تعداد بازدید : ۵۹۱
کد خبر : ۱۹۲۷۶۳
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط تحریم شرکت‌های خارجی در بازار داخلی حضور ندارند و فضا برای ورود شرکت‌های داخلی، سعی و خطای آن‌ها و رشد آن‌ها با اتکا به ظرفیت نیروی ایرانی فراهم شده است.

به گزارش بورس نیوز، شهاب جوانمردی، درباره تحریم شرکت‌های فناوری‌محور اظهار کرد: تحریم در حوزه فناوری یک مسئله دووجهی است.

وی افزود: یک وجه آن، فرصت‌هایی بوده که تحریم برای شرکت‌های داخلی فراهم کرده است. در شرایط تحریم شرکت‌های خارجی در بازار داخلی حضور ندارند و فضا برای ورود شرکت‌های داخلی، سعی و خطای آن‌ها و رشد آن‌ها با اتکا به ظرفیت نیروی ایرانی فراهم شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: در این شرایط سطح اتکا به فناوری‌های داخلی رشد می‌کند که از نظر پدافند غیرعامل و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای نیروهای جوان و تحصیلکرده ایرانی مثبت است. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می‌شود که بدانید سازمان‌های دولتی بیشتر عادت به خرید از خارج دارند. سازمان‌های دولتی به خرید محصولات خارجی حتی گرانتر و حتی با وجود مشابه کیفی داخلی آن، به طور ویژه علاقه دارند و این علاقه را به عنوان یک فعال و تولیدکننده حوزه فناوری بارها لمس و تجربه کرده‌ام.

جوانمردی بیان کرد: در این بین دو نکته مهم قابل توجه است. نکته اول، وابستگی فناوری از منظر زیرساختی به خارج است. در حوزه لایسنس‌ها، ابزار، سیستم‌های عامل و فناوری‌های پایه که در خارج از کشور تولید می‌شود، در زمان تحریم به مشکل می‌خوریم. تحریم دسترسی به بعضی فناوری‌های زیرساختی را محدود کرده و باید از روش‌های غیرقانونی و گران‌تر آن را فراهم کنیم. پیامد منفی بعدی نبود امکان عرضه به خارج از کشور است. زمانی که تولید در بستر قانونی و مناسب انجام نشود، عرضه به بازارهای صادراتی هم متناسب نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر، رقابت است. بستن درهای کشور و خوشحالی از تولید محصول باعث رشد نمی‌شود و سقفی از رشد را فراهم می‌کند که لزوما شایسته ظرفیت داخلی کشور ما نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران توضیح داد: اگر در شرایط مشابه با ارفاق به دلیل تولیدکننده داخلی بودن، سهم عمده بازار را درحالیکه خالی از هر نوع رقیب خارجی است، بگیریم، به افت استانداردها می‌رسیم. نبود رقابت در بلندمدت به کاهش کیفیت می‌انجامد و سطح رضایت مصرف‌کننده را هم پایین آورده و مخدوش می‌کند.

با توجه به این پیامدها، هر چند تحریم فرصتی در کوتاه‌مدت برای حضور موثر شرکت‌های داخلی است اما ماندگاری آن به افت عملکرد شرکت‌های فناوری‌محور می‌انجامد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.