تعداد بازدید : ۹۰۶
کد خبر : ۱۹۴۶۵۲
عایق پشمی بر بدهی‌ها؛
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
شرکت «پشم شیشه ایران» تا به امروز چندان مطابق با برآورد‌های خود حرکت نکرده است و تحلیل فاصله ساختار بدهی‌ها از عدم تمایل به پرداخت سودنقدی حکایت می‌کند.

خواب نقدینگی در حساب‌های «کپشیر» از جیب سهامداران / این شرکت به پیش‌بینی‌های خود می‌رسد؟

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «پشم شیشه ایران» در تیر ماه سال جاری ۶۴میلیارد ریال درآمد فروش کسب کرد و جمع درآمد‌های خود را به رقم ۲۲۳میلیارد ریال رساند. 

در تیرماه سال گذشته، فروش شرکت بالغ بر ۵۱میلیارد ریالی شد و در مجموع شرکت پشم شیشه ایران توانست رقم ۱۵۰میلیارد ریال فروش را در کارنامه خود به ثبت برساند؛ بنابراین، عملکرد این شرکت در دوره ۴ ماهه بهتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

خواب نقدینگی در حساب‌های «کپشیر» از جیب سهامداران / این شرکت به پیش‌بینی‌های خود می‌رسد؟ 

نکته جالب توجه آن است که «کپشیر» در گزاش‌های قبلی خود برآورد کرده بود که در پایان سال ۹۸ با فروش ۱۱ هزار «تن/مترمربع» از محصولات، به درآمد عملیاتی ۸۷۹ میلیارد ریال دست یابد. 

بر اساس این گزارش، عملکرد ۴ ماهه شرکت منتج به تحقق ۲۵درصد مقدار و مبلغ مزبور شده که چندان عملکرد قابل قبولی تلقی نمی‌شود و از برنامه‌های خود جامانده است؛ از سوی دیگر، این شرکت باید در ادامه کار سرعت بیشتری به فروش خود بدهد تا به برآورد‌های خود برسد.

«کپشیر» از نسبت جاری مطلوبی برخوردار نبوده و در نقطه مرزی این شاخص حرکت می‌کند؛ این شرکت در برابر ۶۵۶میلیارد ریال دارایی جاری، ۶۱۰میلیارد ریال بدهی جاری را ثبت کرده و نسبت جاری را در رقم ۱.۰۷ نگه داشته است.

ارزیابی تحلیل فاصله ساختار بدهی‌های گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» حاکی از آن است که «کپشیر» رتبه دوازهم از نظر مبلغ کل بدهی‌ها را از آن خود کرده است.

بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، بیشترین حجم بدهی‌های «کپشیر» مربوط به پیش دریافت‌ها بوده که حدود ۳۸ درصد از کل بدهی‌ها را به خود اختصاص داده است. 

بر همین اساس باید اشاره داشت که در میانگین سایر شرکت‌های گروه، نسبت پیش دریافت‌ها به کل بدهی‌ها، ۱۵درصد است.

خواب نقدینگی در حساب‌های «کپشیر» از جیب سهامداران / این شرکت به پیش‌بینی‌های خود می‌رسد؟ 

بر اساس آخرین صورت‌های مالی، «کپشیر» ساختمان و زمین دفتر تهران را به قیمت ۲۱۰ میلیارد ریال به صورت نقد و اقساط به فروش رساند اما؛ تصمیم گرفته تا زمانی که خریدار به طور کامل مبلغ را پرداخت نکرده، سند را به نام نزند و مبالغ دریافتی را به عنوان پیش دریافت ثبت کند.

دیگر بخش با اهمیت در ساختار بدهی‌های «کپشیر» مبلغ سود سهام پرداختنی است که ۱۸ درصد از میانگین گروه بالاتر است. 

این شرکت بالغ بر ۱۹۰ میلیارد ریال به سهامداران بدهکار است که ۱۲۷ میلیارد ریال آن مربوط به سود سهام سال‌های گذشته است. بنابراین، می‌توان گفت که «کپشیر» چندان تمایلی به پرداخت سود نقدی مصوب در مجامع خود را ندارد. بر این اساس، از منظر مبلغ سود سهام پرداختنی، «کپشیر» رتبه چهارم را در گروه و صنعت خود دارد.

شایان ذکر است که در مجمع سالانه که در آخرین روز‌های خردادماه برگزار شد، این شرکت از ۵۴۵ ریال سود هر سهم محقق شده، ۹۰ درصد آن (معادل ۷۳.۵ میلیارد ریال) را به عنوان سود نقدی تعیین کرد.

حال سوال این است که زمانی که شرکت از وجه نقد کافی برخوردار است، چرا نسبت به پرداخت سود نقدی در زمان مقرر و قانونی اقدام نمی‌کند؟!

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: