کد خبر : ۱۹۳۲۴۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
در سال جاری درخواست کدهای معاملاتی در کارگزاری ها افزایش داشته و بخش عمده جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاران جدید، بازدهی مطلوب عرضه های اولیه اخیر بوده است.
بوی کباب مردم را به تالار شیشه ای کشاند/ توصیه هایی برای تازه واردها

به گزارش بورس نیوز، خبرها حاکی از رشد چشمگیر تقاضای کدهای معاملاتی جدید در کارگزاری ها است. ورود سرمایه گذاران جدید به بازار سرمایه نویدبخش ورود نقدینگی و افزایش عمق بازار است.

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: در سال جاری درخواست کدهای معاملاتی در کارگزاری ها افزایش داشته و بخش عمده جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاران جدید، بازدهی مطلوب عرضه های اولیه اخیر بوده است. 

وی افزود: اگرچه کدهای معاملاتی جدید با مبالغ نسبتا پایین شارژ می شوند؛ ولی با در نظر گرفتن حجم بالای کدهای صادرشده، نقدینگی وارد شده با اهمیت خواهد بود. ضمن اینکه در صورتی که اتفاق منفی روند معاملات را تحت تاثیر قرار ندهد، می توان به ورود نقدینگی بیشتر توسط سهامداران جدیدالورود هم خوشبین بود.

ساسانی در پاسخ به دغدغه هایی که بابت احتمال زیان سهامداران تازه وارد و فرار نقدینگی از بازار وجود دارد، گفت: نگاه منطقی به هر بازاری ضرورت دارد. هیچ بازاری همواره صعودی یا نزولی نبوده و بازار سرمایه هم از این امر مستثنی نیست. اما نباید اتفاقات گذشته را به این روزها هم تعمیم داد. اگر چه در سال ۹۲ اتفاقاتی رخ داد که موجب ریزش بازار و فاصله گرفتن گروهی از سهامداران خرد از بازار سرمایه شد

وی تاکید کرد: ولی قرار نیست گذشته مدام تکرار شود. در آن مقطع، سرمایه گذارانی به دام زیان افتادند که در قیمت های بالا و به صورت هیجانی وارد بازار شده بودند و این اتفاق در هر بازاری ممکن است رخ دهد.

ساسانی ضمن تاکید بر لزوم آموزش سهامداران جدیدالورود تاکید کرد: اجتناب از زیان و حفظ ارزش پول مشروط به تحلیل بازار و وضعیت بنیادی سهم ها قبل از سرمایه گذاری  خواهد بود. بررسی وضعیت بنیادی سهم ها و میزان سود تقسیمی در مجامع می تواند ریسک سرمایه گذاری را به حداقل برساند. 

این کارشناس بازار افزود: این مهم مستلزم تلاش در آموزش سهامداران تازه وارد است. با توجه به حجم کدهایی که امسال صادر شده ، به نظر می رسد آموزش سهامداران جدیدالورود باید در برنامه های بازار سرمایه قرار گیرد. به هر حال نوسان جزو ذات بازار سرمایه بوده و بهتر است همزمان با پذیرش سرمایه گذاران جدید، تدابیری هم برای آموزش سهامداران اندیشیده شود. 

وی اضافه کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار، کانون کارگزاران و سایر ارکان بازار سرمایه می بایست جهت انجام این مهم و توسعه آموزش سهامداران اقدام کنند.

ساسانی در خاتمه به سهامداران توصیه کرد: به سهامداران تازه وارد و کم تجربه توصیه می شود قبل از خرید هر سهم، موضوع فعالیت و وضعیت تولید و فروش و چشم انداز آینده شرکت را مورد بررسی قرار دهند و فقط بر اساس سیگنال سایر اشخاص و بویژه هیاهو های فضای مجازی اقدام به خرید نکنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کوثر " آماده برگزاری مجمع می شود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه کوثر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار خواهد شد.

" غنوش " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نوش مازندران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ برگزار خواهد شد.
تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع " کدما "

مجمع عمومی شرکت معدنی دماوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" کرمان " در نخستین روز آذر به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پمپ بنزین‌های بسته تا دقایقی دیگر باز می‌شوند
سخنگوی وزارت نفت: برخی پمپ‌بنزین‌ها با از مدار خارج شدن شبکه هوشمند، خودشان اقدام به توقف عرضه بنزین کرده‌اند که این جایگاه‌ها تا دقایقی دیگر برای عرضه بنزین آزاد در مدار قرار می‌گیرند.