تعداد بازدید : ۱۶۲۶
کد خبر : ۱۹۳۸۳۳
بورس‌نیوز لغو مجامع سالانه ۴ بانک را بررسی کرد:
۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
تاخیر در برگزاری مجامع در سال های اخیر موجب تضییع حقوق و نارضایتی سهامداران بانکی هم شده است.
مهمانی، کنسل شد/ همه چیز فرمالیته بود

به گزارش بورس نیوز طبق قانون تجارت، شرکت ها موظف به ضرورت برگزاری مجامع قبل تا ۳۱ تیرماه هستند.  
 اما به نظر می رسد بعضی بانک ها برای از سر باز کردن این مهم و با هدف بستن دهان سازمان بورس و سهامداران و مقصر جلوه دادن بانک مرکزی، اقدام به درج آگهی های فرمالیته تشکیل مجمع و سپس لغو آن قبل از مجمع می کنند. 

بانک مرکزی اعلام کرده شرط لازم برای انجام بررسی‌های مربوط و صدور مجوز برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه، «وصول صورت‌های مالی امضا شده توسط هیئت مدیره به انضمام پیش‌نویس نهایی گزارش حسابرس مستقل»  حداقل یک ماه قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی است. این شرط به این منظور بوده که اگر صورت های مالی توسط حسابرس تایید نشد و ابهامی داشت، فرصت کافی برای درخواست اسناد و مستندات و اصلاح گزارش ها وجود داشته باشد. 

البته بورس‌نیوز از یک هفته قبل ، پیش بینی لغو مجامع و فرمالیته بودن آگهی های دعوت به مجمع برخی بانک ها را کرده بود. اما دلیل لغو مجامع چیست؟

شایعات و شنیده های بازار حاکی از آن است که ترافیک برگزاری مجامع و شلوغ بودن سر مسوولان بانک مرکزی، دلیل عدم صدور مجوز برگزاری مجمع بانک ها بوده است.

سید بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: تشکیل مجمع بانک ها نیازمند تایید دو نهاد است؛ بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار. پس از تایید نهایی گزارش بانک ها توسط حسابرس، بانک مرکزی اقدام به بررسی صورت های مالی بانک ها کرده و چنانچه ابهامی در گزارش ها وجود داشته باشد یا حسابرسان به نکته ای توجه کافی نکرده باشند و بانک مرکزی تشخیص دهد برگزاری مجمع سالیانه به منفعت سهامداران یا سیاست های پولی و بانکی کشور نیست، صدور مجوز برگزاری مجمع به بعد از اصلاح صورت های مالی موکول خواهد شد.

وی افزود: بررسی های سازمان بورس هم بیشتر بر اجرای صحیح مقررات قانون تجارت تمرکز دارد و صدور مجوز برگزاری مجمع در گرو تایید صورت های مالی است.

این کارشناس پولی و بانکی در خصوص شایعات مطرح شده در رابطه با لغو مجامع بانک ها گفت: هر چند بررسی صورت های مالی بعد از پایان فصل مجامع و کاهش ترافیک مجامع، کار راحت تری است و ضمنا بانک ها با مجوز بانک مرکزی این امکان را دارند که مجامع خود را دیرتر برگزار کنند و صورت های مالی بانک ها را با دقت بیشتری بررسی کنند؛ ولی ترافیک مجامع و اصطلاحا شلوغ بودن سر بانک مرکزی نمی تواند دلیلی برای لغو مجامع باشد. 

وی در مورد تاثیر عدم برگزاری به موقع مجامع اظهار داشت: عدم تصویب به موقع صورت های مالی بانک ها، آثار منفی به دنبال خواهد داشت. بخشی از سهامداران بانک ها را مردم عادی و پرسنل بانک تشکیل می دهند و صنعت بانکی به لحاظ حجم نقدینگی، در جذب سرمایه در بازار بورس هم حائز اهمیت است. به هر حال تاخیر در برگزاری مجامع در سال های اخیر موجب تضییع حقوق و نارضایتی سهامداران بانکی هم شده است.

وی افزود: علاوه بر این، تجدید ارزیابی دارایی ها در سال ۹۸ و افزایش سرمایه بانک ها از این محل در گرو تصویب صورت های مالی ۹۷ در مجمع و شفافیت حقوق صاحبان سهام بوده و بهتر است مجامع سالانه بانک زودتر برگزار شود.


وی در خاتمه تصریح کرد: باید پذیرفت که بانک ها در شرایط مطلوبی قرار ندارند و بخشی از مشکلاتی که امروز با آن دست به گریبان هستند، ناشی از عوامل بیرونی همچون تحریم ها و محدودیت های نقل و انتقال بین‌المللی پول و... است. فشار بانک مرکزی برای اصلاح صورت های مالی و ذخایر بانک ها در شرایط نامطلوب سیستم بانکی، چندان منطقی نیست. نرمش بیشتر بانک مرکزی در مقابل بانک ها در شرایط تحریم و بحران مالی بانک ها می تواند مشکلات بانک ها را در ۴،۳ سال آینده کاهش دهد.
حامدی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
سلام و عرض ادب
دوستان بورس نیوزی لطفا گزارشی از موسسه مالی و اعتباری توسعه تهیه کنید از 93 تا97 مجمعی برگزار نکردن و اطلاعیه رسمی در کدال درج نکردن .
الان هیئت سرپرستی که از طرف بانک مرکزی منصوب شدن مشغول تهیه گزارشها هستند لطفا به عنوان یک رسانه بورسی مصاحبه ای با آقای مطهری سرپرست منصوبی از طرف بانک مرکزی در توسعه انجام دهید.
تشکر
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: