تعداد بازدید : ۲۰۹۶
کد خبر : ۱۹۵۸۵۰
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز؛
۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
در شرایط فعلی فعالان بازار باید سهم‌هایی که ارزندگی کافی ندارند را به فروش برسانند، زیرا نقدینگی‌ای که با سرعت وارد بورس شده از این بازار خارج می‌شود.

از سهم های غیر ارزنده دوری کنید/ ورود شرکت های سرمایه گذاری به مسیر رشد

به گزارش بورس‌نیوز، در هفته‌های اخیر به دلیل کاهش نرخ ارز و شرایط موجود در دیگر بازار‌های موازی اهالی بازار سرمایه شاهد ورود موجی از نقدینگی به بورس هستند که این امر موجبات جلب توجه سرمایه گذاران را نیز فراهم کرده، اما به گفته کارشناسان ممکن است عواقبی را نیز برای بازارسرمایه به همراه داشته باشد.

در این خصوص مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده نگر خوارزمی به خبرنگار بورس نیوز گفت: زمانی که شاخص بورس در ۲۲۰هزار واحد ایستاد برخی از کارشناسان عقیده داشتن که این رشد همراه با حباب بوده و منطقی نیست.

وی با بیان اینکه اگر سهام شرکت‌های بزرگ در شرایط ریزش قرار بگیرد شاخص بازار نیز روند نزولی را در پیش می‌گیرد، افزود: تاکنون نسبت قیمت به درآمد بازار کم بوده، اما در حال حاضر روند صعودی را در پیش گرفته است.

سوری با تاکید بر اینکه نسبت قیمت به درآمد بازار کم است، ادامه داد: در ماه‌های گذشته نسبت قیمت به درآمد گروه‌های شیمیایی، فولادو آهن و پالایشی‌ها کمتر از ۴ بوده، اما در حال حاضر به ۵ رسیده است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه این شرکت‌ها حجم بزرگی از بازارسرمایه را تشکیل می‌دهند، افزود: به تبع رشد بازار، شرکت‌ها در حال نزدیک شدن به شرایط ارزندگی هستند بنابراین در همچین شرایطی نگرانی‌ای برای بازار وجود ندارد، زیرا تجربه رشد بوررس در سال ۹۷ حاکی از آن که شرکت‌های بزرگ افت بیش از ۲۰ درصدی را تجربه نمی‌کنند.

سوری با بیان اینکه ورود پول و ارزندگی ازمهم‌ترین شاخص‌های تعیین کننده وضعیت بازار سرمایه محسوب می‌شوند، ادامه داد: در شرایط فعلی اقتصاد کشور فضایی برای سرمایه گذاری وجود ندارد به همین دلیل نقدینگی به سمت بورس هدایت شده که براساس بررسی‌های انجام شده این بازار ارزندگی لازم برای سرمایه گذاری را دارد و حتی در صورت عدم ورود این حجم از نقدینگی بازهم شاهد افت بورس نخواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی فعالان بازار باید سهم‌هایی که ارزندگی کافی ندارند را به فروش برسانند، زیرا نقدینگی‌ای که با سرعت وارد بورس شده از این بازار خارج می‌شود.

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه سهام‌های قابل معامله در بورس و فرابورس بخش عمده‌ای از دارایی شرکت‌های سرمایه گذاری را تشکیل می‌دهند، افزود: بازدهی یک‌ساله شرکت‌های سرمایه گذاری نسبت به بورس و فرابورس کمتر بوده بنابراین شرکت‌های سرمایه گذاری به اندازه سهام رشد نکرده اند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون شرکت‌های سرمایه گذاری رشد حدود ۱۰۸ درصدی را تجربه کرده اند، افزود: بازار بورس و فرابورس رشد ۱۲۰ درصدی را تجربه کرده اند، اما در دوماه اخیر به دلیل ورود نقدینگی رشد این شرکت‌ها مطلوب بوده است.

سوری ادامه داد: ورود این نقدینگی به بازار موجبات ایجاد تعادل بین رشد شرکت‌های سرمایه گذاری و بازار‌های بورس و فرابوس را فراهم کرده، اما در گام بعدی شرکت‌های سرمایه گذاری که پرتفوی غیر بورسی دارند از قافله رشد عقب می‌مانند که بازار پرتفوی غیربورسی این شرکت‌ها را ارزش‌گذاری می‌کند بنابراین موجبات رشد آن‌ها نیز فراهم می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: