تعداد بازدید : ۱۴۷۴
کد خبر : ۱۹۴۷۸۹
سهامداران این شرکت‌ها خاطرجمع باشند؛
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
وضعیت موجودی نقد مبنای قضاوت بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران است که نگاهی به صورت‌های مالی، پیشتازی بانک‌ها و پتروشیمی‌ها را از نظر وجه نقد حکایت می‌کند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، وجوه نقد یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های گروه دارایی‌ها است؛ به گونه‌ای که تداوم فعالیت را تسهیل می‌کند. همچنین می‌توان گفت که توازن بین وجه نقد موجود و نیاز‌های مالی، اصلی‌ترین عامل تحقق اهداف شرکت‌ها به شمار می‌رود و تصمیم‌های مدیریت را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

پارک نقدینگی جلوی بانک‌ها / کیسه‌های «پارس» از پول پر شد

علاوه بر این، وضعیت نقدینگی مبنای قضاوت بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران است. بر اساس بررسی‌های انجام شده، موجودی وجوه نقد با سطوح سرمایه گذاری رابطه دارد و شرکت‌هایی که دارای وجوه نقد زیادی هستند، دارای سرمایه گذاری بیشتری بوده و ارزش نهایی خود را افزایش می‌دهند. به علاوه شرکت‌هایی که دارای محدودیت مالی هستند، نسبت به شرکت‌های بدون محدودیت مالی، وجوه نقد بیشتری نگهداری می‌کنند.

حال به سراغ شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه رفتیم و شرکت‌ها را بر اساس مبلغ وجه نقد رتبه بندی کردیم.
بر این اساس، اسامی بسیاری در بانک‌ها در صدر این رتبه بندی به چشم می‌خورد که با توجه به ماهیت فعالیت آن‌ها طبیعی است.

بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، «وپاسار» با موجودی نقد ۱۶۳۹۸ میلیارد تومانی، رتبه اول را در بین شرکت‌های حاضر در بازار سهام در اختیار دارد. سه بانک «وبملت»، «وپارس» و «سامان» با اختلاف نزدیک به یکدیگر، در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته اند.

 پارک نقدینگی جلوی بانک‌ها / کیسه‌های «پارس» از پول پر شد

تا رتبه هشتم در اختیار صنعت بانکداری قرار گرفته و ۱۲ بانک در زمره ۲۰ شرکت اول هستند اما؛ در صورتی که بانک‌ها از این رتبه بندی حذف شوند، «پارس» با ۲۳۳۹ میلیارد تومان موجودی نقد، در جایگاه نخست می‌ایستد. «خساپا» با ۱۷۷۱ میلیارد تومان و «شپنا» با ۱۴۱۷ میلیارد تومان در رده‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند.

 پارک نقدینگی جلوی بانک‌ها / کیسه‌های «پارس» از پول پر شد

به طور کلی می‌توان گفت که موجود نقد برای سهامداران این شرکت‌ها از این جهت می‌تواند اهمیت داشته باشد که در دریافت سود نقدی مصوب در مجمع سالانه با مشکل مواجه نشوند و هر چه زودتر و در موعد مقرر و قانونی بتوانند به حق برسند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.