تعداد بازدید : ۵۱۵
کد خبر : ۱۹۶۳۹۴
این شرکت در ساحل ارز لنگر انداخت؛
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
شاید تفکیک درآمد‌های شرکت‌های زیر مجموعه «حکشتی» به نوعی احتیاط در مورد ماهیت فعالیت‌های شرکت کشتیرانی و شرایط تحریمی است.

سرفصل‌هایی مبهم در صورت‌های مالی «حکشتی»

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، با وجود تعدیل مثبت ۱۷۷ درصدی سودآوری شرکت «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» در سال مالی ۱۳۹۷ اما؛ نکات مبهم در صورت‌های مالی این شرکت (که شاید دلایلی خاص هم داشته باشد) به چشم می‌خورد.

از مجموع بیش از ۶.۰۱۶ میلیارد ریال جمع کل درآمد‌های این شرکت در سال مالی ۱۳۹۸، بیش از ۴.۸۹۶ میلیارد ریال مربوط به درآمد‌های ناشی از سود سرمایه گذاری‌ها است که توضیحات این درآمد تنها در یک جمله خلاصه شده است. البته با مطالعه صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی ۱۳۹۷ نیز با این نوع شناسایی درآمد مواجه می‌شویم.

سرفصل‌هایی مبهم در صورت‌های مالی «حکشتی»

علی رغم این موضوع که شاید تفکیک درآمد‌های شرکت‌های زیر مجموعه این شرکت بورسی به نوعی احتیاط در مورد ماهیت فعالیت‌های شرکت کشتیرانی و شرایط تحریمی است، با این حال عدم توضیح این تفکیک از ابهامات اصلی سرمایه گذاران و سهامداران «حکشتی» است.

در مجموع از ۸۰.۴۹۷ میلیارد ریال درآمد‌های گروه در سال مالی ۱۳۹۸، سود ناخالصی ۷.۲۵۳ ریالی نصیب این شرکت‌ها شده است که بخش عمده‌ای از آن را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین منابع سود سرمایه گذاری شرکت اصلی دانست.

سود محقق شده شرکت «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» به ازای هر سهم ۲۴۲ ریال است که به نظر می‌رسد شناسایی سود‌های غیرعملیاتی تسعیر ارز در زیر مجموعه‌های این شرکت نقش موثری را بر عهده داشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: