تعداد بازدید : ۲۹۷۷
کد خبر : ۱۹۳۵۵۰
یک مقام مسئول در سرمایه‌گذاری سلیم عنوان کرد:
۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
امین دخت با اشاره به چشم‌انداز صنعت لوازم خانگی گفت:فعالیت در بازار سرمایه کشور و آشنایی با ابزارهای جدید مالی در این بازار برای ادامه فعالیت شرکت‌های تولید لوازم خانگی ضروری است.

مزیت منحصر به فرد صنعت لوازم خانگی ایران در امسال

حسین امین‌دخت، معاونت سرمایه‌گذاری و اقتصادی هلدینگ سرمایه‌گذاری سلیم در خصوص وضعیت صنعت لوازم خانگی در گفت‌وگو با بورس نیوز گفت:صنعت لوازم خانگی جزء صنایع مادر محسوب شده که در کشور ارزش افزوده زیادی ایجاد می‌کند و از جمله صنایعی است که طیف وسیعی از محصولات را شامل می‌شود و هر خانواده با هر سطح درآمدی نیازمند خریداری آن محصولات خواهد بود.

هم‌چنین زنجیره تولید در این صنعت به نحوی است که صنایع بالادستی نظیر فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمینیز با آن در ارتباطی مستقیم هستند. به همین جهت است که صنعت لوازم خانگی در تمامی ‌دنیا به عنوان شتاب دهنده توسعه اقتصادی محسوب می‌شود.

وی افزود: میانگین فروش 800 میلیارد تومانی شرکت‌های فعال در این صنعت البته با نرخ‌های دولتی و در حدود 2000 میلیارد تومانی به صورت آزاد و گردش مالی 4000 میلیارد تومانی کل صنعت در طی سال 1397 در زمینه محصولات خانگی حاکی از اهمیت بالای صنعت در اقتصاد کشور می‌باشد.

در این صنعت 1564 واحد تولیدی ضمن ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در حوزه فعالیت خود، موجب گسترش دامنه ایجاد مشاغل از طریق سایر صنایع وابسته نظیر فولاد و پتروشیمی در سیستم اقتصادی کل کشور نیز خواهد شد.

امین دخت فرصت‌های پیش‌روی این صنعت را چنین عنوان کرد: از مهمترین فرصت‌های موجود در این صنعت می‌توان به مواردی نظیر فرصت استفاده از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، حمایت دولتی در زمینه تخصیص ارز ، رشد کیفیت محصولات تولیدی و رقابت قیمتی محصولات با کالاهای مشابه خارجی اشاره کرد. با افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت لوازم خانگی از ورود کالای قاچاق و بی‌رویه محصولات خارجی نیز کاسته و زمینه رونق، اشتغال و تولید داخلی را فراهم می‌آورد.

معاون سرمایه‌گذاری و اقتصادی هلدینگ سرمایه‌گذاری سلیم ضمن تاکید به این نکته که صنعت لوازم خانگی یکی از اساسی‌ترین و استراتژی‌ترین صنایع جهت حمایت از تولید ملی و رونق تولید و توسعه صادرات با محوریت کشورهای همسایه است، گفت: رشد نرخ ارز از یک طرف منجر به ایجاد توان رقابتی برای محصولات شرکت شده و از سوی دیگر تهیه مواد اولیه تولید را با مشکل مواجه کرده است.

رکود اقتصادی، تحریم ها، مشکلات نقل و انتقال پول و تورم منجر به کاهش فروش در این صنعت شده و در صورت ادامه، مشکلات غیر قابل جبرانی را به بار خواهد آورد.

وی نقاط قوت صنعت را چنین عنوان کرد: قرار گرفتن در سال رونق تولید و بحران سیل اخیر در ابتدای سال باعث ایجاد تقاضای بیش از حد در صنعت لوازم خانگی شده است و طرح افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، کمک‌های ارزی دولت، وجود شرکت‌های فعال قدیمی با برندهای نام آشنا، دارایی‌های فیزیکی اعم از زمین، ساختمان و ماشین‌آلات به نرخ گذشته از جمله مهم‌ترین نقاط قوت موجود در این صنعت هستند.

امین دخت ادامه داد: افزایش هزینه عوامل تولید، عدم تخصیص ارز دولتی در زمان مناسب، هزینه‌های مالی سنگین و نیز وجود واحدهای زیرپله‌ای و غیر استاندارد که اقدام به تولید محصولات و شکستن نرخ می‌نمایند از جمله نقاط ضعف این صنعت است.

به گفته وی مهم‌ترین و اساسی‌ترین نقطه ضعف صنعت لوازم خانگی را واردات گسترده و کالاهای قاچاق در این صنعت است که صنعت فوق بیشترین واردات کالای کشور را در سال‌های اخیر به‌خود اختصاص داده و چالش عظیمی را پیش‌روی تولید ملی نمایان ساخته و روز به روز بر عمق این فاجعه افزوده می‌شود.

هم‌چنین بحران امروز مجموعه‌های دارای برند مهم صنعت تولیدی کشور را باید در مسایلی هم‌چون نحوه واگذاری، صلاحیت خریدار، سوء مدیریت، عدم سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش تحقیق و توسعه و وجود مدیرانی با دیدگاه‌های سنتی در هسته‌ اصلی مدیریت این صنایع دانست.

امین دخت چشم‌انداز صنعت لوازم خانگی را روشن دید و عنوان کرد: برای این‌که صنعت لوازم خانگی بتواند در افق 1404 به رتبه دوم در منطقه و پنجم آسیا برسد، باید نگاهی عمیق بر اصول بنیادین شرکت ها و مدیریت آن داشت تا از فرصت‌ها و نقاط قوت شرکت‌های تحت مدیریت خود بهترین بهره را ببرند.

وی در خاتمه گفت: مدیران باید بتوانند از بسترهای قانونی و ارزان‌قیمت تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها که امسال دولت اجرایی کرده بهترین استفاده را برده و افزایش سرمایه خود را اجرایی نمایند تا براساس آن بتوانند توان‌گری مالی خود را افزایش داده و در بازارهای بین المللی فعالیت نمایند و از سطح شرکت‌های کوچک با سرمایه اندک خارج شده و در بازارهای بین‌المللی با محصولات و شرکت‌های دیگر رقابت نمایند.

بنابراین، فعالیت در بازار سرمایه کشور و آشنایی با ابزارهای جدید مالی در این بازار برای ادامه فعالیت شرکت‌های تولید لوازم خانگی ضروری است.

ورود شرکت‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری به حیطه مدیریت این صنایع و عرضه سهام این صنعت به عموم مردم باعث رونق تولید و ایجاد ثروت و اشتغال جدید گردیده و موجب خواهد شد تا مشکلات صنعت با سرعت بسیار بیشتری از گذشته حل شود و علاوه بر رشد و توسعه و رونق تولید مجموعه‌ها , شاهد افزایش اشتغال و کار آفرینی در کشور عزیزمان باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: