تعداد بازدید : ۹۱۹
کد خبر : ۱۹۴۶۰۴
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز عنوان کرد:
۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
گاهی در مباحث مالی، سهام یک شرکت خوب با قیمتی مشخص، خریدی بد محسوب می شود و عکس این مطلب نیز وجود دارد؛ گاهی سهام یک شرکت بد با توجه به قیمتی که دارد، می تواند خریدی خوب و جذاب باشد که بازار امروز در این مسیر در حال حرکت است.

حذف دلار 4200 تومانی، آری یا نه؟/ رشد تک سهم ها، روانه شدن پول به شرکت های بزرگ را رقم می زند

حمید مرتضی کوشکی، مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در تحلیل بازار سرمایه به خبرنگار بورس نیوز گفت: روند بازار برای اواخر هفته جاری و هفته آتی مطابق با گذشته خواهد بود و صنایع کوچک و صنایعی که ازنظر روانی، دلار محور نیستند مانند صنعت سیمان، دارو، غذا، خودرو، قطعات و بانک همچنان جذاب خواهند بود.

وی افزود: در رابطه با شرکت‌های دلار محور یک نگرش وجود دارد. اثرگذاری دلار بر نرخ‌های فروش این شرکت‌ها باعث شده که در حال حاضر خالی از عرضه باشند و در واقع سهم‌های ارزنده‌ای هستند که برای سرمایه‌گذار جذابیتی ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد بر سهم‌های کوچکی سرمایه‌گذاری کند که به بازدهی ۵۰درصدی آن تا موعدی نزدیک اطمینان داشته باشد. البته در میان شرکت‌هایی که بحث نرخ دلار و فروش در ساختارشان تبدیل به مهره سوخته شده است، برخی با اجرای طرح‌های توسعه‌ای به افزایش سودآوری از محل متغیرهای درونی خود می‌پردازند؛ مانند شرکت فولاد کاوه جنوب کیش که به مدیریت هزینه و افزایش تولید و فروش پرداخته است.

مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار به تشنج بازارهای جهانی در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: این تشنج بر بازار سرمایه کشور نیز سایه افکنده و اقتصاد ما، اقتصادی دولت‌محور است، وقتی درآمد نفت یا شرکت‌های صادراتی کاهش پیدا کند بر بازار نیز مؤثر خواهد بود و استقبال سهامداران از شرکت‌های داخلی بیشتر می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه به یک خبر منتشرنشده و مهم اشاره داشت و عنوان کرد: این خبر منتشرنشده توسط برخی تائید و توسط برخی دیگر تکذیب می‌شود. آن‌هم بحث حذف دلار 4200 تومانی است که اگر حذف شود، با حفظ حاشیه سود ناخالص، سودآوری شرکت‌ها با رشد قابل‌توجهی همراه خواهد بود.

وی در ادامه افزود: نکته‌ی دیگر این است که شرکت‌های صادراتی برای افزایش قیمت، عمدتاً نیازمند افزایش نقدینگی بالایی هستند که در بازار موجود نیست؛ یک سهامدار همیشه باهدف افزایش ثروت در بازار سرمایه‌گذاری می‌کند، و این امر از طریق شرکت‌های کاملاً بنیادی و بر اساس استراتژی‌های معاملاتی صورت می‌گرفت.

کوشکی به بیان یک نکته در بازار سرمایه پرداخت و تصریح کرد: باید توجه داشت، گاهی در مباحث مالی، سهام یک شرکت خوب باقیمتی مشخص، خریدی بد محسوب می‌شود. عکس این مطلب نیز وجود دارد؛ گاهی سهام یک شرکت بد با توجه به قیمتی که دارد، می‌تواند خریدی خوب و جذاب باشد که بازار امروز در این مسیر در حال حرکت است.

وی افزود: گاهی انتظار بازدهی از یک شرکت کوچک بالاست و سرعت رسیدن به این بازدهی نیز کوتاه‌تر که همین امر عامل ترغیب بیشتر سهامداران برای رسیدن به هدف افزایش ثروت است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: این حال‌ و روز بازار ادامه‌دار خواهد بود و همچنان تک سهم‌ها و صنایع کوچک مورد اقبال سهامداران خواهند بود، بعد از بازدهی و رشد سهام صنایع کوچک، شاهد حرکت پول به سمت شرکت‌های مطمئن‌تر در بازار خواهیم بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: