تعداد بازدید : ۸۷۳
کد خبر : ۱۹۴۶۷۹
آبسیم بررسی کرد؛
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
یکی از بانک‌هایی که در شرایط نسبتا مطلوبی به سر می‌برد، «بانک سینا» است که چند سالی است با تراز درآمدی مثبت گزارشات خود را ارائه می‌کند اما؛ در این بین کنترل یک مسئله می‌تواند به جریان سودسازی شدت بخشد.

تفاوتی به کام این بانک / «وسینا» در تراز مثبت افتاد

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، «بانک سینا» در مجمع عمومی عادی سالیانه از ۱۲۲ ریال سود هر سهم محقق شده در سال ۹۷، مبلغ ۱۱ ریال را در قالب سود نقدی، بین سهامداران تقسیم کرد.

نگاهی به مجامع سال‌های گذشته بیانگر این موضوع است که بانک در اغلب اوقات درصد قابل ملاحظه‌ای از میزان سود خالص را به عنوان سود نقدی مصوب کرده است. فقط در مجمع سال ۹۷ به جهت حفظ منابع برای استفاده در فرآیند سودسازی، تقسیم سود حداقلی نظر اکثریت سهامداران بود.

تفاوتی به کام این بانک / «وسینا» در تراز مثبت افتاد 

«بانک سینا» طی عملکرد ۳ ماهه نخست سال جاری توانسته بر درآمد‌های خود بیافزاید و جمع درآمد‌ها را با ۳۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۲۶۳۷ میلیارد ریال برساند اما؛ افزایش هزینه مطالبات مشکوک الوصول اجازه نداد تا سود ناخالص رشد کند.

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تا سال ۹۴ تراز درآمدی بانک منفی بود اما؛ سال ۹۵ شروع فرآیند مثبت شدن این تراز بود و در سال ۹۷ فاصله سود تسهیلات اعطایی و سود سپرده‌ها به بیشترین میزان خود رسید. در ۳ ماهه نخست نیز وضعیت به همین منوال ادامه یافته که در صورت تداوم، می‌توان انتظار داشت روند رو به رشد «بانک سینا» همچنان ادامه یابد.

تفاوتی به کام این بانک / «وسینا» در تراز مثبت افتاد 

البته در بخش وصول مطالبات و تسهیلات اعطایی باید عملکرد بهتری به نمایش درآید تا وضعیت نسبتا مطلوب درآمدزایی بانک، تحت تأثیر منفی قرار نگیرد و به پای هزینه‌ها سوخت نشود.

بر این اساس، در مجموع، هزینه مطالبات مشکوک الوصول «بانک سینا» در طی سال‌های اخیر روند افزایش داشته و سال ۹۷ به قله ۱۲۶۵ میلیارد ریال رسید. با توجه به شناسایی ۸۰۰ میلیارد ریال هزینه مطالبات مشکوک الوصول در ۳ ماهه اول سال جاری، در صورتی که بانک برنامه جدی برای این موضوع نداشته باشد، در پایان سال شاهد فتح قله جدید در این خصوص خواهیم بود.

 تفاوتی به کام این بانک / «وسینا» در تراز مثبت افتاد

شایان ذکر است که در فصل اول سال ۹۸ هزینه مطالبات مشکوک الوصول ۳۰ درصد از درآمد‌ها را در خود بلعید.
به طور کلی می‌توان گفت که «بانک سینا» از نظر درآمدزایی در مسیر سبز حرکت می‌کند و توانایی کسب حاشیه‌های بالاتر را نیز دارد اما؛ از سوی دیگر باید بیش از پیش بر روی کاهش هزینه‌ها به خصوص هزینه مطالبات مشکوک الوصول تمرکز کند تا شاهد انباشت سود‌های بزرگ در گاوصندوق‌های این بانک باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: