تعداد بازدید : ۴۹۷
کد خبر : ۱۹۳۹۹۳
کارشناس بازار سرمایه گفت:
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی گفت: کاهش نرخ ارز از دلایل اصلی افت شاخص در برخی مقاطع بوده و از آنجا که بازارسرمایه از این عامل تاثیرپذیری بالایی دارد، این تردید و نگرانی برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران ایجاد شد که در صورت نگهداری سهام خود متضرر خواهند شد.

به گزارش بورس نیوز، حسن قاسمی، درخصوص اثر گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها بر بازار سرمایه اظهار کرد: شرکت‌هایی که در این مدت رشد بالایی داشته‌اند، عمدتا کوچک بوده و یا در بازار پایه حضور داشته‌اند. اگرچه گران شدن سهام برخی از این شرکت‌ها گاهی اوقات غیرمنطقی بود اما شرکت‌های پتروشیمی، معدنی و کامودیتی اصولا نسبت به سال قبل افت سود ندارند؛ یعنی حتی در بدترین شرایط، سودی به اندازه سال گذشته محقق کرده‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه هم فصل مجامع است و P/E تحلیلی این شرکت‌ها ۴ یا ۵ است، بنابراین سهامداران در این بخش نباید نگران باشند. البته شرکت‌های کوچکی که طی فرآیندهایی سهام آنها به طور هیجانی رشد کرده، ممکن است افت جدی نیز به دنبال داشته باشند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:اما شرکت‌هایی که در سال ۹۸ در زمینه پتروشیمی و معدنی و فلزی فعالیت دارند، به اندازه سال ۹۷ سود محقق شده داشته و بعید است که دلار هم نرخ کمتر از ۱۰ هزار تومان را تجربه کند.

مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی ادامه داد: کاهش نرخ ارز از دلایل عمده افت شاخص در برخی مقاطع بوده و از آنجا که بازارسرمایه از این عامل تاثیر زیای می گیرد، این تردید برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران به وجود آمد که در صورت نگهداری سهام خود متضرر خواهند شد.

قاسمی بیان کرد: بعضی از شرکت‌ها فروش صادراتی دارند و قیمت فروش محصولات آنها بر اساس قیمت ارز مشخص می‌شود، ولی به نظر نمی‌رسد افت نرخ ارز از آنچه هست، جدی‌تر شود.

وی بیان کرد: اکثر شرکت‌ها در گزارش‌های مالی خود نرخ ارزی را که با آن اقدام به فروش محصول یا صادرات آن کرده‌اند، کمتر از ۱۰ هزار تومان عنوان کرده اند؛ الان هم در سامانه‌ها نرخ‌های حدود ۱۱ هزار تومانی مطرح است، بنابراین به نظر نمی رسد که تهدیدی جدی از این محل، شرکت‌ها و صنایع بزرگ مثل پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها و معدنی‌ها را تهدید کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: البته با نوسان روزانه قیمت دلار نمی‌توان سهام خرید؛ چون فروش شرکت در طی زمان است که حاشیه سود آن را می‌سازد. لذا نوسانات روزانه نمی تواند نشان‌دهنده کاهش یا افزایش جدی در سودآوری یک شرکت باشد و سهامداران می‌توانند با آسایش خاطر، سهام ارزنده خود را نگه دارند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: