تعداد بازدید : ۲۱۱۲
کد خبر : ۱۹۷۰۰۰
نگارش سود بر کاغذ پارس؛
۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
با توجه برنامه‌های در دست اجرا و در صورتی که ممنوعیت صادرات کاغذ به طور کامل لغو شود، شاهد جهش سودآوری بیشتری از «چکاپا» خواهیم بود.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، «گروه صنایع کاغذ پارس» در دوره ۹ ماهه منتهی به آبان ۹۸ توانسته به ازای هر سهم خود ۴۶۹ ریال سود محقق کند که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال مالی گذشته، رشد ۵۷ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

رشد ۵۴ درصدی درآمد‌های عملیاتی مهمترین علت رشد سودآوری قلمداد می‌شود اما؛ این نکته را باید مدنظر داشت که این جهش درآمدی تنها از افزایش نرخ‌های فروش کلیه محصولات از جمله کاغذ و خمیر نشأت می‌گیرد و مقدار فروش با افت ۲۴ درصدی مواجه شده است.

«چکاپا» دست‌بسته پیشروی می‌کند

از آن جا که عمده کاغذ مورد نیاز شرکت و تمام خمیر مورد نیاز صنایع کاغذسازی و تیشو‌سازی از محل واردات تامین می‌شود، همگام با افزایش قیمت‌های جهانی، شاهد رشد نرخ‌های فروش بودیم. از طرف دیگر، باید این نکته را مدنظر داشت که افزایش قیمت ارز مبادله‌ای باعث افزایش قیمت کاغذ و خمیر وارداتی خواهد شد و به دنبال آن، دست «چکاپا» در بالا بردن نرخ‌های خود بازتر می‌شود.

قطع واردات کاغذ بازیافتی سبب شد که شرکت‌های تولید کننده کاغذ به منبع دیگری یعنی خمیر ویرجین روی بیاورند که همین موضوع باعث افزایش تقاضای خمیر در بازار‌های جهانی شد و قیمت آن تا ۳۵ درصد افزایش یافت. با توجه به محدودیت در سرمایه‌گذاری در تولید خمیر، ثبات و یا حتی افزایش قیمت خمیر پیش بینی می‌شود.

مهمترین علت تنزل مقدار فروش، ممنوعیت صادرات انواع کاغذ و کاغذ باطله بود که دست «چکاپا» را از بازار‌های خارجی تاحدی کوتاه کرد. در حالی که این شرکت در سال مالی منتهی به آبان ماه ۹۷ توانسته بود بالغ بر ۳۱۸۱۳ تن از انواع محصولات خود را صادر کند اما؛ این رقم تا پایان دوره ۹ ماهه سال مالی ۹۸ تنها ۴۹۴۴ تن صادرات داشته است.

علاوه بر این، طرح جایگزینی تولید کاغذ دولایه به جای کاغذ فلوتینگ یکی از برنامه‌های این شرکت به شمار می‌رود. شایان ذکر است که در حال حاضر، تعداد شرکت‌هایی که در ایران از خمیر بازیافتی، کاغذ فلوتینگ تولید می‌کنند، زیاد است و همین موضوع باعث شده تقاضا برای کاغذ بازیافتی افزایش پیدا کند و حاشیه سود تولید کاغذ فلوتینگ کاهش یابد. «چکاپا» برای پیشگیری از کاهش سود خود، تصمیم به تولید کاغذ جدیدی گرفته است. مزیت این شرکت نسبت به سایر رقبا برخورداری از خمیر ویرجین تولیدی خود است؛ درحالی که سایر تولیدکنندگان باید از خمیر وارداتی استفاده کنند.

بنابراین، با توجه به موارد گفته شده و در صورتی که ممنوعیت صادرات کاغذ به طور کامل لغو شود، شاهد جهش سودآوری بیشتری از «چکاپا» خواهیم بود.

در نظرسنجی آبسیم پلاس در خصوص معاملات «چکاپا»، تعداد افرادی که گزینه خرید را انتخاب کردند بیش از فروشندگان بودند.

«چکاپا» دست‌بسته پیشروی می‌کند

به این ترتیب، در معاملات بیست و پنجمین روز شهریور ماه شاهد حضور ۱۱۳۵ خریدار و ۷۶۸ فروشنده بودیم و در نهایت، با افت اندک قیمت به کار خود در آن روز پایان داد.

به طور کلی، «چکاپا» از ابتدای سال جاری تا به امروز ۵۶ درصدی رشد قیمت داشته است و در این مدت، حقوقی‌ها ۲۵۴ میلیارد ریال از سهام این شرکت را به حقیقی‌های بازار سرمایه واگذار کردند و تا به الان برآیند خروج را در این سهم رسم کردند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: