تعداد بازدید : ۱۲۳۶
کد خبر : ۱۹۴۷۰۶
آبسیم و پالایشی ها؛
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
جریان نقدی عملیاتی یکی از معیار‌های مناسب برای ارزیابی سوددهی شرکت‌ها به شمار می‌رود که این ترازو در شرکت هایی، چون «نفت سپاهان» و «پالایش نفت تهران» سنگینی به سمت مثبت‌ها است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، جریان نقدی عملیاتی (OCF)، مقدار وجه نقد تولید شده توسط فعالیت‌های عملیاتی شرکت را نشان می‌دهد.

جریان‌های نقدی عملیاتی مثبت در اغلب موارد از فعالیت‌های مرتبط با درآمد اصلی شرکت نشأت می‌گیرد اما؛ کاهش در سرمایه در گردش مانند فروش موجودی، نقد کردن حساب‌های دریافتنی و افزایش حساب‌های پرداختنی نیز در ایجاد این جریان نقد اثرگذار هستند.

جریان نقدی عملیاتی یکی از معیار‌های مناسب برای ارزیابی سوددهی شرکت‌ها به شمار می‌رود و وجود یک‌روند پایدار بین جریان نقدی عملیاتی و سود خالص بیانگر کیفیت سودآوری شرکت است.

بر این اساس، به سراغ شرکت‌های پالایشی حاضر در بورس اوراق بهادار رفتیم و بر مبنای جریان خالص ورود (خروج) وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی رتبه بندی کردیم.

به این ترتیب، بر اساس صورت‌های مالی دوره ۳ ماهه نخست سال ۹۸، «شتران» با رقمی معادل ۱۵۴۳ میلیارد تومان، بیشترین مبلغ جریان خالص وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی را دارد و بهترین عملکرد را از این حیث در بین شرکت‌های پالایشی از خود به نمایش گذاشته است. در رتبه دوم، «شپنا» با ۱۴۳۵ میلیارد تومان ایستاده است و رده سوم از آن «شبندر» شده است.

جریان نقدی بالا در خطوط «شسپا» / «شتران» با خلوص بالا پیش می‌رود 

شایان ذکر است که «شزنگ»، «ونفت»، «شهرن» و «شرانل» با خروج جریان وجه نقد مواجه است.

نسبت جریان نقد عملیاتی به درآمد، میزان جریان نقد عملیاتی به ازای هر واحد از درآمد را نشان می‌دهد که هر چه این نسبت درصد بالاتری داشته باشد، وضعیت آن شرکت مطلوب‌تر است.

«شسپا» با نسبت ۱۹ درصدی، از فروش خود وجه نقد بهتری کسب کرده است. «شنفت» و «شتران» نیز به ترتیب با ۱۷ و ۱۲ درصد در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 جریان نقدی بالا در خطوط «شسپا» / «شتران» با خلوص بالا پیش می‌رود

بنابراین، «شسپا» بهتر از سایر هم گروهی‌های خود توانسته از درآمد‌های خود جریان نقد بسازد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: