تعداد بازدید : ۲۳۲۵
کد خبر : ۱۹۳۷۶۰
رییس هیات موسس کانون صرافان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
هر نوع نوسان و تلاطم در بازار ارز بیش از یک درصد روزانه، می تواند مخرب باشد و هر چه این نوسان بیشتر باشد، ویرانگرتر خواهد بود.
دورخیز دلار برای جهش مجدد

به گزارش بورس‌نیوز، روند کاهش نرخ ارز در بازار آزاد ادامه داشته و هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز به ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. 

همانگونه که رشد خیره‌کننده نرخ ارز سبب شوک شد و کمتر شخصی پیش‌بینی لمس قیمت ۱۹ هزار تومانی دلار را در سال گذشته می‌کرد، کاهش نرخ ارز هم برای بسیاری غافلگیرکننده بود؛ افت قیمت‌ها شاید رویایی بوده که پس از مدت‌ها محقق شده و رضایت خاطر مردم را در بر داشته؛ ولی چند سوال جدی کماکان مطرح است. 

«آیا کاهش نرخ و رسیدن دلار به محدوده ۱۰ هزار تومان با واقعیت های اقتصادی کشور سازگار است؟»

«اگر بانک مرکزی توان کاهش نرخ ارز را داشت، چرا زودتر از این اقدام نشد؟ نرخ ۱۴ هزار تومانی که چند ماهی تقریبا ثابت بود، به نفع که بود؟» 

«اگر چند ماه قبل توان کاهش نرخ ارز را نداشتیم، حالا چه اتفاقی افتاده که بانک‌مرکزی این توانایی را پیدا کرده است؟»

«آیا قیمت کالاهایی که به بهانه افزایش نرخ ارز، بی وقفه گران شدند و عرصه را بر مردم تنگ کردند، کاهش خواهد یافت؟»

علی اصغر سمیعی زفرقندی کارشناس و تحلیلگر بازار ارز در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: هر نوع نوسان و تلاطم در بازار ارز بیش از یک درصد روزانه، می تواند مخرب باشد و هر چه این نوسان بیشتر باشد، ویران‌گرتر خواهد بود. 

وی افزود: سود این گونه تلاطمات به جیب عده‌ای خاص می‌رود که یا از رانت اطلاع و رانت ارتباط برخوردارند یا با سرمایه‌های بزرگ خود در ایجاد این نوسانات نقش دارند.

رئیس هیات موسس کانون صرافان تصریح کرد: اصولا به علت سهل بودن معاملات در بازار ارز، در همه جای دنیا بازار ارز بهشت بورس‌بازان و سوداگران محسوب می‌شود و به همین دلیل نقش بانک‌های مرکزی در دنیا مقابله با ایجاد اینگونه نوسانات است.

سمیعی در رابطه با روند نزولی نرخ ارز گفت: چندان به کاهش این روزهای قیمت ارز خوش‌بین نیستم؛ چراکه به نظر می‌رسد رانت‌خواران، سوداگران، و دشمنان سیاسی کشور هم دست شده‌اند تا با کاهش قیمت‌ها به خودشان تنفسی بدهند و در واقع با این عقب‌نشینی دورخیز کرده و در زمان مناسب با حمله‌ای دیگر، نرخ ارز را بار دیگر بالا برده و ضربه‌ای دیگر به اقتصاد کشور و روحیه مردم وارد کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این زمان مسئولان اقتصادی کشور ندانسته و ذوق‌زده به جای مقابله با این روند، سکوت کرده یا گاهاً با آنها همراهی می‌کنند؛ درحالی‌که وظیفه ذاتی بانک‌های مرکزی مقابله با هر نوع تلاطم در بازار ارز است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: