تعداد بازدید : ۱۵۷۷
کد خبر : ۱۹۵۳۶۹
کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با بورس‌نیوز؛
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
بسیاری از سهم‌های بازارپایه به دلیل عمق کم و شناوری پایین دستخوش دستکاری قیمت و نوسان می‌شوند که این امر موجبات شکست افراد ناآشنا با بازار را فراهم می‌کند.

شفافیت، نتیجه اصلاح بازارپایه است

به گزارش بورس نیوز، چندی پیش فرابورس ایران پس از اعمال نظر کارشناسان و انجام بررسی‌های لازم، اطلاعیه‌ای را در خصوص اصلاح قوانین بازار پایه منتشر کرد که براین اساس مقرر شد از این پس این بازار شامل تابلو‌های پایه زرد، نارنجی و قرمز باشد که تابلوی زرد به شرکت‌هایی که مجموع روز‌های تاخیر در ارائه اطلاعات آن‌ها کمتر از ۱۰۰ روز باشد و تعداد دفعات عدم ارائه مالی نیز کمتر از ۳ بار و حداقل یک صورت مالی ارائه داده باشند، اختصاص می‌یابد.

بر همین اساس، تابلوی قرمز نیز شامل شرکت‌هایی‌ است که حکم ورشکستگی آن‌ها صادر شده و مجمع عمومی فوق العاده یا مراجع قضایی رای به انحلال آن‌ها داده باشند و تابلوی نارنجی نیز مختص شرکت‌هایی بوده که شامل تابلوی قرمز و زرد نشده و اظهارنظر حسابرس در رابطه با صورت‌های مالی شرکت مبنی بر عدم اظهار نظر یا اظهار نظر مردود باشد.

در همین راستا تمامی نماد‌های مندرج در بازار پایه در پایان جلسه معاملاتی روز چهارشنبه (۱۳ شهریور ۱۳۹۸) متوقف و پس از انجام عملیات فنی و انتقال به تابلو‌های مربوطه در روز دوشنبه (۲۵ شهریور ۱۳۹۸) مجدداً قابل معامله خواهند بود، اما پس از صدور دستورالعمل این اصلاحیه توسط فرابورس بسیاری از اهالی بازارسرمایه نسبت به تاثیرات منفی این اصلاحیه در میزان نقدینگی موجود در بورس و نقدینگی و افت قیمت سهم‌ها، مطرح کردند، اما از سویی دیگر کارشناسان معتقدند اجرای این دستورالعمل شفافیت را برای بازار به ارمغان می‌آورد.

محمدرضا سرافراز یزدی کارشناس بازارسرمایه به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: کمک به شفافیت بازار یکی از وظایف سازمان بورس و فرابورس به‌عنوان نهاد‌های ناظر، محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌هایی که در بازار پایه هستند شفافیت لازم برای ورود به بورس را ندارند، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها همیشه با ریسکزیادی همراه بوده، زیرا بسیاری از سهم‌های این بازار به دلیل عمق کم و شناوری پایین دستخوش دستکاری قیمت و نوسان می‌شوند که این امر موجبات شکست افراد ناآشنا با بازار را فراهم می‌کند به همین دلیل سازمان بورس باید در این زمینه تمهیداتی را در نظر می‌گرفت.

سرافراز یزدی با بیان اینکه دستورالعمل اصلاحات جدید پس از بررسی و مشورت با کارشناسان و فعالان بازار منتشر شده است، افزود: این اصلاحات به شفافیت بازار کمک می‌کند، زیرا از این طریق زمینه‌ای برای خروج این شرکت‌ها از تابلو‌های بازارپایه و ورود آن‌ها به فرابورس یا بورس فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها در صورت عدم ورود به بورس یا فرابورس باید محدودیت‌های اعمال شده را بپذیرند که سهامداران خرد متضرر نشوند.

سرافراز یزدی با اشاره به اینکه بر خلاف آنچه که برخی از اهالی بازارسرمایه مطرح می‌کنند، اجرای این دستورالعل موجبات رشد سهم‌های کمتر از ۱۰۰ تومان را فراهم نمی‌کند، افزود: اجرای این دستورالعمل صرفا در راستای دسته‌بندی و ایجاد شفافیت در این شرکت‌ها خواهد بود.

سرافراز یزدی خاطرنشان کرد: محدودکردن دامنه نوسانات و نظارت بیشتر بر بازار پایه مانعی در مقابل دستکاری قیمت‌ها ایجاد می‌کند.

امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
مگر قرار نبود در تابلو قرمز اجرا شود ابتدا ؟ بحث بر سر قوانین نیست . بر سر زمانبندی اعلام و نحوه اغلام آن است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
دروغه . مگه در بازار اصلی بورس سفته بازی نیست؟ مثلا در ستران چی اتفاقی افتاد که سهام ده برابر رشد کرد . یا کبافق چرا هر چند مدتی اطلاعات غلط و درست می دهد و با این شیوه سالها با سهامداران بازی می کند ؟ سفته باز فقط در بازار پایه نیست بلکه در بورس و فرا بورس هم به فور هستند .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
کسی منکر تلاشهای مدیران نیست ولی مگر قرا نبود بطور تدریجی و ازمایشی اجرا شود زیان 30 درصدی تا الان نتیجه غلط بودن چگونگی اجراست میشد از چهارشنبه پیش 3درصدی نمود؟ چون نمیتوانستید اثر اجرایی شدن را پیش بینی کنید؟
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
آقا/خانم گزارشگری که ده روز قبل نوشتی که قراره فقط در تابلوی قرمز اجرا بشه و بعد از رفع نقص ‌در کل تابلوها عملیلتی شه و تاریخ اجرایش را به اطلاع عموم میرسونیم. چرا از اون مسئول نخواستی که پاسخگو باشه که بخاطر خبر شما و اینکه تا اجرا زمان هست و اطلاع رسانی میکنید سهامدارها تا امروز ۲۶ درصد ضرر کردند.
آقای هامونی و سایر مسئولین بورس بنده نوسانگیر نیستم ولی این قانون میبایست در عرض یک سال و پلکانی و ماهی یک درصد می اومد پایین نه یک شبه و اینکه ۱۰ درصد بشه ۳ درصد واقعا خنده داره و ۵ درصد معقولتر بود. الان من و سایر دوستان منفی ۲۶ درصد در زیان هستیم و باید چند ماه صبر کنیم که به پولمون برسیم و چند ماه دیگه هم صبر تا شاید سود کنیم. ولی شماها که با قانونای خودتون‌سروکار دارید نه؛ دنبال نوسانگیر نگردید:
بنظرم نوسانگیر حرفه ای که میگن شما و اطرافیانتون هستید که قانون در دست شماست چون خوب سود کردید خوب. سهام در کف خریدید و در سقف قیمت فروختید و الان مجددا در کف میخرید و بعد گشایش میگید بخاطر اعتراضات وسیع این امتیاز واسه نمادهای بازار پایه و مجددا قیمتها میکشن بالا. یه نوسان توپ بیش از ۱۰۰ درصدی ظرف ده روز که گفتید اطلاع رسانی کنند فعلا برا تابلو قرمزه و برا همه اجرا نمیشه که با این خبر قیمت سهام اومد بالا و بعدش اجراش کردید که قیمتها اومد پایین. دست هرچی نوسانگیره‌ از پشت بستید
مثال: خرید سهم تپکو از ۷۴ و فروشش در قیمت ۱۱۰
با این قانون از ۱۱۰ آوردن حدود ۸۰ و اینجا میخرن
بعد با اطلاع رسانی یه خبر که بخاطر اعتراضات وسیع این امتیاز دادیم و از ۸۰ میبرنش رو قیمت ۱۱۰ سابق و میفروشن ( حدود دو تا ۳۰ تا ۳۰ درصد سود در عرض چند روز با ایجاد خبر و تکذیب و اجراش)
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: