تعداد بازدید : ۷۵۲
کد خبر : ۱۹۷۵۵۵
این سهم در مقابل شاخص کل کم نمی‌آورد؛
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
درآمد‌های «فنوال» در تمام ماه‌های سال جاری بسیار بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و روند قیمت سهام در سال‌های اخیر نیز نشان از رشد دوگانه دارد.

درآمدسوزی «فنوال» در کوره تولید

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، «گروه کارخانه‌های تولیدی نورد آلمینیوم» در شهریور ماه با فروش ۷۸۴ تن از انواع محصولات، در عملکرد ۶ ماه از سال ۹۸ مقدار فروش را به رقم ۵۵۷۵ تن رساند که این میزان معادل ۵۵ درصد مقدار فروش برآورد شده برای کل سال است.

از نظر مبلغ فروش نیز درآمد ۱۶۲۶ میلیارد ریالی در نیمه نخست سال جاری نشان از تحقق ۶۰ درصد درآمد عملیاتی پیش بینی شده، است. شایان ذکر است که درآمد تحقق یافته در مدت مذکور بیش از ۲ برابر درآمد ۶ ماهه نخست سال ۹۷ است.

بنابراین، «فنوال» در ۶ ماهه اول سال ۹۸ توانسته پای خود را از پیش بینی‌ها فراتر بگذارد و با توجه به احتمال تداوم رشد نرخ فروش محصولات، برآورد‌های آبسیم نشان می‌دهد که این شرکت توان تحقق درآمدی در نزدیکی سطح ۳۰۰۰ میلیارد ریال را نیز دارد.

درآمدسوزی «فنوال» در کوره تولید

یکی از مشکلات اساسی شرکت‌های فعال در حوزه آلومینیوم، بالا بودن بهای تمام شده تولید محصولات است و به تبع آن، حاشیه سود چندانی عایدشان نمی‌شود.

حاشیه سود ناخالص «فنوال» بر اساس گزارش ۳ ماهه نخست سال ۹۸ حدود ۱۴ درصد است که از این حیث، در رتبه ۲۴ اُم گروه ۳۷ عضوی «فلزات اساسی» را در اختیار خود گرفته است. میانگین حاشیه سود گروه «فلزات اساسی» ۲۲ درصد است.

همان‌طور که در جدول ذیل مشاهده می‌کنید، بالاترین حاشیه سود ناخالص را «فملی» کسب می‌کند و تنها ۴ شرکت در حاشیه زیان فعالیت می‌کنند.

درآمدسوزی «فنوال» در کوره تولید

به این ترتیب، می‌توان گفت در صورتی که ساختار بهای تمام شده و زنجیره تامین «فنوال» اصلاح نشود، کسب درآمد‌های بالا چندان در مبلغ سود خالص خود را نمایش نمی‌دهد و حجم بالایی از فعالیت‌ها در کوره مواد اولیه می‌سوزد. بنابراین، حتی با لحاظ افزایش بهای جهانی فلزات، وضعیت سودآوری این شرکت جهش‌های چندان چشم‌گیری را تجربه نخواهد کرد. حدود ۸۵ درصد از ساختار بهای تمام شده «فنوال» به مواد مستقیم مصرفی مربوط می‌شود.

در نظرسنجی روز گذشته آبسیم پلاس، ۵۱ درصد موقعیت خرید را در معاملات این سهم انتخاب کردند و با اختلاف اندک، ۴۹ درصد در سمت فروش ایستادند.

درآمدسوزی «فنوال» در کوره تولید

بر اساس این گزارش، در معاملات سه شنبه هفته گذشته که نظرسنجی انجام شد، ۱۳۸۲ خریدار در مقابل ۶۱۳ فروشنده صف آرایی کردند که ۳ حقوقی در سمت تقاضا و یک حقوقی در سمت عرضه ایستاد. در نهایت، «فنوال» تحت تأثیر جو هیجانی حاکم بر کلیت بازار سرمایه در آن روز، با افت قیمت بیش از ۴ درصدی مواجه شد.

از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز حقوقی‌های «فنوال» ۹۶ میلیارد ریال سهم به حقیقی‌ها واگذار کرده‌اند.

بازدهی این سهم در مدت یاد شده بالغ بر ۱۱۰ درصدی را عاید سهامداران و همراهان خود کرده است. ابتدای دهه نود برای سهامداران «فنوال» با زیان، هر چند اندک، شروع شد اما؛ از سال ۹۲ توانست عیار بالای خود در بازار سرمایه را به معرض نمایش بگذارد و در اغلب سال‌ها رشدی برابر و یا بیش از شاخص را به ثبت برساند.

همان‌گونه که ملاحظه می‌کنید، در سال‌های ۹۳ و ۹۵ که عملکرد شاخص کل در مجموع منفی بود، این سهم با رشد قیمت معاملات خود را دنبال کرد. بنابراین، می‌توان چنین انتظار داشت که در سال ۹۸ نیز بازدهی «فنوال» در سطوحی بالاتر از شاخص کل قرار گیرد.

درآمدسوزی «فنوال» در کوره تولید

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: