تعداد بازدید : ۳۸۱
کد خبر : ۱۹۷۲۳۶
رئیس اداره مطالعات راهبردی و دبیر کمیته بلاک‌چین فرابورس تاکیدکرد:
۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
کمیته بلاک‌چین انتشار توکن با پشتوانه ابزارهای مالی بر اساس الگوی تصمیم‌گیری بلاک‌چین را بررسی و گواهی شراکت تامین مالی جمعی و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با اولویت بیشتری جهت توکنایز کردن انتخاب کرده است.

به گزارش بورس نیوز، فرزاد جعفری با اشاره به ظرفیت‌های بازار سرمایه ایران برای تقویت زیرساخت‌های تکنولوژیک گفت: توکن و تکنولوژی بلاک‌چین در بازار سرمایه امروز کاربردهای متعددی دارد که توجه به آن می‌تواند زمینه‌ساز رونق بازار سرمایه و افزایش ظرفیت‌های این بازار باشد.

جعفری در تشریح تکنولوژی توکن گفت: توکن بخشی از یک خدمت (Utility)، دارایی (Asset) یا ارزش (Unit of Value) است که می‌توان از انواع آن در سیستم پرداخت الکترونیک به جای چک الکترونیک و وجه نقد الکترونیک استفاده کرد.

رییس اداره مطالعات راهبردی فرابورس با اشاره به کاربرد فناوری بلاک‌چین در بورس‌های مختلف جهان گفت: بلاک‌چین امروزه به یکی از پرکاربردترین تکنولوژی‌های بازارهای سرمایه بدل شده است. به طور مثال در نوامبر 2016، بورس و بانک فدرال آلمان نمونه اولیه‌ای را از یک سرویس تسویه اوراق بهادار مبتنی بر بلاک‌چین ارائه کردند. در همان سال هم بورس اوراق بهادار ملی هند با همکاری بانک‌های برتر کشور، برنامه‌ آزمایشی بلاک‌چین را آغاز کرد.

جعفری در ادامه افزود که در سال 2017 نیز بورس مسکو دست به کار شد و نسخه آزمایشی پروژه رای‌گیری الکترونیک از صاحبان سهام را در بخش خزانه تسویه ملی با کمک بلاک‌چین راه‌اندازی کرد. همچنین بورس لندن از این تکنولوژی نهایت استفاده را می‌کند و با استفاده از بلاک‌چین، فضای پساتجارتی خود را بهبود می‌بخشد. بورس لوکزامبورگ نیز یکی از نمونه‌های استفاده از بلاک‌چین برای بهبود سیستم امنیتی خود است.

وی ژاپن را یکی از نمونه‌های موفق استفاده از بلاک‌چین در بازار سرمایه دانست و گفت: به نظر می‌رسد بورس ژاپن تنها بورسی باشد که در زمینه استفاده از فناوری بلاک‌چین در هر سه مرحله پیش از معامله، معامله و پس از معامله فعال است. در این میان، کنسرسیومی متشکل از 33 نهاد مالی ژاپنی، دو سازمان دیگر و شرکت‌های فناوری اطلاعات وظیفه دارند امکان به‌کارگیری فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) و بلاک‌چین در زیرساخت‌های بازار سرمایه را بررسی کنند.

دبیر کمیته بلاک‌چین فرابورس ایران پس از پایان تشریح وضعیت استفاده از بلاک‌چین در کشورهای مختلف جهان به توضیح استفاده از این تکنولوژی در فرابورس ایران پرداخت و در این باره تصریح کرد: مطابق با مصوبه 249 جلسه هیات‌مدیره فرابورس ایران در اسفندماه سال 97 کمیته بلاک‌چین تشکیل شد و اعضای این کمیته متشکل است از مدیرعامل فرابورس ایران، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، نمایندگان شرکت‌های تامین سرمایه، معاونان و مدیران فرابورس از حوزه‌های بازار، توسعه تکنولوژی، امنیت، حقوقی، بین‌الملل، مطالعات راهبردی و مشاوران شرکت که با مشورت استادان دانشگاهی نقش‌آفرینی می‌کنند.

او درباره اولویت‌بندی کمیته بلاک‌چین فرابورس گفت: کمیته بلاک‌چین انتشار توکن با پشتوانه ابزارهای مالی بر اساس الگوی تصمیم‌گیری بلاک‌چین را بررسی و گواهی شراکت تامین مالی جمعی و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با اولویت بیشتری جهت توکنایز کردن انتخاب کرده است.

دبیر کمیته بلاک‌چین فرابورس نقشه راه فرابورس در زمینه تکنولوژی بلاک‌چین را این‌گونه، تشریح کرد: تبیین مسئله و انجام مطالعات تطبیقی، تشکیل کمیته بلاک‌چین، تصمیم‌گیری در خصوص حوزه‌های فعالیت فرابورس ایران با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، انتشار فراخوان و بررسی تیم‌های فنی فعال در حوزه بلاک‌چین، اجرای پروژه بلاک‌چین بر اساس اولویت‌های شرکت در محیط سندباکس و همکاری در تدوین دستورالعمل و مقررات در حوزه STO مراحلی هستند که فرابورس درصدد طی کردن یک به یک آن‌هاست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: