تعداد بازدید : ۴۳۳۳
کد خبر : ۱۹۷۳۰۸
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
انتظار افت نرخ ارز و به تبع آن کاهش سودآوری صنایع بزرگ صادرات محور نمی رود. از سوی دیگر، اگر خوشبینی به اتفاقات سیاسی و احتمال لغو تحریم ها، یکی از دلایل ورود نقدینگی به بازار سرمایه باشد؛ باز هم صنایع و شرکت های بزرگ بازار اوضاع بهتری خواهند داشت و در نتیجه، ۷۰ سهم برتر بازار پتانسیل رشد بیشتری خواهند داشت.

ارزندگی ۷۰ شرکت برتر بازار

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران در پی بر هم خوردن رابطه عرضه و تقاضا، که نتیجه ورود پول سنگین، ولی کمبود شدید سهام قابل معامله، از تعادل و منطق خارج شده است.

مشکا اصلی و اساسی بازار در اینجا است که ارزش کل بازار سهام بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار، و ارزش سهام شناورش بیش از ۲۰ درصد از کل نیست. یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت، فقط ۲۰ میلیارد دلار سهام قابل معامله در بازار وجود دارد.

این در حالیست که حجم و ارزش پول (چه قبلی و چه ورودی‌های جدید) بیش از سه برابر این مقدار است؛ لذا نتیجه گیری، خیلی ساده، اما تلخ و ناگوار است. قدرت تقاضا بیش از سه برابر عرضه است و ۲۰ میلیارد دلار سهام شناور بازار، پاسخگوی خیل عظیم پول‌های سرگردان جامعه نیست. برخی نماد‌ها رشد‌های چند صد درصدی داشته و برخی دیگر، رشد چندانی نداشته اند.

حافظ عزیزی نقش مدیر گروه تحلیل و مطالعات بازار کارگزاری اردیبهشت ایرانیان در گفتگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وقتی صحبت از رشد بازار می شود باید بازار را به دو بخش تقسیم کرد؛ چرا که تمام سهم ها رشد همگنی نداشته است.

وی ادامه داد: سهم های برخی گروه ها همچون گروه دارویی، در یک سال اخیر رشد چند برابری داشته و در مقابل بعضی گروه ها همچون فولادی و پتروشیمی، رشد زیادی نشان نمی دهند. دلیل اقبال سهم های کوچک بازار، کانالیزه شدن بازار و هدایت نقدینگی توسط سفته بازان به سمت سهم هایی است که حجم مبنا و شناور کمی دارند و با ورود نقدینگی به راحتی رشد می کنند.

وی افزود: رشد بعضی سهم های کوچک بیش از ارزش دارایی های شرکت بوده و اشباع شده اند و سهم ها حباب قیمت دارند. کما اینکه مشاهده می شود بسیاری از سهم های کوچک چند برابر ارزش روز دارایی ها در حال معامله هستند و قیمت سهم ها فراتر از ارزش جایگزینی و ارزش ذاتی است. در شفاف سازی شرکت ها هم مرتبا ذکر شده که خبری در شرکت نیست. این رشد غیرمنطقی، خطرناک بوده و ریسک ریزش به همراه خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در مقابل رشد غیرمنطقی سهم های کوچک، سهم ۷۰ شرکت برتر بازار از جمله سهم های بزرگ گروه فلزات اساسی و معدنی و پتروشیمی، با وجود وضعیت بنیادی مناسب رشدی نداشته است. عدم اقبال سهم های بزرگ بازار منطقی نیست. نرخ دلار سال گذشته در همین زمان حدود ۱۹ هزار تومان بود. این رقم واقعی نبود و ناشی از هجوم هیجانی نقدینگی به بازار ارز بود. اما به تدریج بازار ارز به ثبات رسید و نرخ دلار ماه هاست که در محدوده ۱۱ هزار تومان تثبیت شده است.

عزیزی اضافه کرد: این نرخ با توجه به رشد حجم نقدینگی کشور و ساختارهای اقتصاد ما، منطقی بوده و حباب ندارد. بنابراین انتظار افت نرخ ارز و به تبع آن کاهش سودآوری صنایع بزرگ صادرات محور نمی رود. از سوی دیگر، اگر خوشبینی به اتفاقات سیاسی و احتمال لغو تحریم ها، یکی از دلایل ورود نقدینگی به بازار سرمایه باشد؛ باز هم صنایع و شرکت های بزرگ بازار اوضاع بهتری خواهند داشت و در نتیجه، ۷۰ سهم برتر بازار پتانسیل رشد بیشتری خواهند داشت.

عزیزی نقش در توصیه به سهامداران گفت: سهامداران بهتر است با توجه به تحلیل صورت های مالی در سهم شرکت های برتر بازار که رشد زیادی نداشته و ضمنا در حال حاضر فروش مناسبی دارند و در صورت لغو تحریم با افزایش فروش و تسریع در اجرای طرح های توسعه و... مواجه می شوند سرمایه گذاری کنند. یا از طریق صندوق های سرمایه گذاری که توسط تیم تحلیلی اداره می شود، سرمایه گذاری کنند. مشکل اینجا است که بخش عمده نقدینگی تازه وارد به بازار توسط سهامدارانی وارد شده که هیچ آشنایی با تحلیل ندارند و فقط با سیگنال کانال های تلگرامی، به سراغ سهم های کوچک و مشکل دار بازار می روند که در نهایت آنها را گرفتار خواهد کرد.

این فعال بازار سرمایه در خاتمه ضمن تایید تغییر مقررات بازار پایه فرابورس اظهار کرد: موافق تغییر مقررات بازار پایه هستم و معتقدم هرچند مقررات جدید و محدودیت ها بسیار اقدام بجایی بود، اما دیر اجرا شد. بازار پایه رشد غیر منطقی داشت؛ در حالی که این بازار، بازار سهم های عمدتا مشکل دار و زیان ده و اخراجی بوده و این رشدها هیچ توجیهی ندارد.

وی افزود: همان طور که برای ساماندهی به بازارپایه تصمیمات جدیدی اتخاذ شد، باید در مورد مقررات کل بازار تصمیم گیری کرد. ۷۰ شرکت بزرگ و برتر بازار، شرکت های شفاف و سودسازی هستند که باید سهامداران را به سمت آنها سوق داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: می توان با تغییراتی در حجم مبنا و یا دامنه نوسان در سهم های بزرگ، شرایطی فراهم کرد که هم سرمایه گذاری در سهام شرکت های سودساز و بنیادی بازار، جذابیت بیشتری پیدا کنند و هم شرکت های شفاف، تشویق شوند ضمن اینکه بهترین زمان برای عرضه اولیه شرکت های بزرگ است؛ عرضه سهم های کوچک (مانند بجهرم) نمی تواند عمق بازار را افزایش دهد و عطش بازار را فرو نشاند.

محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
سلام
ای کاش از 70 شرکت نام می بردید.
احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
حرف هایی که زدند کاملا منطقی و درسته ، اما ظاهرا در این مهندسی بورس که شش ماهه در حال انجام هستش سهامداری کردن جز احساس غبن و پشیمانی حاصلی برای سهامداران واقعی نداره ،خدا آخرش رو ختم به خیر کنه اینطور که داره پیش میره خطرناکه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: