تعداد بازدید : ۲۹۵۵
کد خبر : ۱۹۷۵۲۱
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
قیمت بسیاری از سهم ها در چندماه گذشته رشد زیادی داشته و با در نظر گرفتن متغیر سودسازی، رشد قیمت اکثر سهم ها منطقی نیست.

به گزارش بورس نیوز، اگرچه بازار کماکان روند صعودی داشته اما؛ امروز بعضی نمادهایی که چند وقتی بود با صف خرید مواجه بودند، روند ملایم‌تری در پیش گرفته بودند و رنگ قرمز لابلای نمادهای دارویی دیده می‌شد.

آنچه بی‌شک از نگاه بسیاری از کارشناسان بازارسرمایه کشور نیز پنهان نیست، فضای پرریسک بازار سرمایه و تشکیل حباب قیمتی و عدم همخوانی قیمت‌ها با سودآوری بسیاری از سهام شرکت‌های فعال در بازار‌سرمایه بوده فضایی که بی‌اطمینانی موجود در آن را می توان با عرضه‌های سنگین دو روز معاملاتی قبل به وضوح دید.

مسیح زرگر کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار بیان کرد: قیمت بسیاری از سهم‌ها در چندماه گذشته رشد زیادی داشته و با در نظر گرفتن متغیر سودسازی، رشد قیمت اکثر سهم ها منطقی نیست. ارزش جایگزینی هم توجیه کننده رشد قیمت سهم‌ها نخواهد بود چراکه ارزش جایگزینی زمانی می‌تواند توجیه کننده افزایش قیمت سهم‌ها باشد که حاشیه سود سرمایه‌گذاری جذاب باشد اما؛ با توجه به افزایش ارزش روز دارایی‌ها، رشد قیمت سهم‌ها توجیه پذیر است.

وی افزود: اگر ارزش روز دارایی‌ها را معیار تعیین قیمت سهم‌ها در نظر بگیریم، بسیاری از سهم‌های بازار سرمایه‌ای پتانسیل رشد داشته اند؛ ولی اگر رشد قیمت سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار همچون سهم‌های گروه پتروشیمی و پالایشی و فلزی و معدنی کمتر از سایر سهم‌هاست، فقط به دلیل رفتار حقوقی‌های سهم بوده است. عرضه‌ها در نمادهای بزرگ، مجال رشد قیمت به سهم‌های بنیادی بازار را نداده است؛ در مقابل در سهم‌های کوچک‌تر بازار مانند سهم‌های گروه دارویی، به دلیل محدودیت عرضه‌ها، قیمت سهم‌ها بیشتر رشد داشته است.

زرگر در خاتمه تصریح کرد: اگرچه افزایش قیمت سهم ها، ریسک بازار را افزایش داده؛ ولی به نظر می رسد سهامداران با پذیرفتن این ریسک اقدام به معامله می‌کنند و پذیرش ریسک بیشتر در مقابل کسب بازدهی بالاتر، منطقی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: