تعداد بازدید : ۸۹۴
کد خبر : ۱۹۵۷۵۶
عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

کاهش اختلاف قیمت قیر صادراتی با بازارهای جهانی

به گزارش بورس نیوز اخیرا یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده: «در ماه پنجم و ششم سال ۹۸ قرار داریم، اما هنوز قیر رایگان به پروژه های عمرانی تحویل داده نشده است، از طرف دیگر در بودجه سال ۹۸ مقرر شد که دولت و وزارت نفت به میزان ۶ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به وزارتخانه ها تحویل دهد، اما با توجه به افزایش چشمگیر قیمت قیر، میزان تعهد دولت برای تحویل حجم قیر به یک چهارم کاهش یافته است.

با توجه به اعتراض نمایندگان مجلس مقرر شده که سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان را برای خرید قیر و ارایه آن به پروژه های عمرانی اختصاص دهد.»

حسن تاجیک عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در گفتگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: کلیات خبر صحت دارد؛ در بودجه سال ۹۶ و ۹۷ معادل ۴‌میلیون تن ماده اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار شرکت‌های تولیدکننده قیر قرار گرفت تا شرکت‌ها بعد از تولید قیر، آن را به وزارت راه تحویل دهند و صرف انجام پروژه‌های عمرانی شود.

وی ادامه داد: این موضوع بر صادرات قیر اثر منفی داشت؛ چراکه تولیدکنندگان قیر در ازای تبدیل وکیوم باتوم به قیر، به جای کارمزد، مجوز صادرات ۳۰درصد قیر تولیدی را دریافت می کردند و از آنجا که بهای تمام شده قیر تولیدی نسبتا پایین بود، هر تن قیر ایران در بازارهای صادراتی حدود ۱۰۰دلار ارزان از محصولات سایر رقبا بود.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر افزود: طبق برنامه بودجه ۹۸ به جای این اقدام، قرار است ۲هزارمیلیارد تومان وجه نقد برای خرید قیر تخصیص یابد که البته هنوز چیزی پرداخت نشده است؛ با برنامه بودجه سال جاری، در نهایت قیر با قیمت واقعی در بازار معامله خواهد شد و ضمنا فاصله قیمت قیر کشور ما با قیر در بازارهای جهانی نیز کاهش خواهد یافت. رقابت آزاد و شفاف قطعا به نفع تولیدکنندگان واقعی خواهد بود.

تاجیک تصریح کرد: پرداخت پول برای خرید قیر در پروژه های عمرانی به جای ماده اولیه، به معنای کاهش تقاضای داخلی قیر نخواهد بود. حدود ۵ درصد از هزینه احداث راه و جاده مربوط به قیر است و مطمئنا پروژه های عمرانی حوزه راه و جاده سازی به دلیل افزایش هزینه تامین قیر، متوقف نخواهد شد.

وی در خاتمه گفت: با وجود تمام مشکلات و محدودیت های واردات و صادرات، فعلا عرضه مواد اولیه صنعت قیرسازی توسط پالایشگاه ها وضعیت مطلوبی دارد و قطعا اگر قیمت مواد اولیه برای صادرکنندگان قیر تخفیف ۵ تا ۱۰ درصدی داشته باشد، در بازارهای صادراتی، قوی تر ظاهر خواهیم شد.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در پایان خاطرنشان کرد: مشتریان صادراتی قیر ایران، قیمت مواد اولیه این صنعت در داخل کشور را هم رصد می کنند و اگر نرخ مواد اولیه کاهش یابد خریداران قیر ایران هم تخفیف بیشتری مطالب خواهند کرد. اما حتما بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: