تعداد بازدید : ۴۶۳
کد خبر : ۱۹۴۲۲۰
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:
۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد، شمش را به صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌کنند. در واقع با این عمل اشتغال برای کشورهای دیگر به وجود می‌آید. در حالی که صنایع داخلی که به شمش نیاز دارند، نمی‌توانند آن را تامین کنند بنابراین تنها با ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گزارش بورس نیوز، سیدجواد ساداتی‌نژاد درخصوص مشکلات صنایع پایین‌دست فولاد، اظهار کرد: اگر کشور به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی بوده نباید خام‌فروشی صورت بگیرد زیرا با فرآوری ارزش‌افزوده محصولات صادراتی افزایش پیدا می‌کند؛ به طور مثال باید از صادارت نفت خام جلوگیری شود و پس از افزایش ارزش‌افزوده این ماده در پتروپالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، زمینه صادرات را فراهم کرد.

وی افزود: باید به جای صادرات مواد معدنی خام، پس از فرآوری و افزایش ارزش‌افزوده زمینه صادرات آنها فراهم شود. اگرچه سنگ آهن در کارخانه به شمش فولاد تبدیل شده و دارای ارزش‌افزوده می‌شود اما می‌توان با ادامه برخی فرآیندها ارزش‌افزوده این ماده معدنی را بیشتر افزایش داد و اشتغالزایی را رقم زد.

نماینده مردم کاشان در خانه ملت ادامه داد: شمش فولادی می‌تواند در صنایع پایین‌دستی به مقاطع فولادی مانند ورق، پروفیل و... تبدیل شود. صادرات شمش فولادی به مثابه صادرات مواد خام است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: در حال حاضر صنایع پایین‌دستی فولاد (نوردکاران) مواد اولیه،شمش، موردنیاز برای تولید میلگرد، ورق و.. را ندارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد، شمش را به صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌کنند. در واقع با این عمل اشتغال برای کشورهای دیگر به وجود می‌آید. در حالی که صنایع داخلی که به شمش نیاز دارند، نمی‌توانند آن را تامین کنند بنابراین تنها با ۵۰ درصد ظرفیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

ساداتی‌نژاد بیان کرد: پس از اینکه مشکل نوردکاران با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد بخشنامه‌ای ابلاغ شد؛ مبنی بر اینکه شمش به کارخانه‌هایی که صنایع پایین‌دست تولید فولاد هستند، عرضه شود با این امر از یک سو دست واسطه‌ها از بازار کوتاه می‌شود، از سوی دیگر نیاز داخل تامین می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در صورتی که میلگرد، پروفیل و ورق فولادی تولید شده در داخل مازاد برنیاز داخلی باشد می‌توان آن را به سایر کشورها صادر کرد با این رویکرد می‌توان زمینه صادرات را برای کالاهایی فراهم کرد که ارزش‌افزوده بیشتری دارند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: