تعداد بازدید : ۷۷۰
کد خبر : ۱۹۳۸۷۳
آبسیم گزارش داد؛
۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
گزارش عملکرد «شلعاب» چندان امیدوارکننده نشان نمی‌دهد و بیانگر قرارگیری در ارقامی‌است که در دو دوره گذشته نیز تکرار شده بود.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «لعابیران» در ۳ ماهه نخست سال جاری رقم بسیار ناچیز ۱۲۰ میلیون ریال معادل کمتر از یک ریال به ازای هر سهم سود محقق کرد.

هر چند که درآمد‌های عملیاتی در فصل اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۶۵ درصدی داشت اما؛ از این نکته نباید به سادگی گذشت که این رشد درآمد به طور کامل از محل افزایش نرخ فروش محصولات حاصل شده و شاهد کاهش مقدار فروش هستیم.
عرق شرم بر صورت «لعابیران»/ این شرکت در حداقل‌ها به ثبات رسید

۲ ریال عرق شرم بر پیشانی مدیران

در سال گذشته نیز این شرکت عملکرد چندان مطلوبی از خود نشان نداد و شاهکار خود را در مجمع سالانه با تقسیم سود ۲ ریالی تکمیل کرد و عرق شرم بر پیشانی مدیران نشاند.

عدم ثبات در تلاطم بازار

بررسی وضعیت شرکت «لعابیران» نشان می‌دهد که عملکرد با ثباتی ندارد؛ در حال که در سال ۹۲ سود خالص ۴۲ میلیارد ریالی کسب کرده بود، در سال بعد متحمل زیان گردید. همین اتفاق مجددا در سال ۹۵ نیز تکرار شد و پس از ثبت ۴۶ میلیارد ریال سود خالص در آن سال، با افت فاحش، به ۳ میلیارد ریال در سال ۹۶ تنزل یافت.
عرق شرم بر صورت «لعابیران»/ این شرکت در حداقل‌ها به ثبات رسید

ثبات در حداقل‌ها

البته در نگاهی دیگر می‌توان گفت بالاخره «شلعاب» پس از سال‌ها به ثبات رسیده است؛ البته ثبات در حداقل‌ها. چرا که در دو دوره مالی ۹۶ و ۹۷ تقریبا در یک محدوده مشخص سود شناسایی کرده است. به علاوه، تحقق ۱۲۰ میلیون ریال سود در ۳ ماهه نخست سال ۹۸ نیز بیانگر این است که اگر با همین فرمان پیش‌روی کند، تا پایان سال تقریبا به همان میزان سال ۹۷ سود شناسایی می‌کند.

هزینه مالی خورنده سود

نکته دیگر حجم بالای تسهیلات مالی است که هزینه مالی سنگینی را بر دوش شرکت می‌گذارد. در سال گذشته هزینه مالی ۹۹ درصد سود عملیاتی را در خود غرق کرد و تنها درآمد سرمایه گذاری‌ها توانست از سرخ شدن صورت «شلعاب» جلوگیری کند. در ۳ ماهه نخست سال جاری نیز این سرفصل اندکی بیش از سود عملیاتی بود.

بنابراین، در صورتی که «شلعاب» بخواهد به ارقام بالاتر در سودسازی توجه کند، باید برنامه‌ای جدی برای کنترل هزینه‌ها از طریق نوسازی خطوط و کاهش بدهی بانکی داشته باشد. قابل ذکر است که این شرکت درصدد تهاتر بدهی بانکی خود با مطالبات تامین اجتماعی از دولت است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: