تعداد بازدید : ۶۴۹
کد خبر : ۱۹۲۳۱۵
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت:
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: مالیات ابزاری قوی برای سیاستگذاری مالی دولت‌ها، برقراری عدالت اجتماعی، مبارزه با فقر، ایجاد اشتغال و توزیع درآمد در طبقات مختلف جامعه است.

مالیات پیش‌نیاز رشد و توسعه اقتصادی کشورها

به گزارش بورس نیوز، عباس آرگون درباره نقش مالیات اظهار کرد: مالیات پیش‌نیاز رشد و توسعه اقتصادی کشورهاست. دولت‌ها برای تامین هزینه‌های توسعه زیرساخت‌های عمرانی و اقتصاد و ارائه مطلوب خدمات اجتماعی از شهروندان مالیات دریافت می‌کنند. مالیات در واقع ریشه بسیاری از خدماتی بوده که دولت‌ها در جوامع توسعه‌یافته به مردم عرضه می‌کنند و به معنای مشارکت همگانی در تامین هزینه‌های برآورده کردن نیازهای جامعه است.

وی افزود: مالیات ابزاری قوی برای سیاستگذاری مالی دولت‌ها، برقراری عدالت اجتماعی، مبارزه با فقر، ایجاد اشتغال و توزیع درآمد در طبقات مختلف جامعه است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: انتظار فعالان بخش خصوصی از سازمان مالیاتی تحقق عدالت مالیاتی است. در حال حاضر بیشترین فشار مالیات بر دوش بخش‌های مولد و شفاف اقتصاد بوده و انتظار این بخش‌ها، برقراری عدالت است. همه افراد از امکانات دولتی استفاده می‌کنند اما سهمی در پرداخت مالیات ندارند. بخش‌های تاریک اقتصاد مالیات نمی‌دهند و این یعنی پایه‌های مالیاتی باید افزایش پیدا کند نه میزان مالیات.

آرگون درباره افزایش مالیات بیان کرد: افزایش مالیات بر مبنای توسعه پایه‌های مالیاتی اصلی‌ترین انتظار بخش خصوصی است. سوال ما این است که چرا بخش‌های شفاف باید بیشتر از قبل مورد حساب‌کشی قرار بگیرند. درحالی که بعضی صاحبان فعالیت‌های اقتصادی با گردش مالی بالا هیچ مالیاتی نمی‌پردازند. انتظار فعالان بخش خصوصی رسیدن معافیت‌های مالیاتی به کمترین میزان ممکن بوده و در واقع این مطالبه، خواسته همه کسانی است که جامعه توسعه‌یافته بدون وابستگی به درآمد‌های نفت را آرزو می‌کنند.

وی تاکید کرد: از دیگر مطالبات جدی بخش خصوصی حذف نقش عوامل انسانی در تشخیص مالیات یا رساندن آن به کمترین میزان ممکن است. بخش خصوصی انتظار دارد که مالیات را بر مبنای قانون پرداخت کند نه براساس تشخیص ممیز.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران خاطرنشان کرد: قانون می‌گوید باید از سود مالیات گرفت و زمانی که بنگاهی سودی نداشته، چگونه می‌تواند مالیات بپردازد؟ اخذ مالیات بر مبنای سود افراد و گردش مالی آن‌هاست و لازم است نقش عوامل انسانی در تشخیص و شناسایی و وصول مالیات مورد بازنگری قرار بگیرد. گاهی اوقات می‌بینیم که دولت برای دریافت رقم‌های ناچیز مالیات هزینه زیادی می‌پردازد درحالی که این مالیات دیگر صرفه اقتصادی هم برایش ندارد.

آرگون گفت: استقرار نظام جامع مالیاتی که مبنای مالیات را گردش مالی افراد قرار می‌دهد، می‌تواند وصول مالیات را برای دولت و پرداخت مالیات را برای فعالان اقتصادی مهیاتر کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: