تعداد بازدید : ۵۹۲
کد خبر : ۱۹۴۸۷۰
کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
صنعت خودرو نیصنعت خودرو نیز می تواند عملکرد بهتری از خود نمایش دهد مشروط بر آنکه امکان ایجاد یک بازار کاملا رقابتی در بازار خودرو فراهم شود. در این صورت، مردم تنها ناظران قیمت و کیفیت خودرو خواهند بود و از رانت و فساد هم جلوگیری می شود. در این حالت، واگذاری سهام خودروسازان و خروج دولت از سهم ها و روی کار آمدن یک مدیر توانمند در شرکت ها، حتما نتایج مثبتی به بار خواهد آورد.
سودمندی انتصاب یک مدیر توانمند در ایران خودرو در گرو بک شرط
به گزارش بورس نیوز، در روزهای اخیر شاهد اعلام خبر برکناری مدیرعامل شرکت ایران خودرو و جایگزینی چند نفر از مدیران توانمند و با سابقه کشور جهت به دست گرفتن سکان هدایت این شرکت بودیم.
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص تاثیر تغییرات مدیریتی در شرکت ایران خودرو بیان کرد: بخش عمده مشکلات شرکت های خودروساز و ایران خودرو و بسیاری دیگر از صنایع کشور، ناشی از سیاست های بالا دستی است و ربطی به ضعف مدیریت در این شرکت ندارد. 

وی افزود: باتلاق زیانی که خودروسازان در آن گرفتار آمده اند، عمدتا به دلیل مداخله در قیمت گذاری خودروها و سایر امور این صنعت بوده است. بنابراین اگرچه روی کار آمدن یک مدیر توانمند در کاهش مشکلات موثر است؛ اما مادامی که این صنعت با همین روش اداره شود، بعید است که تغییر مدیریت، مشکلات را برطرف کند.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: علاوه بر مشکلات ناشی از مداخله دولت در امور خودرویی ها، شرکت ایران خودرو با مشکل زیان انباشته قابل توجهی هم مواجه است و در این شرایط، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها چندان موثر نیست؛ چرا که این شرکت برای خلاصی از این وضعیت نیازمند تزریق نقدینگی است و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، نقدینگی وارد شرکت نخواهد کرد.

زاوه اضافه کرد: نظام بانکی کشور هم به دلیل نرخ بهره بالا، عملا باری از دوش تولیدکنندگان برنداشته و فقط مشکلات را تشدید کرده و سیستم گمرک و... هم شرایط مشابهی دارند. 

زاوه راهکار رفع مشکلات صنعت خودروسازی را در عدم مداخله دولت و رقابت آزاد در این صنعت معرفی کرد و گفت: سال ها قبل، ارایه خدمات تلفن همراه در انحصار یک شرکت بود و علاوه بر اینکه بابت خرید سیمکارت مبلغ زیادی مطالبه می شد، هزینه مکالمه هم نسبت به امروز، بالاتر بود؛ ولی با آغاز به کار سایر اپراتورها، هم سیم کارت و هم مکالمه ارزان تر شد و ضمنا رقابت سختی بر سر ارایه خدمات و بسته های اینترنت شکل گرفت و به همین دلیل امروزه در بسیاری از مناطق کشور دسترسی به اینترنت 4G و 4.5G میسر است. صنعت خودرو نیز می تواند عملکرد بهتری از خود نمایش دهد مشروط بر آنکه امکان ایجاد یک بازار کاملا رقابتی در بازار خودرو فراهم شود. در این صورت، مردم تنها ناظران قیمت و کیفیت خودرو خواهند بود و از رانت و فساد هم جلوگیری می شود. در این حالت، واگذاری سهام خودروسازان و خروج دولت از سهم ها و روی کار آمدن یک مدیر توانمند  در شرکت ها، حتما نتایج مثبتی به بار خواهد آورد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: