تعداد بازدید : ۷۷۴
کد خبر : ۱۹۳۷۰۰
کاهش سود خالص "خصدرا" در سال 97‏
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
شرکت صنعتی دریایی ایران در سال 97 موفق به کسب سود خالص 456 میلیارد و 299 میلیون ریالی و معادل 304 ریال به ازای هر سهم شده است.


به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده سالیانه منتهی به 29 اسفند 1397، شرکت صنعتی دریایی ایران در این سال موفق به کسب سود خالص 456 میلیارد و 299 میلیون ریالی و معادل 304 ریال به ازای هر سهم شده است.

افزایش درآمد و امید به بهبود عملکرد این شرکت

همان گونه که در جدول فوق نیز قابل مشاهده است، سود خالص شرکت در مقایسه با سال گذشته بیش از 90 درصد کاهش را نشان می دهد. علت اصلی کاهش سودآوری شرکت افت سودهای غیرعملیاتی شناسایی شده شرکت در سال جاری است.

 لازم به ذکر است که شرکت صدرا در سال 96 مبلغ 5.704 میلیارد ریال سودغیرعملیاتی ناشی از فروش دارایی های ثابت را شناسایی نموده بود و بخش مهم سود کسب شده شرکت در این سال مربوط به این بخش بوده است.

در بخش عملیات شرکت، درآمدهای کسب شده شرکت صدرا نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی را داشته و با بیش از 65 درصد رشد به بیش از 16 هزار و 599 میلیارد ریال رسیده است که تقریبا تمامی آن ها از محل اجرای پیمان های نفت و گاز بوده است.

اجرای فازهای 17 و 18 پارس جنوبی با 74 درصد پیشرفت، اجرای فاز 13 پارس جنوبی با 78 درصد پیشرفت و اجرای فازهای 22،23 و 24 پارس جنوبی با 78 درصد پیشرفت بخش عمده ی درآمدهای شرکت را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در بخش درآمدهای عملیاتی شاهد شناسایی درآمد 1.274 میلیارد ریالی بابت درآمد اجرای پروژه فاز 1 پارس جنوبی هستیم. لازم به ذکر است که این درآمد مربوط به اجرای پروژه در سال 84 بوده و شرکت با کارفرما در خصوص شناسایی بخشی از درامدهای محل اختلاف به توافق رسیده است. 

با این حال با توجه به اینکه این درآمد مربوط به سنوات گذشته می باشد، شناسایی این مبلغ بر اساس استانداردهای حسابداری می بایست در بخش تعدیلات سنواتی صورت می گرفت و سهامداران شرکت می بایست متوجه این موضوع باشند که این بخش از درامد امکان تکرار در سال های اتی را ندارد.

در بخش سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی شاهد شناسایی زیان 2.953 میلیارد ریالی ناشی از تسعیر ارز می باشیم که به دلیل فزونی بدهی های ارزی شرکت به دارایی های ارزی آن است.

با توجه به سود خالص کسب شده در سال جاری، مانده زیان انباشته شرکت همچنان بیش از 10 هزار میلیارد ریال و معادل 6.5 برابر سرمایه ثبت شده آن است و هیئت مدیره شرکت تاکنون برنامه خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت و احتمالا استفاده از فرآیندهای تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل را اعلام ننموده است.

از دیگر نکات گزارش این شرکت می توان به در جریان بودن پرونده حقوقی با ادعای 1.130 میلیارد ریال علیه شرکت اشاره نمود که با توجه به اینکه تاکنون منجر به صدور رای نگردیده است، ذخیره ای از این بابت منظور نشده است. همچنین پرونده حقوقی دیگری از طرف شرکت ملی نفت بابت پرداخت 100 میلیون دلار به شرکت در سنوات گذشته و منتفی شدن اجرای طرح در ماه های آغازین آن در جریان رسیدگی وجود دارد که این دعوی حقوقی نیز تاکنون منجر به صدور رای نگردیده است. با این حال احتمال لزوم لحاظ نمودن هزینه ذخایر مربوط به این پرونده ها در سنوات آتی وجود خواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: