تعداد بازدید : ۳۷۹
کد خبر : ۱۹۴۸۲۰
فعال اقتصادی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز عنوان کرد:
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
زیره یکی از کالاهایی بوده که بالای هفتاد درصد آن مصرف صادراتی دارد و همیشه در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد.


حسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب به بورس‌نیوز گفت: بورس کالای ایران از دو سال گذشته به لحاظ کارکرد و محدودیت‌هایی که در عرضه کالاهای کشاورزی استراتژیک داشت و همچنین حساسیت قیمتی دولت در این زمینه، به پذیرش انبارها و کالاهایی روی آورد که قابلیت استانداردسازی داشتند، در سبد کالای خانوار نبودند و نوسانات قیمتی آن‌ها باری بر دوش عموم مردم نمی‌گذاشت.

وی ادامه داد: یکی از کالاهایی که پذیرش آن آغاز شد زعفران بود که موفقیتی چشم‌گیر رقم زد و تا امروز بالغ‌بر ۷۰۰ تن از آن در قالب گواهی سپرده و چندین برابر آن در قراردادهای آتی معامله‌شده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بورس‌کالا را می‌توان بازاری دانست که علاوه بر فعالیت مستقیم کشاورزان، پتانسیل سرمایه‌گذارهای بازار سرمایه را اضافه کرده و به‌صورت هم‌افزایی متقابل به فعالیت می‌پردازد.

راهی جدید برای حل مشکلات کشاورزان

رضایی‌پور به حل مشکلات کشاورزان اشاره کرد و گفت: در شرایط عادی کشاورزان این گروه با مشکل خریدار، کمبود نقدینگی و شرایط عرضه مواجه بودند که با ورود به بورس‌کالا این مشکلات حل شد؛ سرمایه‌گذاران با تزریق دارایی جدید مشکل نقدینگی را حل کردند و کشاورزان با تمکن مالی که مشکل عرضه داشته که این مشکل نیز با ورود در فضایی همچون بورس که مکانی مطمئن برای نگهداری محصول خود به‌صورت استاندارد یافتند. 

وی افزود: در جریان معاملات آتی، ریسک کشاورز و سرمایه‌گذار پوشش یافت و این امر مکملی برای قرارداد محسوب می‌شد که‌موجی از استقبال را در بازار به همراه داشت.

رضایی‌پور در ادامه عنوان کرد: لازم به ذکر است با کاهش نوسان قیمت، سرمایه‌گذاران بازار سرمایه نیز با افت میزان خریدوفروش و کمبود حجم معاملات مواجه می‌شوند. کاهش حجم معاملات صورت گرفته در این نماد و نماد مشابه مانند زعفران باعث ایجاد موجی از نگرانی شده که مقطعی و گذراست؛ نکته قابل‌توجه در این خصوص بازار هدف این دارایی‌هاست که درواقع مختص تنها سرمایه‌گذاران نیست بلکه کشاورزان نیز در دسته ذینفعان قرار می‌گیرند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: هر میزان از حجم کالاهای ورودی به انبار افزایش یابد و تعداد معاملات نیز بالا برود، انتظار داریم که حجم قابل قبولی از این کالا نصیب ذینفعان بشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: