تعداد بازدید : ۱۱۹۵
کد خبر : ۱۹۶۲۴۳
کارشناس زعفران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
قیمت زعفران در بازار با توجه به حجم عرضه و تقاضا تعیین شده و پیش‌بینی افزایش عرضه‌ها در فصل برداشت، عامل شیب نزولی زعفران بوده است.

علت کاهش قیمت زعفران، بورس کالا نیست

به گزارش بورس نیوز، قیمت زعفران در بورس‌کالا در چند ماه گذشته، شیب نزولی داشته و بعضی فعالان بازار زعفران، انتقاداتی به معاملات آتی زعفران وارد می‌کنند و بازار آتی زعفران در بورس‌کالا را علت کاهش قیمت‌ها می دانند!

بهروز روشن ضمیر صادرکننده زعفران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص مزایای عرضه محصولات کشاورزی صادراتی از جمله زعفران در بورس کالا بیان کرد: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا برای صادرکنندگان اتفاق خوشایندی است.

مدیرعامل شرکت نوید زعفران خراسان رضوی اضافه کرد: البته از سوی برخی خریداران سنتی محصولات کشاورزی، انتقاداتی به روش خرید و فروش در بورس کالا مطرح است. برای مثال خریداران زعفران از بورس کالا می بایست بدون مشاهده کالا از نزدیک، فقط بر اساس مشخصات و ویژگی‌های ارایه شده محصول اقدام به خرید کنند. اما نکته اینجا است که مثلا محصولی که به عنوان زعفران سوپر نگین عرضه می‌شود، شامل طیفی از انواع زعفران است که می‌تواند دامنه نوسان ۲ میلیون تومانی داشته باشد.

وی افزود: برای رفع این مشکل، بهتر است محصولی که در بورس کالا عرضه می گردد به انواع دیگری تقسیم و تفکیک شود. تفاوت محصول مشابه در انبارهای مختلف به دلیل همین مشکل است. البته انبارهای کالایی، خود برند محسوب می شوند و کیفیت محصول هر انبار در قیمت محصول موثر است. به همین دلیل قیمت محصولات مشابه که در انبارهای مختلف عرضه می شود، متفاوت است و خریداران هنگام معامله در بورس کالا، امکان انتخاب انبار مورد نظر خود را دارند.

وی در ادامه گفت: همچنین حضور برخی سرمایه گذاران نوسان گیر، مشکلاتی در روند معاملات بورس کالا ایجاد کرده است. منطقا نمی توان بازیگران این بازار را محدود کرد؛ اما شاید بهتر باشد از حضور سرمایه گذارانی که هیچ آشنایی با بازار محصولی همچون زعفران ندارند، ممانعت بعمل آید یا این موضوع به نحوی مدیریت شود که عدم شناخت خریداران از ارزش ذاتی این محصول، بازار را دچار مشکل نکند. این مشکل نیز قطعا راهکارهایی خواهد داشت.

این فعال حوزه صادرات زعفران با اشاره به مزایای استفاده از ابزارهای بورس کالا اظهار کرد: ابزارهایی مثل قراردادهای آتی و قراردادهای سپرده کالایی هم اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، کمک شایانی به صادرکنندگان می کند. البته بهتر است جریمه نکول افزایش یابد و به جای جریمه نکول ۱ درصدی، میزان جریمه نکول قراردادها به ۱۰ درصد برسد تا معاملات روند منطقی تری به خود بگیرند.

روشن ضمیر ضمن تاکید بر اینکه بازار آتی نمی تواند قیمت بازار نقدی را تحت تاثیر قرار دهد گفت: بعضی فعالان بازار زعفران نسبت به عملکرد بازار آتی زعفران انتقاداتی دارند و کاهش قیمت زعفران در بازار آتی را عامل افت قیمت بازار فیزیکی می دانند. اگرچه روند قیمت ها در بورس کالا می تواند بازار فیزیکی را هم تحت تاثیر قرار دهد، اما این تاثیرگذاری بدون دلایل تحلیلی، قطعا کوتاه مدت بوده و دوامی نخواهد داشت. کاهش قیمت زعفران در هفته های اخیر به دلیل نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران و موجودی زعفران سال قبل در بازار است. ضمن اینکه الزام به پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان هم در کاهش قیمت ها موثر بوده است.

وی افزود: قیمت زعفران در بازار با توجه به حجم عرضه و تقاضا تعیین می گردد و پیش بینی افزایش عرضه ها در فصل برداشت، عامل شیب نزولی زعفران بوده است. کما اینکه در سنوات قبل در دوره هایی که برداشت زعفران کاهش داشته، قیمت ها افزایش یافته است. بورس کالا، تعیین کننده قیمت های بازار نیست و فقط می تواند روند قیمت های آینده را تشدید و تسریع کند و در حقیقت به اتفاقات آینده، واکنش سریع تر نشان دهد.

شهرام
France
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
چه عجب یکی پیدا شد کاسه کوزه رو سر فعالای بازار آتی نشکست؟؟؟!!! چن وقته همش میگن آتی باعث شد زعفرون بریزه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: