تعداد بازدید : ۴۴۵
کد خبر : ۱۹۴۹۱۱
کارشناس اقتصاد بین الملل در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: در صورت کاهش میزان تجارت بین دو اقتصاد بزرگ جهان شرکت های آنان نیز زیان ده می شوند که در اینصورت شاهد ایجاد رکود در بازارهای جهانی خواهیم بود.

رکود در بازارهای جهانی نتیجه جنگ بین دو اقتصاد بزرگ جهانبه گزارش بورس نیوز، دونالدترامپ رییس جمهور آمریکا از 6 ژوئیه 2018 با اعمال ۳۴ میلیارد دلارتعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی جنگ بین دو اقتصاد بزرگ جهان را آغاز کرد که پس از آن چین نیز در اقدامی متقابل تصمیمی در خصوص وضع تعرفه های 5 تا 10 درصدی به ارزش 75 میلیون دلار برکالاهای آمریکایی اتخاذ کرد که به گفته کارشناسان در صورت اجرای این تصمیم شاهد عواقب آن در بازارهای جهانی خواهیم بود.

در این خصوص میرهادی رهگشای کارشناس اقتصاد بین الملل به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: تصمیم چین مبنی بر اعمال تعرفه‌های 5 تا 10 درصدی به ارزش 75 میلیون دلار برکالاهای آمریکایی در راستای جنگ تجاری بین آمریکا و چین اعمال شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط جنگ تجاری هر دوی این کشورها تصمیماتی را در خصوص شکست طرف مقابل اعمال می کنند، ادامه داد: آمریکا افزایش تعرفه را در دستور کار قرار داده و تجارت شرکت‌ها با چین را ممنوع اعلام کرده که این تصمیمات قطعا تاثیرات منفی برای کشور اعمال‌کننده نیز در پی خواهد داشت.

رهگشای خاطرنشان کرد: اگر قیمت کالاهای چینی در آمریکا افزایش یابد مصرف‌کنندگان با مشکل مواجه می شوند همچنین شرکت های آمریکایی نیزدر صورت قطع ارتباط با چین و عدم تبادل اطلاعات درزمینه انتفال فناوری،بازار بزرگ یک میلیارد و 400 میلیون نفری چین را از دست خواهند داد.

کارشناس اقتصاد بین الملل با اشاره به اینکه در صورت کاهش میزان تجارت بین این دو اقتصاد بزرگ جهان شرکت‌های آنان نیز زیان ده می‌شوند، افزود: در این‌صورت شاهد ایجاد رکود در بازارهای جهانی خواهیم بود زیرا میزان واردات هردو کشور به دیگر کشورها نیز کاهش می‌یابد که این امر کاهش سود دهی شرکت ها را به همراه دارد.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد رکود در بازارهای جهانی شاهد ریزش شاخص در بازار بورس جهانی نیز خواهیم بود.

رهگشای با بیان اینکه درشرایط فعلی تبادل رسمی کالا بین ایران و آمریکا وجود ندارد، افزود: اگر از سوی آمریکا رکودی ایجاد شود در بازار داخلی ایران موثر نخواهد بود اما اگر میزان واردات شرکت‌های چینی کاهش یابد ایران نیز با کاهش کل صادرات یا کاهش قیمت مواجه می‌شود که این دو عامل در بازار داخلی ایران تاثیرگذار هستند.

کارشناس اقتصاد بین الملل با بیان اینکه در صورت کاهش واردات چین به دیگر کشورها شاهد افزایش واردات از سوی این کشور به ایران خواهیم بود، تاکید کرد: رکود جهانی تغییرات زیادی رابرای بازار داخلی ایران به همراه نخواهد داشت زیرا میزان تبادل ایران با دیگر کشورها زیاد نیست اما در صورت کاهش میزان صادرات چین به دیگر کشورها شاهد کاهش صادرات محصولاتی همچون نفت و سنگ آهن از سوی ایران به چین نیز خواهیم بود اما میزان واردات چین به ایران افزایش می‌یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.