تعداد بازدید : ۷۱۳
کد خبر : ۱۹۴۶۷۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
سهم صنایعی که از ارز دولتی برخوردار هستند همچون صنعت دارو و غذایی و لبنی، با توجه به احتمال حذف ارز دولتی، پتانسیل رشد بیشتری دارند.
به گزارش بورس‌نیوز، به رغم روند نزولی بازار ارز و طلا، بازار سرمایه اما هفته قبل خوش درخشید و بازدهی مثبت برای سهامداران به ارمغان آورد. با این حال دغدغه هایی بابت بازارهای جهانی وجود دارد و چه بسا اگر اتفاق مثبتی در عرصه اقتصاد جهانی رخ دهد، بازار سرمایه ما هم حرکت دیگری آغاز کند.

پرویز فاتح کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار بیان کرد: بازار سرمایه، امسال پربازده ترین بازار در بین بازارهای سرمایه گذاری خواهد بود. مهمترین اتفاق در بازار سرمایه، حرکت جریان نقدینگی بین سهم های کوچکتر بازار و سهم های بزرگ و شاخص ساز بازار است. 

وی ادامه داد: نقدینگی گاه در سهم‌های کوچکتر بازار متمرکز می‌‌شود و گاه به سمت سهم‌های بزرگتر بازار حرکت می‌کند. البته این حرکت نقدینگی معمولا با دلایل بنیادی هم همراه است؛ اما مزیت این شرایط این است که تمامی صنایع بازار می توانند از رشد بازار سرمایه بهره مند شوند و حباب قیمتی کمتری شکل بگیرد.

کارشناس بازارسرمایه افزود: در حال حاضر سهم صنایعی که از ارز دولتی برخوردار هستند همچون صنعت دارو و غذایی و لبنی، با توجه به احتمال حذف ارز دولتی، پتانسیل رشد بیشتری دارند. همچنین به نظر می رسد سهم های شاخص ساز و بزرگ بازار مقصد بعدی نقدینگی بازار سرمایه خواهد بود. با شرایط فعلی احتمالا حرکت جریان نقدینگی در صنایع مختلف تداوم داشته و شاخص کل، تا محدوده ۳۰۰ هزار واحد، رشد خواهد کرد. 

فاتح در پیش بینی روند صنایع کامودیتی محور و تحلیل قیمت های جهانی گفت: سودآوری صنایع کامودیتی محور تحت تاثیر نرخ فروش و مقدار فروش خواهد بود. گزارش های منتشر شده از سوی شرکت ها نشان می دهد وضعیت فروش مطلوب بوده و فعلا نگرانی بابت کاهش مقدار فروش وجود ندارد و به نظر می رسد با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجدد امریکا، تحریم ها با  شدت کمتری دنبال خواهد شد. 

وی اضافه کرد: اما قیمت های جهانی به عوامل متعددی وابسته اند و مهمترین عامل اثرگذار در مقطع کنونی، جنگ تجاری امریکا و چین است. با توجه به آمارهای مربوط به رشد اقتصادی اتحادیه اروپا، جنگ تجاری امریکا و چین و نیز تنش ها در روابط ژاپن و کره جنوبی، یک دوره رکود خفیف در بازارهای جهانی محتمل است. اما فعلا جایی برای نگرانی نیست و صنایع تولیدی کشور ما با مشکلی مواجه نشده اند. علاوه بر این کاهش نرخ بهره امریکا ممکن است موجب رونق صنایع امریکا و جلوگیری از رکود در بازارهای جهانی گردد. بنابراین در کوتاه مدت دغدغه بابت افت سودآوری صنایع داخلی وجود ندارد.

این فعال بازار سرمایه در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه «سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری، مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذارانی است که آشنایی کمتری با تحلیل بازارهای مالی دارند» گفت: در کشورهای توسعه یافته، نرخ مشارکت مردم در بازارهای سرمایه به بیش از ۹۰ درصد می رسد و این مشارکت عمدتا از طریق صندوق های سرمایه گذاری ایجاد شده است. سرمایه گذاران بهتر است از طریق این صندوق ها اقدام به سرمایه گذاری کنند که هم ریسک کمتر و بازدهی بالاتری نسبت به بازار پول به همراه دارد و هم در رشد بازار سرمایه و همچنین اقتصاد کشور، اثرگذار تر خواهد بود.

فاتح اضافه کرد: امیدواریم در تنظیم دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری به نحوی عمل شود که به جای اعمال محدودیت برای صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری از این طریق را جذاب تر شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: