفر رسیدن موجودی انبارها، افزایش نرخ فروش دارو اعمال نگردد که کار آسانی هم نخواهد بود. ولی حذف ارز دولتی احتمالا تبعاتی هم در پی داشته و موجب کاهش حجم فروش داروهای OTC می گردد. در مجموع، حذف ارز دولتی در صورت برنامه ریزی صحیح می تواند طرح مثبتی باشد.

وی افزود: اگر با حذف ارز دولتی، بار هزینه‌های پرداختی بیمه ها را افزایش دهند، همان مشکلاتی که طرح بیمه سلامت ایجاد کرد، باز هم تکرار خواهد شد. ضمن اینکه بخشی از داروهای مصرفی توسط مردم، بدون نسخه و از داروخانه ها تهیه می شود. با حذف ارز دولتی، بهای تمام شده و به تبع آن نرخ فروش دارو حداقل افزایش دو برابری خواهد داشت و این افزایش قیمت، حجم فروش دارو در کشور را کاهش خواهد داد. 

مرآتی تصریح کرد: منکر سوءاستفاده های ناشی از چند نرخی بودن ارز نیستیم؛ اما حذف ارز دولتی نیازمند برنامه ریزی جدی و بررسی همه جانبه زوایای موضوع خواهد بود و چنانکه شاهد حذف ارز دولتی باشیم، بدون آنکه دولت حمایت جدی از بازار دارو داشته باشد، احتمالا بازار دارو دچار مشکلاتی شده و تقاضای دارد کاهش خواهد داشت. البته با توجه به محدودیت های واردات مواد اولیه دارو و داروی ساخته شده به دلیل تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال ارز، عرضه دارو در کشور در حدی نیست که افت تقاضا مشکلی برای داروئی ها ایجاد کند. اگر دولت قبل از حذف ارز دولتی راهکاری ارایه کند که مصرف کنندگان دارو خصوصا اقشار نیازمند آسیب کمتری متحمل شوند، می توان حذف ارز دولتی را اقدام مثبتی قلمداد کرد.

OTC=داروهای بدون نسخه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: