تعداد بازدید : ۱۸۰۲
کد خبر : ۱۹۷۷۸۹
«کویرنوردی» با دودی که از کُنده بلند است؛
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
در آخرین روز کاری هفته، بورس به «کویر» می‌رود تا عرضه‌ای دیگر را در پیش گیرد اما؛ صداهایی جالب از اتاق مدیریت این شرکت، به گوش می‌رسد که باردیگر نظام آموزشی و مدارک مدیران را زیر سوال برد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، ۱۰درصد از سهام شرکت «تولیدی فولاد سپید فراب کویر» طی روز معاملاتی آینده (چهارشنبه ۱۷مهرماه) در بورس عرضه می‌شود تا پنجمین عرضه اولیه بورس تهران در سال جاری به نام این شرکت ثبت شود.

این شرکت در مدت زمان فعالیت خود توانسته به سود انباشته ۳۲۷میلیارد تومانی دست یابد و در ۳ماهه نخست سال۹۸ با جهش ۱۷۰درصدی، ۱۶۶میلیارد تومان سود خالص کسب کرد. در سال ۹۷ که اغلب شرکت‌ها با افت مقدار فروش به سبب تحریم‌ها و رکود اقتصادی مواجه بودند، «کویر» توانست علاوه بر افزایش نرخ‌ها، مقدار فروش را نیز افزایش داده و به درآمد و سود قابل توجهی دست یابد.

همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، هر چند که در سال ۹۳ این شرکت متحل زیان شده اما؛ در سال‌های اخیر روند سودسازی رو به رشد بوده و با توجه به تحقق درآمد ۱۶۶میلیارد تومانی در نخستین فصل ۹۸، انتظار می‌رود این روند کماکان ادامه داشته باشد.

در اتاق مدیریت «کویر» چه خبر است

در مدت اخیر در خصوص وضعیت بنیادی و عملکرد این شرکت صحبت شده اما؛ در این گزارش سری به اتاق مدیریت می‌اندازیم.

شرکت «تولیدی فولاد سپید فراب کویر» جزو شرکت‌هایی بوده که به صورت خانوادگی اداره می‌شود و اعضای خانواده خوروش بر تمام کرسی‌های این شرکت تکیه زده‌اند.

نکته جالب‌تر آن است که در ترکیب هیأت مدیره «کویر»، برخی افراد با مدرک دیپلم حضور دارند.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت مدرک دیپلم اقتصاد دارد و البته با همین مدرک، سمت‌های گوناگون و مهم دیگری در نهاد‌ها و ارکان کشوری دارد؛ از جمله، عضویت در اتاق بازرگانی اصفهان، عضو انجمن فولاد آهن ایران، رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان و... .

در اتاق مدیریت «کویر» چه خبر است

رییس و نائب رییس هیأت مدیره «کویر» نیز به ترتیب با مدرک دیپلم اقتصاد و دیپلم ادبیات مشغول به فعالیت هستند. دو عضو دیگر این خانواده نیز مدرک کارشناسی دارند.

بنابراین، فوق لیسانسه‌ها و دکتر‌های بیکار چندان نگران نباشند، بالاخره برای آن‌ها هم کار پیدا می‌شود؛ آن هم از نوع مدیریت.

از این نکته نباید به راحتی عبور کرد که دیپلمه‌های «کویر» در سال‌های اخیر از جهات گوناگون موفق عمل کرده‌اند و توانسته‌اند در عوامل مختلف نشانه‌های رشد را به معرض نمایش بگذارند و به این ترتیب، به برخی از مدیران مثلا باسابقه که به مدرک تحصیلی خود می‌نازند، طعنه زنند؛ البته در این میان، ممکن است اتفاقاتی در پستوها رخ داده باشد که از نگاه‌ها مخفی مانده باشد.

در حال حاضر، در ترکیب هیأت مدیره شرکت هایی همچون «صنعتی و شيميائی رنگين» و «کشت و صنعت آبشيرين» نیز اعضای دیپمله دیده می شود که عملکرد چندان قابل قبولی نداشته‌‎اند و با وجود در اختیار داشتن موقعیت و سرمایه مناسب، در حاشیه‌های مطمئن سودآور نبوده‌‎اند.

از سوی دیگر، شرکت های بزرگ و مطرح بازار سرمایه در صنایعی همچون فولاد و حتی بانکداری، با زیان‌های سنگین دست و پنجه نرم می‌کنند و شرایط اقتصادی و شرکتی بر دانش و سواد علمی مدیران آن‌ها غلبه کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: