تعداد بازدید : ۱۷۲۲
کد خبر : ۱۹۷۹۶۸
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
اصغر سمیعی زفرقندی
اصغر سمیعی زفرقندی «رئیس هیات موسس کانون صرافان» در یادداشتی یادآور شد.

اصغر سمیعی زفرقندی رئیس هیات موسس کانون صرافان و تحلیلگر بازار ارز در یادداشتی اختصاصی برای بورس نیوز نوشت:

«گفته‌اند : بنده خدایی ، جوال‌دوزی در دست گرفته بود و گاهی آن را به بدن خود فرومی‌کرد ، خوب دردش می‌آمد و جیغش بلند می‌شد؛ ولی همین‌که درد آرام می‌شد بار دیگر ازسرنو جوال‌دوز را به خود می‌زد و باز جیغ می‌کشید ، کسی به او رسید و گفت : آخر این چه‌کاری است ؟ چرا به خودت جوال‌دوز می‌زنی ؟ تو که می‌بینی چه دردی دارد ، چرا بازهم این کار را تکرار می‌کنی ؟

گفت : آخر تو نمی‌دانی ، وقتی دیگر جوال‌دوز نمی‌زنم و درد آرام می‌شود چقدر لذت می‌برم!

اینکه هدف از کنترل نرخ ارز در ذهن مسئولین چه باشد نیاز به دستگاه ذهن خوان دارد که حقیر فاقد آنم ، ولی قدر مسلم آقایان سرنا را از سر گشاد آن باد می‌کنند. کنترل نرخ ارز امری مبارک است به شرطی که به طریق صحیح، علمی و اصولی انجام شود که البته راه مستقیم و سر راست و مشخصی هم دارد و آن‌هم پایین آوردن و نزدیک به صفر رساندن نرخ تورم و پیرو آن نرخ بهره است.

پس این مُهم هم از دست هیچ‌کس برنمی‌آید به‌جز بانک‌های مرکزی. ولی کنترل نرخ ارز به‌جز با روش طبیعی، مسلماً نمی‌تواند پایدار باشد و همان‌طور که بارها تجربه‌شده باعث جمع شدن فنر و ذخیره شدن انرژی خواهد شد و بالاخره روزی طاقت سدی که به‌طور مصنوعی ایجادشده شکسته خواهد شد و مانند یازده بار گذشته که هر بار قیمت ارز ضرب‌در دو شده و قیمت پول ملی در مقابل آن نصف شده ، بازهم این اتفاق خواهد افتاد.

در حال حاضر با توجه به نرخ تورم فعلی که بالاتر از ۳۰درصد است، روزانه تقریباً یک در هزار می‌باید به‌طور مرتب به نرخ ارز افزوده شود و این یعنی تقریباً ماهانه ۳۵۰ تومان؛ یعنی اگر عدد ۱۱۵۰۰تومان در اول سال ۹۸ صحیح بوده باشد با توجه به کنترل نرخ در ۶ماه گذشته قیمت ارز الآن می‌باید حدود ۲۰۰۰ تومان رشد کرده باشد، مگر این‌که بگوییم عدد ۱۱۵۰۰ تومان برای اول سال صحیح نبوده و تا آخر سال هم همین‌طور و یا این‌که بگوییم، از فردا قرار است نرخ‌ها را واقعی کنیم، یارانه بنزین و حامل‌های انرژی و همچنین یارانه‌های غیرضروری دیگر را قطع کنیم و برای جبران کسری بودجه، دیگر از بانک مرکزی استقراضی صورت نمی‌گیرد و کسر بودجه هم با واقعی شدن نرخ‌ها و گرفتن عوارض و مالیات‌های صحیح جبران خواهد شد.

بدی کار آنجاست که معمولاً تا وقتی زورمان برسد نرخ ارز را تحت‌فشار نگه می‌داریم و زمانی که نتوانستیم ناگهان رهایش می‌کنیم و البته در همه زمان‌ها کسانی هستند که از بازار آشفته و آب گل‌آلود، به فکر سوءاستفاده و گرفتن ماهی‌های چاق خود باشند.»

حمیدرضا م
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
جناب زفرقندی .خوب شد شما مسئول ارز نشدی وگرنه با این فرمول شما الان نرخ ارز چندمیلیون تومن مثل ونزوئلا شده بود..شما بهتره همون کار اصلیتونو یعنی خریدوفروش ارز بکنین و نظر اقتصادی ندین که همرو به اشتباه بندازین.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
معلومه که ارز زیادی رو دستش مانده و......
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: