تعداد بازدید : ۵۱۵
کد خبر : ۱۹۴۳۲۳
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
بعد از ارائه گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها، شاهد اتفاق مطلوبی بودیم و علی رغم نگرانی‌های موجود در نحوه سوددهی، تعدادی از حقوقی‌ها و نمادهای بزرگ رفتاری حرفه‌ای نداشته و عامل خروج نقدینگی از شرکت‌ها شدند و با نخریدن سهم‌های بنیادی، اطمینان را از بازار سلب کردند.


اخبار سیاسی مهم نیست/ رفتار غیرحرفه ای نمادها، عامل سلب اطمینان بازار

حمید مرتضی کوشکی مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در ارزیابی بازار روز شنبه ۱۲مردادماه به خبرنگار بورس نیوز گفت: سهم‌های ارزنده و بنیادی در بازار با تعدد مناسبی روبه‌رو بوده ضمن آنکه این سهم‌ها از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند، اما نکته حائز اهمیت در اصطلاح مالی، «بازدهی مورد انتظار» بوده یعنی از یک طرف انتظار رشد از نماد بنیادی وجود داشته و از سوی دیگر توقع شخص سهامدار از بازار را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

وی ادامه داد: این امر باعث شده تا شخص سهام‌دار تمرکزی برای سرمایه‌گذاری بر سهم‌های بنیادی علی‌رغم ارزنده بودن نداشته باشد و به سوی سهم‌های خیلی کوچک مانند گروه‌های غذایی، کانی‌های غیر فلزی و ... گام بردارد؛ این نحوه سرمایه‌گذاری دلیل بنیادی نداشته و با میزان انتظار سهامدار در دریافت بازدهی نسبت به دیگر گروه‌ها ارتباط مستقیم دارد که همزمان با عدم وجود تقاضا برای گروه‌های فلزات اساسی، گروه کانی‌ها و پتروپالایشی مواجه خواهیم شد.

کارشناس بازارسرمایه به وضعیت نابسمان بازارهای جهانی طی چند روز اخیر اشاره کرد و افزود: سیگنال‌های چندان مثبتی از سوی بازارهای جهانی به داخل کشور مخابره نشد چراکه وابستگی ۶۰ تا ۷۰درصدی بازار داخلی به بازارهای جهانی، باعث شده تا این داخلی‌ها از لحاظ روانی نیز با اثرات منفی روبه‌رو شوند.

وی در خصوص پیش‌بینی درباره اتفاقات بازار گفت: در حال حاضر با یک‌بازه ۱۰درصدی، بازار در نقطه تعادل قرار می‌گیرد؛ با توجه به کاهش روند حجم و ارزش معاملات انتظار می‌رود که سهامداران موقعیت‌سنجی در زمان فروش داشته باشند که اطمینان از بازار سلب نشود.

این فعال بازار در ادامه تصریح کرد: بعد از ارائه گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها، شاهد اتفاق مطلوبی بودیم و علیرغم نگرانی‌های موجود در نحوه سوددهی، تعدادی از حقوقی‌ها و نمادهای بزرگ رفتاری حرفه‌ای نداشته و عامل خروج نقدینگی از شرکت‌ها شدند و با نخریدن سهم‌های بنیادی، اطمینان را از بازار سلب کردند.

مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار با اشاره به تاثیر اخبار سیاسی منتشر شده در روزهای اخیر، اظهار کرد: در برخی مواقع بازار به حدی از تنوع اخبار اشباع می‌شود که نسبت به یکسری اخبار سیاسی نیز واکنش خاصی نشان نمی‌دهد؛ در حال حاضر عوامل تاثیرگذار بر بازار را می‌توان نرخ دلار و فاکتورهای سودآوری شرکت‌ها دانست و اخبار سیاسی چندان در اولویت قرار نمی‌گیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای نمونه، امروز اخبار سیاسی حول محور بازارسرمایه وجود داشت اما وضعیت امروز بازار را بیشتر فاکتورهای اقتصادی تحت تاثیر خود قرار دادند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: