تعداد بازدید : ۵۸۱
کد خبر : ۱۹۳۶۰۰
فعال صنعت لبنی در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
دولت مکلف به تامین غذای سالم و کافی برای مردم است. اگر مردم قدرت خرید کافی برای خرید محصولات لبنی ندارند، دولت باید وارد عمل شود.
به گزارش بورس نیوز، چند روز قبل مجددا قیمت برخی محصولات لبنی افزایش یافت. سیر صعودی نرخ شیر خام و به دنبال آن محصولات لبنی، این سوال را مطرح می کند که آیا افزایش قیمت ها به نفع صنایع تولیدی است و سودآوری شرکت های لبنی رشد خواهد کرد؟
 برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ یکی از فعالان با سابقه صنعت لبنی کشور رفتیم و نظر وی را جویا شدیم.

امیر نعیمی عضو اتحادیه کارخانجات محصولات لبنی خراسان رضوی در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر افزایش قیمت محصولات لبنی بیان کرد: افزایش قیمت محصولات لبنی بر تقاضای محصولات لبنی اثر منفی داشته و سرانه مصرف لبنیات در کشور سیر نزولی دارد. در حالی سرانه مصرف لبنیات در ایران از ۱۱۰ کیلوگرم به ۷۵ کیلوگرم (و شاید هم کمتر) رسیده باشد که در دنیا صحبت از سرانه مصرف ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرمی است.

وی افزود: نرخ شیر خام در یکسال اخیر بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و ضمنا هزینه های مربوط به بسته بندی محصولات و حمل و نقل هم جهش چشمگیری داشته است. این عوامل افزایش قیمت محصولات لبنی را هم سبب شده است. حال آنکه قدرت خرید مردم متناسب با افزایش قیمت کالاها افزایش نداشته و مردم چاره ای جز حذف برخی محصولات از سبد مصرف خانوارها ندارند. این شرایط و افزایش قیمت ها، نه برای مصرف کنندگان و نه تولیدکنندگان محصولات لبنی و نه دامداران منفعتی در بر نخواهد داشت. سیاستی که رضایت هیچ گروهی را در پی نداشته، باید مورد بازنگری قرار گیرد.

مديرعامل سابق اتحاديه تعاوني‌هاي لبني كشور تصریح کرد: افزایش قیمت محصولات لبنی اصلا به معنای رشد سودآوری شرکت های لبنی نیست. صنعت لبنی در حال حاضر تقریبا با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کند و حاشیه سود تولید لبنیات به حدود ۵ درصد رسیده است. با این شرایط، سرمایه گذاری در صنعت لبنی و ایجاد ظرفیت تولید جدید، توجیه پذیر نیست.

نیمی افزود: در سال های قبل نیاز کشور به شیرخشک از طریق واردات تامین می شد؛ ولی در حال حاضر واردات شیرخشک ممنوع شده و مازاد شیرخام کشور که به محصولات لبنی تبدیل نشده، تبدیل به شیرخشک صنعتی می شود و در اختیار واحدهای تولیدکننده بیسکوییت و شیرینی و شکلات و... قرار می گیرد. در حقیقت به وضعیتی دچار شده ایم که شیر تازه تولیدی تبدیل به شیرخشک می شود. در حالی که آزادسازی واردات شیرخشک می توانست به کاهش قیمت ها کمک کند.

این فعال صنعت لبنی تاکیدکرد: شیر کامل ترین غذا محسوب می شود و دولت مکلف به تامین غذای سالم و کافی برای مردم است. اگر مردم قدرت خرید کافی برای خرید محصولات لبنی ندارند، دولت باید وارد عمل شود. 

وی افزود: دولت وظیفه حمایت از بازار لبنیات و انجام اقداماتی در راستای افزایش سرانه مصرف لبنیات را دارد. حذف سهمیه شیر مدارس، آثار زیان باری در پی خواهد داشت و انتظار می رود وزارت بهداشت حداقل پیگیر سهمیه شیر مدارس باشد. با توجه به اهمیت مصرف لبنیات در سلامت مردم، امیدواریم این مهم مد نظر قرار بگیرد. کسری بودجه دولت به هیچ عنوان بهانه عدم تامین منابع مالی طرح های افزایش سرانه مصرف لبنی نیست. 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: