تعداد بازدید : ۵۹۵
کد خبر : ۱۹۱۸۹۸
مبنای استفاده از بازار متشکل ارزی مطرح شد؛
۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: مبنای استفاده از بازار متشکل ارزی، کاهش دخالت بانک مرکزی یا نرخ دستوری است. به این معنا که بازار بر اساس سازوکار درونی خود، خودش را تغذیه کند؛ به این ترتیب قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا و نه دستور بانکی تعیین می‌شود.

به گزارش بورس نیوزِ، علی صالح‌آبادی درباره راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اظهار کرد: مبنای استفاده از بازار متشکل ارزی، کاهش دخالت بانک مرکزی یا نرخ دستوری است. به این معنا که بازار بر اساس سازوکار درونی خود، خودش را تغذیه کند؛ به این ترتیب قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا و نه دستور بانکی تعیین می‌شود.

وی افزود: بازار متشکل ارزی برای اسکناس است؛ نه حواله، زیرا حواله در حال حاضر در نیما عرضه می‌شود؛ مردم در حال حاضر برای دریافت اسکناس در چارچوب مقررات ابلاغی بانک مرکزی به صرافی‌ها مراجعه می‌کنند و تا سقف ۲۰۰۰ دلار ارز دریافت می‌کنند.

صالح آبادی ادامه داد: مهم‌ترین دستاورد راه‌اندازی بازار متشکل، تعریف نقش بازارگردانی برای بانک مرکزی است. بازارگردانی بانک مرکزی مهم ترین نقشی است که بازار متشکل ارزی دارد و این ویژگی می‌تواند تاثیر مهمی در بازار ارز داشته باشد.

وی در مورد نقش و اهمیت راه اندازی بازار متشکل ارزی در برچیدن بازارهای غیر متشکل گفت: در روش‌های سنتی تاخیر وجود داشت ولی با روش جدید به دلیل اینکه فرایندها به صورت آنلاین انجام می‌شود، شبیه بورس است و می‌تواند در لحظه در بازار پوزیشن بگیرد. من فکر می‌کنم به این ترتیب قیمت‌ها به سمت شفافیت بیشتر پیش خواهد رفت.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: مردم اعتماد بیشتری به قیمت‌های بورس دارند؛ اگر این سامانه راه‌اندازی شود دیگر کسی برای نرخ ارز راهی چهارراه استانبول و صرافی‌های متفاوت نمی‌شود. بازار متشکل توانایی جمع کردن بازار غیر متشکل را دارد و می‌تواند به مرجع معتبری برای نرخ ارز شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: