تعداد بازدید : ۹۰۸
کد خبر : ۱۹۲۷۰۰
مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد؛
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا «زفکا» گفت: کمبود ارز بهانه مناسبی برای حذف ارز دولتی و افزایش قیمت مواد غذایی نیست.
پیشنهادی به جای حذف ارز دولتی صنعت دامپروری
جمشید جلیل‌نژاد در گفت‌وگو بابورس نیوز با بیان اینکه در تمام دنیا صنعت دامپروری از حمایت دولت برخوردار است، افزود: حذف احتمالی ارز دولتی، صنعت دامپروری اتفاقی منفی است؛ مگر آنکه سیاست های جبرانی برای حمایت از این صنعت اتخاذ شود.

وی افزود: بهتر است به جای حذف ارز دولتی، انحصار واردات نهاده های دامی برداشته می شد و شرکت های بزرگ دامداری مستقیماً امکان واردات نهاده های دامی را داشتند.

به گفته جلیل‌نژاد، بر اساس بررسی های کارشناسی میزان تولید هر شرکت دامپروری مشخص و همچنین میزان نیاز به نهاده های دامی نیز قابل محاسبه است.

وی تاکید کرد: بر اساس بررسی های کارشناسی با کمی تحلیل که به راحتی امکانپذیر است، می توان ارز تخصیص داده شده به این صنعت را کنترل و رصد کرد.

مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا اظهار کرد: بررسی وضعیت تولید و میزان مصرف نهاده ها در واحدهای کوچک تر تولیدی هم از طریق تشکل های صنفی قابل انجام است. ضمن اینکه می توان عرضه سهمیه بندی شده نهاده های وارداتی را از طریق بورس کالا نیز انجام داد و بدین ترتیب احتمال رانت و سوءاستفاده را به حداقل رساند.

این فعال صنعت دامداری تصریح کرد: صنعت غذایی، صنعتی است که باید منافع ملی در آن لحاظ شود و کمبود ارز بهانه مناسبی برای حذف ارز دولتی و افزایش قیمت محصولاتی که غذای مردم را تشکیل می دهد، نیست.

جلیل نژاد با اشاره به بودجه ای که در گذشته به تامین شیر مدارس اختصاص یافته بود، گفت: این بودحه اکنون قطع شده و طبیعی است که قطع شیر مدارس و یارانه لبنیات، در سال های آینده شاخص سلامت را تحت تاثیر خود قرار دهد و باید هزینه بیشتری صرف درمان شود.

وی با بیان اینکه کاهش مصرف لبنیات به صنعت دامپروری نیز آسیب می زند، افزود: با توجه به اینکه حجم تولید سالانه شیرخام در کشور، حدود ۸ میلیون تن است که تقریباً نیمی از آن مصرف صنعتی دارد؛ اگر بابت نیم دیگر شیر که مصرف کننده آن مردم هستند، یک میلیون تن غله نیاز باشد، مابه التفاوت ارز دولتی و ارز آزاد برای تامین یک میلیون تن غله، حدود ۹ هزار میلیارد تومان خواهد بود. این رقم نسبت به کل درآمدهای کشور، رقم سنگینی نیست که بخواهیم ارز دولتی صنعت را حذف کرده و در این بازار التهاب ایجاد کنیم.

بر اساس این گزارش، ظاهراً قرار است، روز پنجشنبه حذف ارز دولتی توسط سران قوا تعیین تکلیف شود. باید در نظر داشت، صنعت دامپروری از صنایعی است که بخشی از نهاده های دامی خود را با ارز دولتی تامین می کند و در صورت حذف ارز دولتی با افزایش بهای تمام شده تولید شیر خام و گوشت قرمز مواجه خواهیم شد که به تبع آن مصرف مواد غذایی یاد شده نیز روند کاهشی به خود خواهد گرفت.

این در حالی است که قیمت شیرخام و محصولات لبنی سیر صعودی دارد و اگرچه لبنیات در سفره بعضی اقشار حضور کم رنگی دارد؛ اما سودآوری صنعت را افزایش داده است.

«زفکا» از نمادهای موفق صنعت دامپروری است که در سال ۹۷ پرش ۱۲۸ درصدی در سود خالص داشت و در ۲ ماهه ابتدای امسال هم ۵۷ درصد بیش از مدت مشابه سال ۹۷ درآمد شناسایی کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: