تعداد بازدید : ۹۹۶۹
کد خبر : ۱۹۴۴۹۸
نگاهی اجمالی به شرکت پخش هجرت در آستانه عرضه اولیه سهام این شرکت؛
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
این شرکت در سال ۱۳۴۴ تاسیس شده و از شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه گذاری دارویی تامین محسوب می‌شود.
به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس ایران، قرار است در روز شنبه مورخ ۱۹ مرداد ماه سال جاری ۱۵ درصد از سهام شرکت پخش هجرت برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شود. دامنه قیمتی این عرضه ۱۷.۷۰۰ تا ۱۸.۵۰۰ ریال در نظر گرفته شده است. 

تعداد سهام قابل عرضه معادل ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم تعیین شده و به نظر می‌رسد که سهمیه هر کد در این عرضه اولیه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سهم باشد. با توجه به کسب سود ۴۸۳ ریالی در سه ماهه نخست و همچنین پیش بینی کسب سود ۲.۲۱۰ ریالی به ازای هر سهم به نظر می‌رسد که قیمت تعیین شده عرضه اولیه که بر اساس نسبت قیمت به درآمد با نسبت ۸.۳ واحدی عرضه می‌شود نمی‌تواند قیمت جذابی برای خرید سهام این شرکت باشد.

این شرکت در سال ۱۳۴۴ تاسیس شده و از شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه گذاری دارویی تامین محسوب می‌شود. سهامداران اصلی آن شامل داروسازی فارابی با ۳۵.۵ درصد مالکیت، تهران شیمی با ۲۴.۸ درصد مالکیت، پارس دارو با ۲۰.۹ درصد مالکیت و سرمایه گذاری دارویی تامین با ۱۸.۸ درصد مالکیت هستند.

فعالیت اصلی شرکت توزیع اقلام دارویی دریافتی از شرکت‌های تولیدکننده دارو در سطح بازار مصرف دارو یعنی داروخانه ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. در حال حاضر این شرکت به عنوان سومین شرکت بزرگ در زمینه توزیع دارو در کشور فعالیت دارد. سهم از بازار این شرکت در حال حاضر ۱۰ درصد است.

 لازم به ذکر است، شرکت‌های داروپخش و پخش رازی رتبه‌های اول و دوم را در زمینه توزیع دارو و از حیث سهم از بازار این کسب و کار در اختیار دارند.

ترکیب فروش محصولات شرکت با توجه به حاشیه سود مطلوب‌تر فرآورده‌های دارویی تولید شده در داخل کشور، بیشتر مربوط به فرآورده‌های دارویی داخلی است و در سال ۹۷ سهم دارو‌های داخلی به بیش از ۶۷ درصد رسیده است.

جمع درآمد‌های عملیاتی شرکت در سه ماهه نخست سال جاری به ۶ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال رسیده است که نسبت به سه ماهه اول سال ۹۷ افزایش ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد. رشد ۴۸ درصدی فروش عمدتا بابت افزایش مشتریان شرکت و همچنین رشد نرخ فروش محصولات دارویی در سال گذشته بوده است. 

لازم به ذکر است که مرجع تعیین کننده قیمت دارو در سطح کشور سازمان غذا و دارو است.

حاشیه سود عملیاتی شرکت در سه ماهه نخست امسال معادل ۵.۳ درصد بوده که نسبت به سال قبل تغییر خاصی را نشان نمی‌دهد. اما حاشیه سود خالص شرکت در این مدت معادل ۳.۴ درصد بوده است که این نسبت در مقایسه با حاشیه سود مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش هزینه‌های مالی را می‌توان دلیل اصلی افزایش حاشیه سود خالص شرکت عنوان کرد. 

بهای تمام شده کالای فروش رفته تماما مربوط به خرید محصولات دارویی از شرکت‌های تولیدکننده داروی داخلی و وارداتی است. هزینه‌های فروش عمومی اداری شرکت نیز عمدتا و به میزان ۶۰ درصد مربوط به هزینه‌های پرسنلی، ۷ درصد هزینه مطالبات مشکوک الوصول و ۶ درصد هزینه‌های حمل و نقل و استهلاک بوده است. سایر هزینه‌ها نیز سهم ۲۷ درصدی را به خود اختصاص می‌دهند.

با توجه به پیش بینی کسب سود هر سهم ۲.۲۱۰ ریالی شرکت برای سال جاری به نظر می‌رسد که قیمت تعیین شده برای عرضه اولیه سهام این شرکت، قیمت معقولی نباشد. اما با توجه به حضور حداکثری فعالان بازار سرمایه در تمامی عرضه اولیه‌های صورت گرفته و بدون توجه به ارزندگی یا عدم ارزندگی سهام شرکت‌های عرضه شده، به نظر می‌رسد که شاهد خرید ۱۵ درصد از سهام این شرکت در روز شنبه و در سقف قیمتی تعیین شده یعنی ۱۸.۵۰۰ ریال به ازای هر سهم باشیم.


محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سوداولیه سهام هجرت کی پرداخت می شود لطفا اطلاع رسانی کنید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: