کد خبر : ۱۹۳۵۸۲
از سوی فرابورس انجام می شود؛
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران گفت: برای نشست فردا، جمعی از فعالان این بازار به نحوی که بتوانند به عنوان نماینده‌ای از تمامی مخاطبان بازار پایه باشند انتخاب شده‌اند که برای این موضوع معیارهای متعددی مدنظر قرار گرفته است و در نهایت 6 گروه مختلف از فعالان و ناشران بازار پایه به این نشست دعوت شده‌اند.

به گزارش بورس نیوز، بهنام محسنی در این باره که طبق بررسی‌های به عمل آمده، برخی از کسانی که خود را در شبکه‌های اجتماعی به عنوان فعال بازار پایه معرفی کرده و در شکل‌دهی اعتراضات اخیر این بازار نقش پررنگی ایفا کردند، دارای پرتفوی محدودی در بازار پایه هستند، اظهار کرد: برای نشست فردا، جمعی از فعالان این بازار به نحوی که بتوانند به عنوان نماینده‌ای از تمامی مخاطبان بازار پایه باشند انتخاب شده‌اند که برای این موضوع معیارهای متعددی مدنظر قرار گرفته است و در نهایت 6 گروه مختلف از فعالان و ناشران بازار پایه به این نشست دعوت شده‌اند.

وی افزود: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به همراه معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین دو تن از اعضای شورای عالی بورس برخی از مهمانان این جلسه خواهند بود. در خصوص سایر دعوت‌شدگان به این جلسه به عنوان فعالان و ناشران بازار پایه، می‌توان گفت که گروه نخست دعوت‌شده به نشست، شفاف‌ترین ناشران تابلوهای جدید این بازار هستند که بدین ترتیب از تابلو زرد 10 ناشر، تابلو نارنجی 5 ناشر و از تابلو قرمز 2 ناشر بر اساس میزان شفافیت اطلاعاتی دعوت شده‌اند.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران ادامه داد: کارگزاران نیز از دیگر مهمانان این نشست هستند که معیار انتخاب آن‌ها بر اساس دارا بودن بالاترین ارزش معاملات در نمادهای عادی و بلوک بازار پایه از زمان راه‌اندازی دستورالعمل مصوب مورخ 23 اسفندماه 1395 بوده که تا کنون هیچگونه پرونده تخلفاتی برای آن‌ها از سوی فرابورس به مرجع رسیدگی به تخلفات ارسال نشده است.

محسنی تاکید کرد: گروه سومی که یکشنبه مهمان فرابورس برای حضور در نشست هستند سهامداران عمده شرکت‌های بازار پایه خواهند بود، بالاترین رقم ارزش معاملات سهامداران عمده در هر یک از تابلوهای مختلف بازار پایه ملاک انتخاب آن‌هاست که از میان آنان فعال‌ترین عضو انتخاب شده است.

وی بیان کرد: طبیعتا تغییر قوانین بازار پایه بر عملکرد فعالان این بازار بیش از سایرین تاثیر خواهد داشت و برای جلسه تبیینی و توجیهی فردا نیز از تابلو زرد 11 سهامدار عمده، از تابلو نارنجی 8 و از تابلو قرمز 4 سهامدار عمده انتخاب شده‌اند.

محسنی تصریح کرد: بررسی‌های صورت‌گرفته در خصوص آمار جرایم و تخلفات در بازارهای فرابورس نشان می‌دهد بیشترین پرونده‌های تخلفاتی مربوط به بازار پایه است، بر همین اساس برای انتخاب سهامداران آن‌ها اعم از حقیقی و حقوقی، عدم ثبت هرگونه رکورد تخلفاتی در سامانه نظارتی فراسا یکی از ملاک‌های دعوت به نشست بوده است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ادامه داد: بیشترین رقم مجموع ارزش معاملات سهامداران حقیقی و حقوقی در نمادهای عادی و بلوک ملاک انتخاب سهامداران حقیقی و حقوقی برای حضور در نشست بوده است با این شرط که هیچگونه رکوردی در سامانه‌های نظارتی برای آن‌ها ثبت نشده باشد.

وی بیان کرد: فرابورس مخالف کسب سود افراد در بازار پایه بوده و تغییر قوانین این بازار نیز با همین استدلال صورت گرفته است. 5 سهامدار نخستی که بالاترین میزان سود را از زمان اجرای دستورالعمل مورخ 23 اسفند 1395 در این بازار کسب کرده‌اند با این شرط که آن‌ها نیز فاقد هرگونه رکوردی در سامانه نظارتی فراسا باشند مهمان این نشست خواهند بود.

محسنی گفت: گروه ششم دعوت‌شده به نشست فردا، تنها بازارگردان بانکی در بازار پایه است. علاوه بر گروه‌های عنوان‌شده و با توجه به اهمیت نقش بازارگردانی، تنها نهاد مالی که مسئولیت بازارگردانی یکی از شرکت‌های مندرج در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار پایه را بر عهده دارد نیز به این نشست دعوت شده است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کگاز " در آبان ماه سود نمی دهد

گروه صنایع شیشه و گاز از تغییر زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع " بمیلا " در آبان ماه در هفته آینده

مجمع عمومی فوق العاده شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد برگزار می‌شود.
گردهمایی

گردهمایی " ختراک " با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۵برگزار می شود.
سوددهی

سوددهی " ثنام " از ماه آینده آغاز می شود

شرکت نام آوران مهندسی از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: