تعداد بازدید : ۶۴۲
کد خبر : ۱۹۸۲۷۲
در گفتگو با بورس نیوز تاکید شد:
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: توقف صادرات و قیمت‌گذاری دستوری جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه را از بین برده و وقتی سرمایه‌گذاران رغبتی به سرمایه‌گذاری و توسعه معادن نشان ندهد، به تدریج حجم تولید کاسته و نیاز به سوی واردات روانه خواهد شد.

رانت مضاعف به قیمت فشار بر سنگ‌آهنی‌ها

به گزارش بورس نیوز، چندی قبل صادرات سنگ‌آهن به بهانه مبارزه با خام فروشی مشمول عوارض ۲۵ درصدی شد و دریافت عوارض از ابتدای مهرماه اجرایی شد. از همان زمان موجی از نظرات موافق و مخالف در این زمینه به راه افتاد؛ اما آنچه بیش از همه خودنمایی می‌کرد این بود که گویا قبل از صدور این بخشنامه هیچ مشورتی با تشکل‌های مربوط به این حوزه صورت نگرفته است.
باوجود تأکید معاون اول رئیس‌جمهور در مورد مشورت با بخش خصوصی در مورد صادرات سنگ‌آهن، اما فعالان این صنعت معتقدند باوجود گذشت چند هفته از این ابلاغیه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: معمولاً برای تصمیم‌گیری در مورد معادن، با تشکل‌های صنفی مشورت نمی‌شود و این مشکل در یکی_دو سال اخیر بیش‌ازپیش پررنگ شده است.

رانت مضاعف به قیمت فشار بر سنگ‌آهنی‌ها

وی افزود: یکی از مواردی که قبل از تصمیم‌گیری و صدور بخشنامه با تشکل‌های صنفی مشورت نشد، بحث وضع عوارض بر صادرات تعدادی از مواد معدنی ازجمله سنگ‌آهن بود. در نظر داشته باشید که طبق گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، ۹۴ درصد تولیدات حوزه زنجیره فولاد در داخل کشور مصرف‌شده و صادرات سنگ‌آهن، حجم کمی بوده و بیش‌ازاندازه بزرگ‌شده است و انتقادات به صادرات تبلیغاتی بود. باوجود تأکید آقای جهانگیری، هیچ تغییری در سیاست وضع عوارض صادرات مواد معدنی ایجاد نشده و توجهی به نظرات تشکل‌های صنفی نشده است. تبعات چنین تصمیمی، در سال‌های آینده نمایان خواهد شد. کما اینکه صنعت زغال‌سنگ هم دقیقاً از همین نگاه غیر کارشناسانه آسیب دید و ضعف سرمایه‌گذاری در حوزه معادن زغال‌سنگ و مشکلات آن مشخص است.

صمدی اضافه کرد: صادرات سنگ‌آهن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد، ولی توقف صادرات و قیمت‌گذاری دستوری جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه را از بین برده و وقتی سرمایه‌گذاران رغبتی به سرمایه‌گذاری و توسعه معادن نشان ندهند، به‌تدریج حجم تولید کاسته شده و درنهایت، نیاز به واردات خواهیم داشت. سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای به شرطی جذابیت خواهد داشت که برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: تولیدکنندگان سنگ‌آهن حتی حاضر به فروش محصولات خود باقیمتی ۳۰ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی هستند، ولی برخی دنبال رانت بیشتری هستند و تخفیف ۵۰ درصدی می‌خواهند. نکته اینجا است که بار فشار‌ها فقط بر دوش معدنی‌ها تحمیل می‌شود و صنایع فولادی، نه‌تن‌ها از رانت دسترسی به محصولات معدنی ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی برخوردار هستند، بلکه از انرژی ارزان‌قیمت هم استفاده می‌کنند و درنهایت بخش زیادی از محصولات خود را روانه بازار‌های صادراتی می‌کنند و باقیمت جهانی می‌فروشند.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: انتظار می‌رود وزارت صمت در تصمیم‌گیری‌ها، تشکل‌های صنفی را هم طرف مشورت قرار دهد و ضمناً از تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه پرهیز شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: