تعداد بازدید : ۶۲۰
کد خبر : ۱۹۱۶۷۹
عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
قطعا هر گونه افزایش عرضه در بازار مسکن، به متعادل تر شدن قیمت املاک کمک خواهد کرد.
به گزارش بورس‌نیوز، افزایش قیمت مسکن این روزها معضلی برای بسیاری از مردم شده که توان خرید مسکن مناسب را ندارند. عرضه کنندگان مسکن هم اوضاع مساعدی ندارند و از رکود معاملات گلایه دارند.

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص بهای تمام شده ساخت مسکن و میزان تغییرات نسبت به سال قبل بیان کرد: بهای تمام شده ساخت هر متر مربع مسکن (یک واحد معمولی در هر نقطه از کشور) در اواخر سال ۹۶ به طور متوسط حدود یک میلیون تومان بوده است. با توجه به افزایش قیمت مصالح زیربنایی ساختمان و نیز نرخ دستمزد کارگران، بهای تمام شده ساخت نسبت به اواخر سال ۹۶ تا 200 درصد افزایش داشته است. ولی افزایش بهای تمام شده ساخت بیش از 200 درصد نسبت به اواخر ۹۶ را غیر واقعی می دانم.

وی افزود: با توجه به افزایش بهای تمام شده ساخت، افزایش هزینه های مربوط به خدمات مهندسی و عوارض شهرداری ها و نیز افت ارزش پول ملی و جهش قیمت ارز و طلا و زمین، افزایش قیمت مسکن توجیه پذیر است. 

محتشم در پاسخ به این سوال که «آیا افزایش حجم عرضه مسکن از طریق اجرای طرحی مشابه مسکن مهر، به کاهش قیمت ها کمک خواهد کرد؟» گفت: اگرچه در حال حاضر هم عرضه مسکن متناسب با تقاضای بازار نیست؛ ولی تقاضای بازار هم متناسب با عرضه نیست. به عبارتی دیگر هر چند بازار مسکن با کمبود عرضه مواجه است؛ ولی وضعیت اقتصادی مردم هم مجالی برای تقاضای مسکن به آنها نمی دهد. 

وی ادامه داد: مسکن سهم عمده ای در سبد هزینه های خانوارها دارد و افزایش قیمت مسکن، بیش از رشد سایر هزینه ها به چشم می آید. اجرای طرحی مشابه مسکن مهر و احداث مسکن ارزان قیمت، می تواند موجب کاهش قیمت ها در بخش واحدهای مسکونی کوچک متراژی که قیمت های متوسط دارند، شود؛ ولی فعلا خبری از احداث مسکن ارزان قیمت در برنامه های وزارت راه و شهرسازی نیست. 

محتشم تاکید کرد: از طرح احداث ۹۰۰ هزار واحد مسکونی طی ۲ سال هم، حدود ۵۰۰ هزار واحد مربوط به پروژه نیمه تمام مسکن مهر است. ضمن اینکه حتی با فرض برنامه ریزی و اهتمام دولت جهت احداث مسکن ارزان قیمت، بعید است که بتوان مسکنی عرضه کرد که اقشار ضعیف به راحتی از عهده خرید آن برآیند.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی، افزایش قیمت مسکن نیست، بلکه عدم افزایش سطح درآمد مردم متناسب با نرخ تورم است. بنابراین رونق بازار مسکن در گرو بهبود وضعیت اقتصادی مردم خواهد بود و باید مشکلات اقتصادی به صورت ریشه ای برطرف گردد.

این فعال بازار در رابطه با برخی پیشنهادات مبنی بر قیمت گذاری دستوری مسکن جهت کنترل قیمت ها در این بازار اظهار داشت: اقتصاد تابع دستور نیست و نمی توان در قیمت گذاری املاک مردم دخالت کرد. ضمن اینکه قیمت گذاری دستوری می تواند زمینه ساز فساد در معاملات و کلاهبرداری باشد و علاوه بر این، انگیزه سازندگان برای اجرای پروژه های مسکونی را تضعیف کند. مالکان مسکن قطعا زیر بار فروش ملک خود با نرخ دستوری نخواهند شد و مداخله دولت در هر نقشی تا کنون اثر مثبتی نداشته و در آینده هم نخواهد داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان در خاتمه در مورد راهکارهای ساماندهی بازار مسکن و کاهش فشار به اقشار متوسط و ضعیف عنوان کرد: طرح های مشارکتی در حوزه مسکن، می تواند راهکار مناسبی باشد. در راستای همان طرح احداث ۹۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت در کشور طی ۲ سال، وزارت راه و شهرسازی برنامه مشارکت با انبوه سازان جهت احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید را دارد. این سبک مشارکت در دهه ۷۰ هم تجربه شده که تجربه نسبتا موفقی بوده است. «استیجار» طرح مناسبی است که در صورت بررسی بیشتر و رفع نواقص، بخشی از مشکلات متقاضیان واقعی مسکن را برطرف خواهد کرد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل این طرح ها عدم تحویل پروژه در زمان تعهد شده است که البته این نقص، قابل رفع خواهد بود. قطعا هر گونه افزایش عرضه در بازار مسکن، به متعادل تر شدن قیمت املاک کمک خواهد کرد. مشکلات بازار مسکن فقط تبعات اقتصادی ندارد و آثار منفی اجتماعی هم در پی خواهد داشت و امیدواریم فکری به حال این بازار شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: