تعداد بازدید : ۶۶۰۱
کد خبر : ۱۹۵۷۵۰
کوچک مثل عرضه اولیه؛
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
ورود شرکت‌های جدید به رشد و عمق بازار سرمایه کمک می‌کند و موجبات ورود نقدینگی را فراهم می‌آورد اما؛ نگاهی به عرضه اولیه‌های سال جاری حکایتی دیگر را روایت می‌کند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در سال ۹۸ بازار سرمایه میزبان ۱۰شرکت جدید شد که سهم بورس ۴ و فرابورس ۶ شرکت بود.

شتاب بالای عرضه اولیه سرعت بورس را می‌گیرد

ورود شرکت‌های جدید به رشد و عمق بازار سرمایه کمک می‌کند و موجبات ورود نقدینگی را فراهم می‌آورد اما؛ نگاهی به عرضه اولیه‌های سال جاری نشان می‌دهد که این موضوع آن‌چنان که باید و شاید اتفاق نیفتاده چراکه اغلب عرضه‌های‌اولیه مربوط به شرکت‌های کوچک و با سرمایه کم بوده و جذب نقدینگی بالایی را رقم نزده اند.

در جدول زیر فهرست تمام عرضه اولیه‌های سال جاری را مشاهده می‌کنید.

شتاب بالای عرضه اولیه سرعت بورس را می‌گیرد

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، بیشترین ورود شرکت‌ها به بازار‌های فرابورس بوده که نقدینگی چندانی با خود به همراه نیاورده اند.

بر این اساس، بیش از هر چیز، به نظر می‌رسد این امر تنها در جهت بالا بردن آمار عرضه اولیه‌ها صورت گرفته است.

از سوی دیگر، به دلیل تقاضای بالا برای خرید عرضه‌اولیه از سوی سهامداران تازه وارد، مبلغ بسیار جزئی عاید هر سهامدار شده که حتی با وجود رشد قیمت بالای سهم‌ها، رقم چندان دندان‌گیری در بقچه سهامداران گذاشته نمی‌شود.

علاوه بر این، در روز‌های پس از آن نیز نقدینگی نسبتا قابل توجهی در صف خرید عرضه‌های اولیه می‌نشیند؛ نقدینگی که می‌تواند در جریان معاملات بازار سهام قرار گیرد و به رشد بیش از پیش این بازار کمک شایانی نماید.

یکی از دیگر از ایراد‌ها به نحوه عرضه‌اولیه آن است که به دلیل ورود حجم بالایی از تقاضا، سیستم‌های معاملاتی با اختلال مواجه می‌شوند و روند خرید و فروش سایر سهم‌ها نیز به این ترتیب دچار مشکل می‌شود و ترکش‌های آن حتی به کسانی که قصدی برای خرید عرضه اولیه ندارند نیز برخورد می‌کند.

به طور کلی می‌توان گفت در شرایطی که بستر‌های لازم فراهم نیست و بازار سرمایه با کارایی مطلوب فاصله دارد، شتاب بالا برای عرضه اولیه شرکت‌های کوچک چندان مثمرثمر نیست و نمی‌تواند کمک حال بازار سرمایه باشد. در چنین شرایطی، باید سهم بورس نیز از عرضه‌های اولیه بیشتر شود. علاوه بر این، ساعت ثبت سفارش خرید نیز به بعد از ساعت قانونی معاملات موکول شود تا معاملات سایر سهم‌ها به مشکل برنخورد و سهامداران از این موضوع دچار خسران نشوند.

جانباز
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
با سلام نظرشان صحیح است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
سلام خوب زمان عرضه اولیه را باید بعد از ساعت دو بعداز ظهر انجام دهند
سهامدار
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
درود. سازمان بورس، باید بررسی کند و ببیند که با هر عرضه اولیه که در زمان معاملات بازار انجام می شود هسته معاملات تقریبا فلج یا نیمه فلج می شود و از این بابت باعث خسارت به سهامداران در خرید و فروش سایر سهم ها در تایم بازار می شود. حتما بهتر است و باید ساعت سفارش گیری برای عرضه اولیه ها را به بعد از تایم بازار منتقل کنند.
محمد خلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
خرید عرضه اولیه واقعا مشکله.من که تا به حال موفق نشدم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: