تعداد بازدید : ۷۸۸۱
کد خبر : ۱۹۵۷۰۶
آیا «وکادو» از بازار پایه می‌گریزد؛
۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
«تکادو» از پرتفوی مناسبی برخوردار است و به سبب بهای پایین آن، قدرت مانور بالایی در بازار سرمایه دارد.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «تکادو» در دوره ۱۲ ماهه منتهی به خرداد سال ۹۸ با کسب ۴۵ میلیارد تومان درآمد سود سهام و ۷ میلیارد تومان سود فروش سرمایه گذاری ها، به همراه یک میلیارد تومان سایر درآمد‌های عملیاتی، توانست سود خالص ۱۹ میلیارد تومانی را به بار بنشاند که نسبت به سال مالی قبل از آن رشد ۲۱ درصدی را حکایت می‌کند.

قدرت مانور بالا این سرمایه‌گذار با عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها

این شرکت سرمایه گذار، پرتفوی بورسی با بهای تمام شده ۶۲ میلیارد تومان تشکیل داده اما؛ ارزش بازار آن هم اکنون از رقم ۹۸۳ میلیارد تومان فراتر رفته که در نوع خود جالب توجه است. به عبارتی، «تکادو» با فروش بخش اندکی از سهام تحت تملک خود، به سود مناسبی دست خواهد یافت.

بیشترین سهم از پرتفوی بورسی به صنعت «استخراج زغال سنگ» تخصیص یافته که دو شرکت «شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس» و «ذغال سنگ نگین طبس»، با همراهی بسیار جزئی شرکت «صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود» تشکیل دهنده این سبد هستند.

سبد سهام شرکت‌های غیربورسی نیز سرمایه‌ای معادل ۳۴ میلیارد تومان را به خودش مشغول کرده است. در این پرتفو، شرکت‌هایی نظیر زغال سنگ طبس احیاء سپاهان و احداث معدن تکافر سپاهان مشاهده می‌شود که برنامه «تکادو» برای این دو شرکت، قرارگیری در مسیر بازار سرمایه طی سال مالی جاری است.

در جدول زیر مهمترین زیرمجموعه‌های «تکادو» را مشاهده می‌کنید که بر اساس آن، در سال مالی گذشته تنها ۳ شرکت زیان‌ده بوده‌اند و باقی شرکت‌ها در ناحیه سبز سوددهی قرار داشته‌اند. در این میان، اغلب شرکت‌ها نیز نسبت به سال مالی ۹۶ رشد مناسبی در سودآوری به ثبت رسانده‌اند.

قدرت مانور بالا این سرمایه‌گذار با عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها

در مجموع می‌توان گفت که این شرکت از پرتفوی مناسبی برخوردار است و به سبب بهای پایین آن، قدرت مانور بالایی در بازار سرمایه دارد.

با توجه به افزایش ظرفیت تولید برخی شرکت‌های زیرمجموعه همچون زغال سنگ طبس احیاء سپاهان و احداث معدن تکافر سپاهان، برآورد می‌شود خالص ارزش دارایی‌های «تکادو» تنها از محل این دو شرکت که سهام آن‌ها قرار است در چرخه عرضه اولیه بیافتد، طی سال‌های آینده به بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید. ارزش بازار این شرکت هم اکنون بالغ بر ۶۳۸ میلیارد تومان است.

در نظرسنجی روز گذشته آبسیم پلاس در خصوص معاملات «تکادو»، تعداد افرادی که به فروش رأی دادند بسیار به رای‌دهندگان به خرید نزدیک بود. بر این اساس، ۴۹ درصد موقعیت خرید را انتخاب کردند و ۵۱ درصد تمایل به فروش این سهم از خود نشان دادند.

قدرت مانور بالا این سرمایه‌گذار با عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها

در معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته، شاهد حضور ۱۳۵۲ خریدار در مقابل ۳۹۳ فروشنده بودیم که در نهایت به رشد ۳ درصدی قیمت سهم منجر شد. به عبارتی، «تکادو» با صف خرید به استقبال قوانین جدید بازار پایه رفت.

شایان ذکر است همان‌گونه که پیش از این اعلام شده بود، نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بازار پایه ۱۳ شهریور ماه متوقف و ۲۵ همان ماه با لحاظ قوانین جدید، بازگشایی خواهند شد.

موضوعی که برای سهامداران جالب توجه است، تلاش و برنامه‌ریزی «تکادو» برای خروج از بازار پایه و حضور در بازار‌های اصلی فرابورس است. گویا این شرکت در ۲۸ مرداد ماه درخواست خود مبنی بر پذیرش در بازار دوم فرابورس را به معاونت پذیرش و بازاریابی فرابورس ایران ارسال کرده است. حال باید منتظر ماند و دید چه زمانی این سهم از بازار پایه رها می‌شود که با توجه به محدود شدن دامنه نوسان در بازار پایه، خبر خوبی برای سهامداران این شرکت می‌تواند باشد.

نگاهی به روند معاملات «وکادو» در بازار سرمایه حاکی از آن است که روند حرکت سهم با نوسان‌های بسیار، رو به رشد بوده، اما تغییر و تحولات جدید بازار پایه، به یک‌باره موجب سقوط قیمت سهم شد. در مجموع، «وکادو» از ابتدای سال جاری تا به امروز بازدهی ۶۲ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده؛ در حالی که در برهه از زمان رشد ۱۰۰ درصدی را نیز تجربه کرده بود.

قدرت مانور بالا این سرمایه‌گذار با عرضه اولیه زیرمجموعه‌ها

بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
اگر قیمت وکادو به 200 تا 300 تومان برسد آن وقت آدم عاقل میتواند به خرید این سهم فکر کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: