تعداد بازدید : ۹۲۲
کد خبر : ۱۹۲۳۷۰
کارشناس بازار سرمایه؛
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار پایه، بازاریست که شفافیت اطلاعاتی در آن وجود ندارد، وقتی شفافیت در اطلاعات وجود نداشته باشد، یکسری افرادی که می‌خواهند در بازار کار کنند از این موضوع سوء استفاده می‌کنند.

بازار پایه، بازاریست که شفافیت اطلاعاتی در آن وجود ندارد

به گزارش بورس نیوز، حمید مرتضی کوشکی درباره قوانین جدید فرابورس اظهار کرد: بر طبق سیگنال‌هایی که به بازار مخابره شده و ما براساس آن این دستورالعمل را تحلیل می‌کنیم؛ این است که خریدار نمی‌داند فروشنده چه حجمی و با چه قیمتی کالا برای فروش گذاشته است. از نظر شرعی گفته می‌شود باطل است و درست نیست. اما فرابورس می‌گوید کالایی که برای فروش گذاشته می‌شود معین است و قیمت هم برای خریدار معین است.

وی افزود: اما فرابورس می‌گوید به دلیل اینکه نمی‌خواهیم دستکاری در معاملات صورت بگیرد به این دستورالعمل رجوع کردیم. ولی این دستورالعمل به نظربنده تنها یک راه میانبر است. فرابورس می‌تواند از مکانیزم‌های خیلی قوی‌تری که در بازارهای جهانی استفاده می‌شود، استفاده کند.

کارشناس ارشد مالی ادامه داد: در شرایط فعلی هم در بازار اصلی و حتی بورس دستکاری در معاملات را داریم. اگر قرار باشد دستورالعمل فرابورس و توجیح آن‌ها را مورد استناد قرار دهیم، باید کل بازار به همین شکل باشد. بنابراین بازار پایه، بازاریست که شفافیت اطلاعاتی در آن وجود ندارد، وقتی شفافیت در اطلاعات وجود نداشته باشد، یکسری افرادی که می‌خواهند در بازار کار کنند از این موضوع سوء استفاده می‌کنند.

کوشکی خاطرنشان کرد: فرض کنید سهامدار درصدی یک شرکت سهامی خاص هستید و همین حالا نیاز به نقدینگی دارید و تازه باید به دنبال مشتری باشید زیرا فروش سهام شرکت سهامی خاص به همین سادگی نیست. اما وقتی در بازار مالی این اتفاق بیفتد به راحتی اوردر را صبح اول وقت در تابلو می‌گذارید و بخشی از سرمایه را می‌فروشید و نقدا در جیب می‌گذارید.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم این موضوع در هیچ جای دنیا به این شکل مرسوم نباشد. همه جای دنیا در حال رفتن به سمت شفافیت اطلاعاتی هستند و به سویی می‌روند که معاملات سهل شود. یعنی ما در بازار نه تنها معاملات را ساده نمی‌کنیم بلکه با این اقدام، تنها ریسک معاملات را افزایش می‌دهیم. ما نمی‌توانیم سهامی را که در بازار اول و دوم و فرابورس معامله می‌شوند از بقیه مجزا کنیم.

منبع خبر: صدای بانک
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: