تعداد بازدید : ۹۰۳
کد خبر : ۱۹۲۲۲۴
دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
افزایش قیمت های جهانی ناشی از کاهش عرضه «وله» بوده و این روند همیشگی نخواهد بود. «وله» به زودی به چرخه تولید باز خواهد گشت و قیمت های بالا، با ثبات به نظر نمی رسد.
به گزارش بورس نیوز، مصرف گندله نسبت به سنگ آهن دانه بندی شدی در صنعت فولاد افزایش یافته است. با توجه به اینکه قیمت گندله بالاتر از سنگ آهن دانه بندی شده است، چرایی این اقدام سوال برانگیز شده است.

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد : اتفاق خاصی درروند عرضه و تقاضای داخلی سنگ‌آهن رخ نداده؛ ولی در چند سال اخیر فرآوری سنگ‌آهن به‌شدت رشد کرده و مجموعه تولیدکنندگان سنگ‌آهن تلاش کرده‌اند به‌جای عرضه سنگ‌آهن دانه‌بندی، محصولات باارزش افزوده بالاتر تولید کنند. این مهم ، حاصل سرمایه‌گذاری‌های معادن است و فروش محصول باارزش افزوده بالاتر (چه داخلی و چه صادراتی) سودآوری بیشتری هم برای معادن به همراه دارد.

وی افزود : در نخستین مرحله از فرآیند، کلوخه معدنی به سنگ‌آهن دانه‌بندی تبدیل می‌شود. سپس سنگ‌آهن دانه‌بندی تبدیل به کنسانتره می‌شود و پس‌ازآن می‌توان کنسانتره را فرآوری کرده و تبدیل به گندله کرد.

عسگر زاده تصریح کرد: فرآیند تولید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با سایر فولادسازان متفاوت است. این شرکت در کوره‌های بلند خود بیشتر سنگ‌آهن دانه‌بندی شده به همراه هماتیت با عیار بالا استفاده می‌کند که البته هماتیت با عیار بالا، وارداتی است. استفاده از گندله به‌جای سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، مقرون‌به‌صرفه تر است و سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت تمرکز برافزایش بهره‌وری صنعت و تولید محصولات باارزش افزوده بالاتر در مجاورت معادن سنگ‌آهن است. حتی در برخی موارد مشوق‌هایی هم در نظر گرفته‌شده و تلاش می‌شود فولادسازان (غیر از شرکت ذوب‌آهن اصفهان) هم به واحدهای مصرف‌کننده گندله تبدیل شوند.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران در رابطه با تأثیر افزایش قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن بر سودآوری شرکت‌های معدنی اظهار داشت: افزایش قیمت‌های جهانی فرصت مناسبی است که اگر از آن به‌درستی استفاده شود، می‌توان از آن برای توسعه صنعت تولید سنگ‌آهن بهره جست. افزایش قیمت‌های جهانی ناشی از کاهش عرضه «وله» بوده و این روند همیشگی نخواهد بود. «وله» به‌زودی به چرخه تولید بازخواهد گشت و قیمت‌های بالا، باثبات به نظر نمی‌رسد.

وی افزود: البته نباید از دو مانع بر سر راه توسعه صنعت غافل بود. مانع نخست تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است که هزینه‌های این صنعت را افزایش داده و مانع دوم، سیاست‌های کلان بخش معادن است.

وی اضافه کرد: متأسفانه متولیان بخش معدن توجه چندانی به استفاده حداکثری از این فرصت محدود و افزایش ظرفیت اقتصادی معادن ندارند. معادن سنگ‌آهن کشور در حال حاضر جوابگوی نیاز بازار داخلی هستند و ضمناً صادرات هم دارند. ولی در نظر داشته باشید که در چشم‌انداز توسعه 1404 ظرفیت 55 میلیون تنی صنعت فولاد کشور برنامه‌ریزی‌شده و تحقق این هدف، به معنای افزایش تقاضای سنگ‌آهن در سال‌های آینده خواهد بود. 

عسگر زاده تصریح کرد: در 3 دهه اخیر، توجه چندانی به بحث اکتشاف معادن سنگ‌آهن نشده و می‌توان گفت 30 سال است که اکتشاف خاصی در این حوزه صورت نگرفته است. به‌منظور رفع این نقیصه طرح ملی اکتشاف به وزیر صمت ارسال‌شده تا از طریق سرمایه‌گذاری در هر 3 حوزه اکتشاف، استخراج و فرآوری بتوان ذخایر معدنی را افزایش داد و در سال‌های آتی دغدغه‌ای بابت تأمین نیاز صنعت فولاد نداشت.

دبیر انجمن سنگ‌آهن در رابطه با وضعیت صادرات گفت: در سال 1396 حدود 18 میلیون تن انواع سنگ‌آهن (سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره و گندله) روانه بازارهای صادراتی گردید. حجم صادرات سال 1397 حدود 13.5 میلیون تن بود. این رقم نشان از کاهش صادرات صنعت نیست؛ بلکه نشان می‌دهد صادرات محصولات باارزش افزوده بالاتر یعنی کنسانتره و گندله جایگزین صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده است. کما اینکه در سال 97 حجم صادرات گندله 2.4 میلیون تن بیش از حجم صادرات سال 96 بوده است.

عسگر زاده در مورد تأثیر افت احتمالی صادرات فولاد به دلیل تحریم‌ها بر وضعیت بازار سنگ‌آهن داخلی بیان کرد: نگرانی‌هایی بابت کاهش حجم صادرات محصولات فولادی وجود دارد؛ ولی چرخه صنعت باید به نحوی مدیریت شود که وقفه در کار هر بخش، خللی در وضعیت سایر بخش‌ها ایجاد نکند. با توجه به اینکه در حال حاضر هم مازاد تولید سنگ‌آهن صادر می‌شود و ضمناً صادرات سنگ‌آهن نسبت به صادرات فولاد با مشکلات کمتری مواجه است، انتظار می‌رود تدابیری اندیشیده شود که در صورت افت صادرات فولاد، بتوان مازاد تولید سنگ‌آهن را صادر کرد. این اتفاق هم به تداوم روند سودآوری صنعت سنگ‌آهن و هم ارزآوری برای اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: